Ferrara. Poblíž významné ulice Corso Ercole d'Este se nachází v rozlehlém parku panská vila rodiny Finzi Contini. Tato rodina vždy patřila k nejstarobylejší židovské intelektuální aristokracii města. Píše se rok 1938. Pro profesora literatury Ermana Finzi Continiho (Camillo Cesarei), jeho ženu (Katina Morisani) a děti Micòl (Dominique Sanda) a Alberta (Helmut Berger) je to čas, kdy se stále více stupňuje fašistické nebezpečí, které ohrožuje je i ostatní Židy v celé Itálii... (Pohrobek)

edie sedgwic

Asi malokto vie, ze tento film bol natoceny podla knihy. Priznam sa, ze som ju necitala, ale film sa mi pacil. Nic, co by na vas nechalo obrovsky dojem, bolo to skor nezne a jemne. Film postrada akekolvek stopy nasilia, co je pri zidovskej tematike velmi nezvycajne, ale akosi vam to ani nechyba. ()

JimiH

Proti příběhu nemám v zásadě nic, ale přirovnání k De Sicovým raným neorealistickým dílům mi tu nesedí. Jednotlivé motivy jsou tu až přepatetizované. Je vidět, že Zavattini a De Sica na stará kolena ztratili na radikalitě a sentiment jim zaslepil oči. ()

HVM

Stejně jako zahrada Finzi-Continiů, i film sám byl pro mě lemován vysokou zdí. Netečnost, odtažitost postav, jejich nezájem o okolní svět a v důsledku ani o vlastní budoucnost, všechny tyto stavy a pocity se v průběhu sledování přenesly i na mne, já se tak stal utlumeným pozorovatelem a ani jedna rovina příběhu ve mně nevyvolala hlubší zájem či odezvu. Bohužel. // Shodou okolností jsem včera viděl Bertolucciho Konformistu, film stejného tématu, roku vzniku, dokonce v obou hraje Dominique Sanda. A ač se Zahrada zabývá obětmi a Konformista pachateli, z obou mám stejné dojmy, asi duch doby nebo co. (Konformista má ovšem až neslušně lepší kameru.) ()