Pomsta netvora

• USA Revenge of the Creature (viac)

Desivý netvor z Čiernej lagúny nezahynul, ale vracia sa v ešte epickejšom príbehu. Hneď na začiatku ho zajmú ľudia a odvezú ho do floridského výskumného centra, kde ho podrobne skúmajú. Príšerina prirodzenosť sa nezaprie a v priebehu krátkej chvíle sa zamiluje do začínajúcej a zároveň očarujúcej vedeckej pracovníčky Helen Dobsonovej. Hoci sa mu podarí pretrhnúť putá a utiecť do mora, neprestane na svoju vyvolenú myslieť a chce ju za každú cenu získať pre seba. (macclain)

eraserhead666

Já věděl, že se mi to bude líbit, ač neseznámen z předchozím Netvorem z Černé laguny. Příběh je sice plochý jako sousedovic školou povinná Evička, ale černobílý formát, hodně povedený kostým (z dnešního pohledu asi už ne, ale ve své době byl velmi slušný a být na tom v kině, i by mi to nahánělo hrůzu), naprosto vynikající podvodní scény (ty mě fakt uchvátily - několikrát jsem se díval, ve kterémže roce byl ten film natočen a nechtěl tomu věřit) a skvělé, atmosférické, napínavé a děsivé scény s netvorem, který se za někým plížil, aniž by si ho ten někdo všiml. A jako bonus půlminutová pětivětní první role Clinta Eastwooda. Prostě jsem si pošmákl. Jdu shánět Netvora z Černé laguny a dneska jdu do Netvor přichází. ()

SOLOM.

I já sám patřím spíše k těm, které druhý díl této série příliš neoslovil. Zatímco jednička je mnohými považována za „kultovní dílo“, tak tady mi vadila kromě slabšího scénáře především změna prostředí. Kouzlo Černé laguny nahradila vodní nádrž, dobrodružnou atmosféru přemíra romantiky a nudných pasáží, ale i zde se podařilo obsadit velice atraktivní herečku. Takže za to má Arnold u mě malé plus. Samozřejmě nesměla chybět scéna v bílých plavkách (kterou však stejně jako v prvním díle ve vodě podstoupila Ginger Stanley). Nevím, buď neuměly ty herečky plavat, nebo měly strach, aby mokré plavky neodhalily víc, než za co dostaly zaplaceno. Každopádně i zde jsem si vyloženě užíval podvodní záběry, které byli prostě nádherné. Jen byla velká škoda, že tu dostalo zbytečně moc velký prostor Ocean Harbor Oceanarium, ve kterém máme sice tu čest vidět na pár vteřin Clinta Eastwooda v jeho první roli, ale kromě útěku z nádrže to byla docela nuda. Navíc se samotný Gill-man v mnoha situacích choval dost podivně, měl neuvěřitelný orientační smysl a už prostě nebyl tolik okouzlující, jako tomu bylo minule. Nicméně pořád v tom vidím průměrný film, který s ohledem na dobu vzniku rozhodně nepatří do koše! 50% ()

Lima

Žabí muž si s těma ženskýma nedá a nedá pokoj a to ani v pokračování úspěšného hororu Netvor z Černé laguny . Děj začíná tam, kde v předchozí části skončil, tedy v jezírku uprostřed amazonských pralesů, kde prehistorický žabí muž žije. V porovnání s předcházející částí, kde ho tým vědců chtěl zneškodnit za pomocí jedu, tentokrát filmoví tvůrci netroškařili a šli na to rovnou s dynamitem. Monstrum, omráčené tlakovou vlnou, je převezeno do mořského vědeckého centra Ocean Harbour na Floridě. Předváděčka se trochu vymkne kontrole, žabák vystraší pár novinářů, přizabije jednoho mariňáka a tak je za trest upevněn řetězem ke dnu bazéna. V následujících scénách vědci monstrum krmí a učí ho reflexům za pomocí elektrického obušku. Vědecký tým vede vědkyně, jak jinak, velká fešanda, do které se žabák, jak jinak, zamiluje. Podvodních sekvencí si divák užije opravdu dost a dost, sem tam jsou prokládané dlouhými záběry na skotačící delfíny a občas zazní plky sličné vědkyně o těžkém údělu vědecké pracovnice a o její potřebě být jako ostatní, normální lidé. Ale co čert nechtěl - žabák utrhne řetěz, uteče z akvária, cestou převrhne jedno auto a pohodářsky odkráčí do moře. Zde žabí muž přestává být exotickým prehistorickým živočichem a stává se notně nadrženým predátorem. Marně jsem si lámal hlavu, jak mohl vědět, kde vědkyně bydlí, nicméně se opravdu zjevil u jejího domu a po několika milostných tokání fešandy a jejího vědeckého kolegy se žabákovi opravdu podařilo vědkyni unést. Dobře mu tak, měl vědět, že se zadanýma ženskýma si neradno zahrávat a taky na to šeredně doplatil. Film končí podobnými záběry, jako předchozí část, tudíž otevřenými vrátky pro další pokračování. Výsledný dojem je velice dobrý, rozhodně jde o špičku v žánru monster-movies. A abych nezapomněl, asi na půl minuty se zde s laboratorní krysou v ruce zjeví mladý Clint Eastwood, v miniroličce vědce a pronese pět vět. Vážně, počítal jsem to :o)) ()

Oktavianus

Hlavou mi vrtají dvě věci: jednak proč si režisér spolu s nějakým choreografem nedali víc záležet na žabákových pohybech (na to, že jde o vodní stvůru, co na vzduchu vydrží jen pár minut, se pod vodou pohybuje neohrabaněji než potápěč, mohla mít proyšlenější a úspornější pohyby nebo tak něco, aby to vyhlíželo přirozeněji), a jednak kde Jack Arnold bral do svých filmů tak hezký holky? Aktuální oběť nadržené žáby je okouzlující Lori Nelsonová a tahle slečna si zaslouží hlubší zkoumání, škoda jen, že s hraním sekla tak brzy. Film samotný trpí neduhem druhých dílů, zatímco jednička se odehrávala v žabákově přirozeném prostředí, celý ten příběh o zkoumání tvora v akvárku je vlastně hrozně nezajímavý, umělý, připomíná mi druhou část King Konga (podoba čistě náhodná, samozřejmě ;-), u níž se obvykle nudím. Jenomže já mám tuhle potvoru opravdu rád. A kdyby se hezky detailně nasnímalo, jak žabí muž Lori někde v křoví brutálně zprznil, napálil bych i plnej počet hvězd. Navzdory tomu, že bychom se ocitli ve zcela jiném žánru. ()

Goldbeater

Všechno napětí, atmosféra a originalita prvního filmu absolutně vymizela a zdejší scénář snad dávala dohromady cvičená opice. K hororu už to má vážně moc daleko a nezachrání to ani pár slušných hlášek, nebo několik vteřin mladého Clinta Eastwooda mezi laboratorními myšmi. Pro mě docela zklamání, čekal jsem o dost důstojnější pokračování plnohodnotného Netvora z Černé laguny. ()

• Natáčení probíhalo v americkém státě Florida, konkrétně v Marinelandu. (reich)
  • Reštaurácia, z ktorej netvor unáša Helen Dobson (Lori Nelson), sa volala Lobster House v Jacksonville na Floride. Reštaurácia bola zničená pri požiari niekoľko rokov po natočení tohto filmu. (westerns)
  • Uvádza sa, že ide o najlepšie zarábajúci film z trilógie. (westerns)