Urga

• Francúzsko Urga (viac)

Co všechno se může stát, když mongolská žena odmítne manželský sex a když se v široširé stepi ztratí ruský řidič nákladního vozidla... Anekdoticky laděné vyprávění o střetu dvou kultur, které režisér Nikita Michalkov pojednal jako úvahu o ceně technického pokroku. (Letní filmová škola)

Marat

První film Nikity Michalkova, který jsem viděl a dostal mě. Stydím se že jeho tvorbu doposud neznám a jsem rád, že mám co poznávat. Dostalo mě jedinečné pojetí dvou kultur, prosté mongolské rodiny, která zdaleka nežije městským životem (ve stepi to ani moc nejde:-) ale městký život je částečně přitahuje. Film je velmi lehkou "komedií" a dramatem o tomto životě ()

Jehan

Starý lišák Michalkov ukazuje, že filmy točit umí. Pomineme-li závěrečné "poselství", pak si užijeme pěkný příběh plný veselých i milých scén. Ruský buran je překvapivě sympatický, Mongolové taky, zejména pak veselý zpívající jezdec; celé je to orámované stepí a výlet do města za kondomy a porada s lámou jsou za všechny prachy. Ovšem největší mela nastane když mongolská holčička vytáhne akordeon a mongolská kapela to rozbalí. "Mlhy" vytetované na zádech bodrého šoféra mě pobavily jako máloco. ()

Jimbopepo

Film o konfrontácií kultúr starého a nového sveta. Vizuálne krásne dielo. Pagma vo svojom kroji (teda jej ozdoba hlavy) mi trochu pripomína kráľovnú Amidalu z novej série Star Wars :-))) ()

lera ivanova

Co je scénář Urgy? Anekdota o tom, jak vinou zákonu o počtu dětí nemohli dva manželé uprostřed stepí Vnitřního Mongolska mít plnohodnotný milostný život, muž to nevydržel a vydal se do města za potřebným nákupem. Je možné postavět umělecky hluboký scénář na nevznešené historce o preservativech? Lze vykřesat poezii z látky do vulgárna prozaické? Tisíckrát ano, ukázalo se. Film je citlivý, romantický, moudrý. Kupříkladu mě dojímalo, když žena uklidňovala šokovaného manžela, že ochrana je vlastně bežná věc; navrhovala, aby si pořídil i televizi, ať není zaostalý a pozná něco z moderního městského života... Dojímala mě dějová neuspěchanost filmu – abyste si představili míru této neuspěchanosti, budiž prozrazeno, že scénář sto deseti minut byl dlouhý dvanáct stránek. A kdyby mě nedojal závěr, nebyl by to Michalkov. Ideovou páteří filmu je zamyšlení se nad domovinou, rodovou pamětí, které se line krajinou a sny, dilematy, rozhovory hlavních postav. Scenáristická spolupráce Michalkova se živým klasikem Rustamem Ibragimbekovym. ()

tata22

Zas po dlouhé době marného hledání film, který mne dokázal přikovat k obrazovce, i když se v něm skoro nic nedělo a měl docela dlouhou stopáž. Bylo to ale pohlazení po duši, člověk měl pocit, že se projíždí po mongolské stepi s hlavními hrdiny. Jen tak pro radost, pro sepětí s přírodou, proto, že je rád, že takový svět ještě vůbec někde existuje. Nádherná hudba, která přesně zapadala do dlouhých záběrů stepi mi nadchla a zas mi přesvědčila o tom, že film nemusí být jen o příběhu, ději ale že právě hudební a obrazotvorná složka mohou být nedílnou součástí filmu. Vzniká pak skutečné umělecké dílo, které není jen filmem v pravém smyslu toho slova. Pan Vláčil by měl jistě z toho filmu radost... ()