Nebraska

(festivalový názov)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

hujerita

Mne tento film prišiel strašne fajn a trafil sa mi aj do nálady, že ľudia sú kurvy. Ja to tvrdím stále :-) Celý film som sa smial a držal palce nech Woody vyhrá, ale samozrejme to nieje o tom čo chceme my diváci, je to jednoducho o živote. Záver presne taký super ako som len chcel. Takže úplne super film aj na zamyslenie aj na zasmiatie, a hlavne POBAVIL!!! ()

diamonde

Tento film patrně není pro každého a v každém životním období také nemusí být k přežití. Ovšem, pokud třeba přijde tehdy, kdy má a zapadne tam, kam je třeba, může jít o must see zážitek v té nejkoncentrovanější podobě. Film o tom, jak pohlédnout rodiči, času i transgenerační perspektivě života do tváře a jak pohlédnout do tváře sobě i pojmout vše, patřící k tomu odkud přicházíme. Neobvyklá skoro-komedie o vážných věcech, která mi v nějakém ohledu připomněla The Royal Tennenbaums Wese Andersona. Tento film lze podobně vnímat jako poctu vztahu k otci a jeho významu pro život. A to třeba v takovém kontextu, kdy úsilí o dosažení dospělosti, či partnerství, obnáší snad i pochopení a přijetí, že otec je takový jaký je, že právě tento je právě můj a že žádný jiný nikdy už nebude. Může pak přicházet spousta otázek..kdo jsem, že jsem právě jeho syn? lze mít k někomu takovému láskyplný vztah? co je to vůbec za člověka? existoval někdy i mimo mou vlastní perspektivu? měl a má vůbec nějaký vztah on ke mně, nebo je to už jen starý blázen a nic jej nezajímá, jako vždycky? No prostě dojemný rodinný příběh, pln báječně bizarních scén z rodinného života, které svého druhu každý také nějak známe. A co víc, naprosto bez laciného pseudo-dojímání, či emočního ždímání rozesměje, zařeže hodně hluboko a přitom (pozor, informace pro někoho snad na hranici spoileru), na konci ani nikdo nezemře. ()

peproch

Nakolik jsem hodný dítě svejch rodičů? Nakolik jsem ochotný jít s tátou přes spoustu mil, jen protože mu inzerující společnost slíbila výhru a je otcova demence jen ztrátou soudnosti nebo posílením dobré víry, že co se řeklo platí, že výhra auta je fakt výhra auta a ne jen kec. A je ten svět Nebrasky tak beznadějný, jak se ukazuje? Moc ráda mám ten film ()

StaryMech

Stylově černobílá hořká komedie o ztracencích v divné zemi, kde bizoni ustoupili reklamním tabulím, pivo se pije z flašky a dolar je nad sůl. Věčná americká témata režisér pojednal stejně jako v "O Schmidtovi". Skoro osmdesátiletý Dern, kritiky chválený, zkrátka hraje osmdesátiletého jako osmdesátiletý. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (viac)