Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

Mikino00

Ač se ve výsledku jedná o povedený film, nemohu se ubránit mírné pachuti z filmu. Tématicky se jedná o nadčasové téma a jak film sám trefně podotýká: o snahu celebrity stát se hercem. Po stránce filmového vyprávění, dialogů, vedlejších postav či občasného humorného zlehčení film obstojí. Ale moc mi nevyhovoval filosofický přesah spojený místy s pomrkávání na většinového diváka. V poslední půlhodince navíc naprosto opouštíme vedlejší postavy a zaměřujeme se jen na Keatona, což je trochu na škodu. ()

LBsmoke

prostě pokus o aronofského černou labuť akorát s tím, že co vám smrdělo pseudo-intelektuálno-artovou namyšleností tu smrdí ještě víc a nudí (to ani občas nadhled a vychytané fórky nezachráňují) + super otravný střih / nestřih.. "přirozené" asi tak že se na to nedá v kině dívat.. ()

Zyne

Pomerne obycejny a obvykly namet zpracovany vyjimecnym a skutecne skvelym zpusobem. Osobitost, jinakost, perfektni rezie a dokonale herectvi. Uzasny filmovy/filmarsky zazitek a minimalne ty herecke oskary opravdu od srdce preju ()

geimz

Sonda do duše útrápeného bývalého superhrdinu, ktorý sa stoj čo stoj chce znova presadiť, zviditeľniť a dosiahnuť niekdajšej slávy. Fantastická forma, ktorá vťahuje do deja, je podtrhnutá vynikajúcimi výkonmi všetkých zúčastnených - hlavne samozrejme Keatona a Nortona - a surrealistické superhrdinské pasáže zvýrazňujú Rigganove odtŕhanie od reality a sebadeštruktívny pocit dôležitosti ústiaci do klimatického konca. Nominácie na Oscara tentoraz opodstatnené. ()

Ontos

"Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance) si o sobě myslí strašně moc...a má na to plné právo!" bych řekl, kdybych si myslel, že na to mám právo. ()

Marys

Zaujímavý, premakaný a silný počin snažiaci sa zaujať hneď v niekoľkých aspektoch (strihu, drámy, zákulisia šoubiznisu, asociáciou hlavnej úlohy s jej predstaviteľom a mnohými ďalšími odchýlkami od reality), no nie je to na plný počet pre mňa. Edward Norton mi v závere výrazne chýbal, našťastie som sa mohol aspoň topiť v tých nádherne obrovských očiach Emmy Stone až do konca. ()

NaughtyKoopa

Nevěděl jsem co od Birdmana čekat. Mohl mě zklamat, ale i nadchnout. Dokázal obojí v různých ohledech... Příběh o sebestřednosti a o snaze získat uznání ať to stojí co to stojí, je v dnešní společnosti určitě aktuální. Podání skrze divadelní jeviště, kde nejednou váháte mezi tím, jestli to je realita nebo jen součást hry, vás dokáže pobavit, ale i napnout. Unikátní tento film dělá fakt, že je točen tak, aby vypadal jako jeden nepřetržitý záběr, absenci střihu musel nahradit neustálý pohyb po scéně a to jak kamery, tak i herců. Pohyb kamery, až na občas rychlé přechody mezi herci, ze kterých se vám pomalu zatočila hlava, byl fascinující a Lubezki navazuje na neuvěřitelnou práci z Gravitace. Dále mě překvapila kvalita hereckých výkonů a to vy smyslu, že nikdo tam nebyl jen do počtu, všichni odvedli výbornou práci, obzvláště pak Norton a Keaton. Široká paleta barev a výborný drum score, který měl ve filmu své vlastní místo ne jen jako hudba do pozadí, jen prohlubují kvalitu filmu. Jediné s čím mám velký problém je rozvržení tempa filmu. Začátek byl akční, plný dialogů, přesunu z místa na místo, pořád se něco dělo. V poslední třetině se tempo drasticky snížilo, scény byly dlouhé, bez změny prostředí, dialogů bylo méně a byly pomalejší. Naservírovat mi pomalejší scény na začátku, kdy se ještě na film plně soustředím a nejsem unaven neustálou akci z první půlky, neměl bych problém... K té páté hvězdě chybí málo, možná druhé shlédnutí to dokáže utrhnout k plnému hodnocení. 8,5/10 ()

