Whistle and I'll Come to You

(TV film)
Veľká Británia, 1968, 42 min

darkrobyk

Velmi pěkná černobílá kamera zprostředkovává výtvarné kompozice a působivé šerosvitné obrazy. Profesor Parkins je poněkud cáklý a povětšinu filmu jí. Jeho poklidný pobyt v hotelu u moře naruší dvě věci - nález duté kosti s nápisem a jeden z hotelových hostů, který se ho zeptá, zda věří na duchy. Tohle civilní zpracování duchařské povídky mě za srdce příliš nechytlo, a tak hodnotím stejně jako novější adaptaci s J. Hurtem. Hordernův výkon byl bezchybný a za něj dávám dvě hvězdy... Pro příznivé nejen starých, ale hlavně komorních hororů. ()

gumli

Je to filmové prerozprávanie najznámejšej a najslávnejšej horrorovej poviedky anglického spisovateľa M. R. Jamesa, známeho aj u nás, vrátane tejto poviedky. Vyšla pod názvom "Len zapískaj chlapče a budem tam hneď ".Dobrý horrorový príbeh, ale len milovníkom starého klasického čiernobieleho horroru.Je aj nová verzia tohoto príbehu z roku 2 010, ale novú verziu som zatiaľ nevidel. Príbeh je zaradený do seriálu BBC "Omnibus", ale vysiela sa v televízii v Anglicku aj samostatne, a to takmer každý rok v čase okolo Vianoc,ako aj ostatné sfilmovane príbehy od M. R. Jamesa. Introvertný profesor Parkins nájde v blízkosti starého hrobu píšťalku , ktorú si vezme do hotela, nejaká postava ho zdiaľky pozoruje a nasledujú desivé sny. A k tomu všetkému profesor zistí že niekto spal v druhej nepoužívanej posteli... ()

J.F.B.

"Do you believe in ghosts, professor?" Příjemně starosvětský hororový příběh, který nám, podobně jako třeba povídka Vyzvánění od Roberta Aickmana (jež se objevila i ve výborné Korbařově antalogii Tichá hrůza), názorně ukazuje, že i navenek poklidné venkovské hotýlky nebo přímořská městečka mohou být místem, kde se nadpřirozeno projevuje v plné síle. Ačkoli to možná v rámci (nejen) anglické literatury zas až tak velkým překvapením není. Snímku se zároveň výborně daří ukázat, jak pomocí i těch úplně nejjednodušších prostředků jde dosáhnout opravdu silného účinku. Čímž se dostávám k asi jediné věci, kterou bych Whistle and I'll Come to You vytkl – výstavba atmosféry byla natolik povedená, že mne vrchol filmu prostě nedokázal uspokojit... ač byl zpracován tím nejlepším možným způsobem. (x) (x) ()

fragre

Takhle by měly vypadat zfilmované klasické horory. Žádný velký humbuk, žádné filmové triky, jen pomalu vybudovaná atmosféra neurčité hrozby, která se neustále blíží. Velmi anglické. ()

raimi

První zfilmování slavné duchařské povídky M. R. Jamese. Viděl jsem je až po novém zpracování z roku 2010, a jednoznačně u mě vyhrává na plné čáře. Černobílá téhle úsporné adaptaci ohromně sluší, atmosféra by se dala krájet, a výkon Michaela Horderna v roli samotářského, excentrického a neustále si něco brumlajícího podivína, to je herectví z říše snů, navíc podpořené improvizacemi při natáčení. Zpracování ctí předlohu a celkově se opravdu jedná o: "A masterpiece of economical horror that remains every bit as chilling as the day it was first broadcast.". ()