Die Deutschen

• Nemecko Die Deutschen I (viac)
Nemecko, (2008–2010), 15 h (Minutáž: 45 min)

Dokumentární seriál o 1000 letech německé historie. Přehled historie od roku 955 n. l. po současnou monarchii a první světovou válku. (sator)

sator

Dokumentární seriál o 1000 letech německé historie. Přehled historie od roku 955 po současnou monarchii a první světovou válku. ()

Zeck

Die Deutschen je alespoň podle toho jednoho dílu, který jsem si byl ochoten stáhnout, celkem patetický dokumentární cyklus pro hltače ZDF, který jim nabídne jednoduchý a očekávaný obraz minulosti. Němci byli nejlepší na světě a všemu vládli, zatleskejte si, vážení potomci! Svatá říše římská je zde vydávaná pomalu za Německo, její obyvatelé za Němce a císař za tuplovaného Němce, který vládne dalším Němcům. Všechno je Německo a všichni jsou Němci, zřejmě i Italové, Burgunďané nebo Češi. Karel IV., ačkoliv měl za matku Češku, je taky stoprocentní Němec vládnoucí Čechům v Praze, ve které se sice narodil, ale je to Němec, České království je totiž Německo. Nejsem ale žádný přehnaný vlastenec, takže mě tohle nechávalo chladným, jen ta informační stránka byla dost tristní, když už navleču komparz do středověkých kostýmů, čekal bych nějaká historická zajímavá fakta a neznámé perličky, ne holé věty doprovázející hraný dokument. 55% ()

berg.12

Konzervativní, útržkovité, patetické, velkolepě natočené, s leitmotivem německé jednoty. Ideální panák na povzbuzení národního povědomí. ()

Arsenal83

Die Deutschen je výborný seriál o 20 nemeckých politických osobnostiach dejín, ktoré si tvorcovia vybrali za najväčšie. Môj výber by bol trocha iný, ale tých osobností bolo toľko, že koľko ľudí, toľko chutí. Treba poukázať na to, že seriál sa orientuje čisto na politiku, preto v ňom nefigurujú veľkí spisovatelia, skladatelia a pod. Áno, je to samozrejme brané z nemeckého pohľadu, ale to im netreba mať za zlé, každý národ má takýto defekt, je to prirodzené. Je zaujímavé, že tvorcovia na úvod stále tvrdia, kto sme, kto sformoval našu identitu. Na to je veľmi dobre myslieť do budúcna, nakoľko nemecká identita sa postupom rokov začína meniť. Seriál obsahuje veľa hraných pasáži, ktoré nie sú extra profi, ale za to dokresľujú situáciu veľmi dobre - zahrali si v nich mnohí česko-slovenskí herci. Výčitka Zecka voči "najväčšiemu Čechovi" Karlovi IV. nie je celkom na mieste, na stredovek a časy veľmi dávno sa netreba pozerať prizmou dnešnej perspektívy. Karol IV. síce mal českú matku, ale sám sa musel česky v neskorej puberte učiť odznova a keďže žil a pohyboval sa predovšetkým v ríšsko-nemeckom prostredí, odhaduje sa, že pravdepodobne myslel v nemčine a nie vo svojej rodnej francúzštine. Ono to však aj tak je jedno, v stredoveku národná identita nehrala takú rolu: https://www.lidovky.cz/domov/historicka-karel-iv-by-o-sobe-nerekl-ze-je-cech.A160414_202407_ln_domov_ele ()