Kultovní komedie Ypsilonky podle N. Erdmana s Oldřichem Kaiserem v titulní roli... Nikolaj Erdman (1900–1970) byl známým ruským dramatikem a autorem filmových scénářů (Mrazík, Celý svět se směje). Jeho hra Sebevrah vznikla pro divadlo V. Mejercholda ve 30. letech minulého století. Představuje přímou návaznost mezi satirou Gogolova typu a novodobým absurdním divadlem. V roce 1989 zaznamenala tehdejší Československá televize adaptaci textu – představení Sebevrah tak, jak jej nezapomenutelně zpracovali tvůrci divadla Ypsilonka. Hlavní postava Podsekalnikov (O. Kaiser) je z Chlestakovova rodu. Není schopen se zařadit po bok revolucionářů, ale s představiteli nepovského období nechce také mít nic společného. Jeho domnělý pokus o sebevraždu je zneužit všemi politickými i společenskými skupinami té doby, jejichž příslušníci nutí hlavního hrdinu, aby se zastřelil ve prospěch jejich zájmů… (Česká televize)

Cibulka_C

Další do sbírky divadelních představení s geniálním Oldřichem Kaiserem a záznamem. Kdo ho v divadle nikdy neviděl hrát, tady má mimořádnou možnost, která člověku učaruje. 🔥 A další do sbírky těch naprosto skvělých. Je to opravdu něco výjimečného. Oldřich Kaiser dokázal, že je skvělým hercem nejen komediálních rolí, do kterých jsme si ho zaškatulkovali, ale i těch dramatických, ačkoliv u Sebevraha to na první pohled moc dramaticky nevypadalo, byla to komedie, nedal tam ani trochu svého komika a přesto to bylo komedií. 🥰 Spousta politických narážek, až se divím, že s tím v roce 1988 opravdu vyšli ven. Opět spousta hudby a písniček, což samotné představení ještě víc oživilo a na Ypsilonce to naprosto miluju. Velmi mě bavila role Jaroslavy Kretschmerové a Vladimíra Kratiny, u kterých to byl taky herecký koncert. 🤍 V Ypsilonce se vždycky povede něco nemožného a já musím tuhle inscenaci rozhodně doporučit. Jedna z životních rolí Oldřicha Kaisera, která určitě stojí za to! 🙌🏻 ()

rivah

Hra Nikolaje Erdmana vznikla roku 1928, ale za stalinismu nesměla být nikdy uvedena. Inscenace Ypsilonky koncem osmdesátých let byla velkou událostí, rezonovala s náladami doby, nadchlo její groteskní pojetí a autorovo poslání bylo podáno jakoby maně, zato přesvědčivě. Díky projevu všestranných hereckých osobností Ypsilonky je inscenace -i když je to jen záznam- živá dodnes. ()

ostravak30

Tak tady musím jít do pěti hvězd. Ysilonce se podařilo něco výjimečného. Oldřich Kaiser dokázal, že je skvělým hercem i polo dramatických rolí a mě příjemně překvapily ve svých rolích i Jana Synková nebo Lenka Termerová, ale velmi též Jaroslava Kretschmerová. Sebevrah je prvotřídní komedií, kde se povedlo neuvěřitelné. A to skloubit politické narážky do úvah o životě a jeho smyslu. Ani se nedivím, že byla hra zakázaná, stačí jen dobře poslouchat. V tomto případě se skvěle povedla i hudba. ()