Ollie235

Iñárritu překvapil. Jeho nejnověší počin je po všech stránkách zvláštním filmem, od kterého jsem očekával naprosto něco jiného. A dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda je to dobře či ne - místy mě to bavilo, místy jsem strádal, místy jsem přemýšlel o čem film je a co se vlastně snaží vyjádřit. A jak v drtivé většině případů takovou originalitu oceňuju, tady mi byla spíš na obtíž. Birdman mě totiž ve výsledku silně minul a jediné, co mi zůstalo v hlavě jsou dobré herecké výkony a otravné dokola hrající bicí. A to je prostě málo. ()

el.zapikano

Toto nebol Hollywood, ale európsky kinoklubový film. Veľmi zaujímavá forma, keď film je vlastne jeden dlhý záber. Netradičný soundtrack a výborné herecké výkony. Poctivé **** ()

aLPaC

Film z ne úplně vděčného divadelního prostředí navíc s nečekanými fantasy vsuvkam,i v hlavních rolích zapadlá hvězda Michael Keaton a zapadající hvězda Edward Norton. Kdo by si pomyslel, že z tohohle dokáže Inárritu (za pomoci vynikající kamery pana Lubezkého, kterému vypadá to velmi svědčí spolupráce s mexickými režiséry) vykouzlit hlavního kandidáta na nejlepší film na Oscarech? Osobně bych dal přednost "Chlapectví", tak uvidíme, jak to dnes večer dopadne. ()

Sochorisko

Sledoval jsem tuto oskarovou Show s veškerým vypětím nicméně stejně jsem se nemohl vzdát pocitu, že se nudím. Třeba to přijde jenom mě ale připadá mi to jako naprosto zmatená podíváná, kde herci sice hrajou pěkně a zřejmě i správně a super, ale, co to vlastně hrajou ? Plus bych dal za scénu se županem, to bylo fakt působivý a potom, nevím co bych tak nějak měl hodnotit. Ještěže to Edward Norton trochu zpestřil, že tam bylo trochu akce :) .. Jinak, asi se na tohle oskarové "veledílo" budu muset podívat ještě víckrát, abych si ověřil, že sem zde nepomlouval zbytečně. ()

TwoFace

Úžasný filmový zážitek! Skutečně. Film je napínavý, se správnou atmosférou a třemi hlavními plusy. Hereckými výkony (Keaton hraje naplno a do role se skutečně vžil – Birdman mu totiž na míru sedí), scénářem, který je skvěle napsaný a zpracovaný, a kamerou, díky které film působí jako jeden dlouhý nepřerušovaný záběr. Velice zajímavá je taky hudba, která se téměř celá skládá ze zvuků bicích. Jsem nadšen! Oscary si film stoprocentně zasloužil. „Nečekané kouzlo lhostejnosti“ – tahle fráze se mi líbí… ()

petrskoc

Birdman je nad věcí a drtivá většina zde komentujících to evidentně naprosto přehlíží, nebo to není schopna vidět. Velký emocionální zážitek (určitě stojí za to jít do kina - už jen kvůli vizuálu a iluzi jednoho nekončícího záběru), který se nebojí dělat si legraci sám ze sebe, Hollywoodu, parodovat všemožná filozofující klišé a kritiky, aby vzápětí jednou větou potvrdil stejně tak opak, že jde o dílo seriózní, uvědomující si křehkost míry kvality filmové výpovědi - neboli uměleckého díla obecně. Herci si natáčení očividně skvěle užívali a to co předvádí Lubezki za kamerou je nepopsatelné slovy - čirý profesionalismus kloubící se s tou největší jednoduchostí a schopností ohýbat pravidla řemesla. Michael Keaton v životní roli, Oscara měl dostat on. Stejně tak Edward Norton precizní. Jo a Emma Stone je bohyně. 100 % a chtěl bych vidět projekci v IMAXu. Innaritu potvrzuje roli jednoho z nejvýraznějších režisérů současnosti, jehož filmy jsou kus od kusu zcela odlišné, a přece je něco spojuje. ()

Garch

Úžasná filmařina v parádním kusu. Teprve po druhém zkouknutí jsem schopen dát si většinu souvislostí dohromady. Je to filmařská Pecka, na kterou by měly být zvláštní hvězdičky za ruční kameru - všechna ta kouzla se zrcadly v hereckých šatnách...) a taky za Hudbu - většinou zvukový doprovod, o kterém se nedá psát - to se musí zažít. (i chůze po schodech...) Michael Keaton mě naposledy bavil v "Mnoho povyku pro nic", a to už je doba. V Birdmanovi není jen obsazen do postavy, která mu sedí - Je to absolutní vyrovnání se s krizí středního věku. Riggan Thomson, jako by nebyla jen role, tady je Keaton snad úplně sám sebou... . „Popularity is the slutty little cousin of prestige.“ ..PS: Jedno mi pořád není úplně jasné: OD KTERÉ SCÉNY JE MRTVÝ? ..PPS: Naomi Watts a Zach Galifianakis hustě nad úrovní minulých výkonů. Krom Edvarda Nortona, ten už může být ještě lepší snad jen ve stáří... ;-) ...PPPS i převod na Blu-Ray povedený. Dokonce i dabing je hodně dobrý. ()

Matt Raider

"Jsi jako svíčka, co hoří na obou koncích, ale je to krásný." Michael Keaton si dobrou recenzi za svůj výkon určitě zasloužil, stejně tak i Birdman svojí sošku. Líbí se mi podnázev -Nečekané kouzlo lhostejnosti-, které film vystihuje. Iñárritu potvrzuje, že je machr na atmosféru a hlavně na práci s herci. Bylo to nápadité, drsné i vtipné a přál bych místnímu hodnocení slušivější čísla. Za mě (-85%) ()

kuckaAFC

Nejlepší film roku teda rozhodně ne, spíš taková festivalová jednohubka. Nedá se říct, že by mě film vyloženě nudil, ale tempo u Whiplashe prostě bylo o hodně taktů jinde. Jevištní scény a kamera mě zde opravdu bavily, nicméně bez scén s Birdmanem bych se rozhodně obešel. Soundtrack taky nebyl z nejnabitějších, ve výsledku ale stále lehký nadprůměr. 60% ()

Rufete

"People, they love blood. They love action. Not this talky, depressing, philosophical bullshit." Komentář může obsahovat spoilery. Nejlepší film pro rok 2015? Ale no tak. To, že někdo přijde s tímhle nóbl natáčením a hodlá s ním provést nějakou revoluci, nedává žádné právo Akademii udělit mu hned Oscara. Nechci zase film shazovat, podívat se na něj dalo a možná tomu jen nerozumím, ale podle mě byli letos jiní kandidáti (např. Interstellar, kterému nedopřáli ani nominaci). Birdman je složitý, ale skvěle zahraný, tady jde opravdu vidět všechno umění, které herci předvádí. Edward Norton v čele, hned za ním Emma Stone, kterou miluji čím dál, tím víc. No ale sakra; něco mi asi ušlo, ale chytal jsem se za hlavu, když si v závěru filmu Riggan poletoval po městě. Budu si o tomhle příběhu muset něco přečíst a třeba pak změním názor. Zatím můžu pochválit jednotlivé scény: Sam, střecha a její povídání o životě; Riggan pobíhající nahý po městě; Mikeův casting. ()

jarmik

Herecky to bylo boží, kamera úchvatná - za to ty hvězdy... ale jinak to prostě nebyl film, který by mě nějak zvlášť ohromil. Zdálo se mi, že to trvá 4 hodiny. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz