Ako dostať otecka do polepšovne

(TV film)
  • Československo Jak dostat tatínka do polepšovny (viac)

Luboš (František Němec) a Anna (Jana Preissová) – Vaškovi rodičia – sa ocitnú v zložitej situácii. Jeden druhého sa snažia pochopiť a rešpektovať rozdielnosť pováh. Nie je však ľahké upevniť už raz narušený vzťah. Situácia, ktorá nastala, je dosť kuriózna: dvaja ľudia – muž a žena – sa po ôsmich rokoch stretávajú, aby sa lepšie spoznali. A potom je tu Vašek (Tomáš Holý), ktorý tak veľmi túži po otcovi, s ktorým by mohol prežiť úžasné dobrodružstvá. Ibaže práve vtedy, keď sa jeho túžby a sny začínajú napĺňať a Vašek prežíva snáď najkrajšie obdobie svojho života, jeho mama začína zisťovať, že spoločný život s Lubošom zrejme nie je realizovateľný. A to je pre Vaška rana, ktorej rozhodne nemieni podľahnúť... (TV Markíza)

pantokrator odpad!

Kdykoli vidím toho českého Culkina, mám chuť vyvolávat ducha krále Heroda. Připočtěmež věčně neurotickou Preissovou a zbaběle dobráckého Němce a máme vymalováno. Sračka. ()

Monicina

Stále baví aj po toľkých rokoch. Dej, herecké prevedenie všetkých postáv a ľudský príbeh. Prečo sa dnes už netočia takéto filmy? ()

vopajslikova

Pro mne jeden z nejúžasnějších filmů, spolu s "velrybou", pro děti i dospělé. Pohodový, vtipný, láskyplný. Soudobé filmy domácí i zahraniční mu nesahají ani po kotníky, resp. pod podrážky. ()

MatyRock

Příběh jednoduchý, na český televizní film z dob režimu, ale dostačující. K filmu mám především velmi silné citové pouto již od dětství. Navíc téma horolezectví je mi dosti blízké a Český ráj taktéž. 4* ()

JoshSparks

Souhlas napr. s Mi Nü-Chai. Radoby komedie spociva v cem? Matka chce klid, tak sebestredny radoby dobrodruh tatinek vezme spratka k dedovi, co je jeste vetsi pometlo mez tatinek? Pripadalo me to vtipne asi jako prave navsteva u zubare. Od Polednakove mam rad S tebou me bavi svet, toto me vubec nepotkalo. ()

abstak

Pokračovanie prinieslo rodinný výlet, kde sa Ľuboš s Annou plánoval zblížiť nie len kvôli ich spoločnému synovi ale kvôli stratenému času. Nebude to ľahké kvôli rozdielnym povahám. Malý Vašek mal konečne svojho tatínka, po ktorom zdedil najme sklony k horolezectvu. Príbeh sa odohráva v krásnej českej prírode na vidieku obkolesenej krásnymi skalami, ktoré skomplikujú všetko čo sa dá. Pre mňa najlepšia komédia s českej scény. ***** ()

topol999

Nejlepší díl s Tomášem Holým. Zde se jedná už o čistokrevnou komedii, která skutečně nemá chybu. Kdyby byl už ve Velrybě děda, to by bylo něco.... "Vodník, a říká mi Fando!" =D ()

KarlBahnhoff

Hvězdy dolů za roli Tomáše Holého, která mi je absolutně proti srsti. Otec má dilema nahradit dítěti čas, kdy tu pro něj nebyl, dítě až takovým lehce vyděračským způsobem staví rodiče do role, kdy prostě bude po jeho - ví, že otec jeho naléhání podlehne. Svojí mámě lže a zákazy si překrucuje po svém ("zakázáno máme lézt jen na tu skálu za domem, na ty ostatní to neplatí"). Ve výsledku svojí umanutostí způsobí málem definitivní rozchod svých rodičů, kteří se snažili dát se dohromady. Prostě umanutý spratek, který by za to co vyrobil, potřeboval, víc než cokoli jiného, dostat řádně na zadek! Ovšem Tomášem Holým zahráno tak, že mu to spratkovství každý odpustí, asi každý kromě mě. Výchovné to teda moc není. Co to dává za návod? Děti, všechno dobře dopadne, i když nebudete poslouchat své rodiče a budete jim lhát, jedině tak si prosadíte svou... Chybí mi tam nějaké uvědomění, že takhle by to být nemělo. To, že se kluk mámě přizná, že za všechno mohl on, není upřímná lítost, ale zase jenom jeho vypočítavost, kdy mu nejde o omluvu mámě, která trnula strachy, ale jen o vyžehlení problému tatínkovi, kterého má pro svoje lumpárny líp zpracovaného. ()

Nellaron

Pokračovanie podarenej komédie sa nesie v rovnako pohodovom duchu, ako prvý diel. Cez zimu školák Vašek svojho tatínka úspešne našiel, takže cez leto by mohol spoznať svojho dedu. Osvedčenú trojicu hercov dopĺňa Josef Karlík, ktorý v úlohe deda doslova exceluje. Súložechtivý tatínek Luboš vnáša do filmu veľa úsmevných momentov. Pekná oddychová letná komédia, ktorá zabaví, pohladí dušu a nezabúda ani na krásy prírody. ()

Tomgunses

To je tak krásně udělaný milý a lidský film. Měl by mít hodnocení 100 %, protože pak by to měli všichni hodnotitelé v hlavách v pořádku a na světě by bylo určitě o trochu lépe. Jak může někdo dát odpad, to musí být velký lidský Odpad... ()

Jirkacek

Kolikrát jsem viděl slavnou českou komedii Jak dostat tatínka do polepšovny, to se mi při nejlepší vůli nepodařilo spočítat. Od jejího natočení roku 1978 v řece Moravě už protekly miliony hektolitrů vody a různé televizní stanice roztomilou komedii pouštěly do éteru tolikrát, že to fakt nejde. Ne. Prostě ne. A ani teď. Ne. Každopádně, vždy když se někde objeví a mám čas, nechám děj plynout a znovu a znovu se dobře bavím. Také se kochám krásnou krajinou Prachovských skal a také Hruboskalského skalního města. V obou lokacích se komedie natáčela, přičemž skála Dračí zub se ve skutečnosti jmenuje Skautská věž a stojí do dnešních dnů mezi Hrubou skálou a hradem Valdštejn. Tam se mi vždycky moc líbilo, stejně jako v okolí Sobotky a Českém ráji všeobecně. Možná proto se mi film líbil, ale své udělal geniální humor, který z komedie udělal klasiku všech klasik. Snímek Jak dostat tatínka do polepšovny je vlastně pokračováním jiné úspěšné komedie stejné autorské dílny režisérky Marie Poledňákové s názvem Jak vytrhnout velrybě stoličku, která se odehrávala v zimě na horách. Druhý díl se odehrává během letních prázdnin v nádherných lokacích naší země, protože po skončení školy hlavní tři hrdinové horolezec Luboš (František Němec), baletka Anna (Jana Preissová) a jejich osmiletý syn Vašek (Tomáš Holý), odjeli na kolech na venkov do Lubošovy rodné chalupy. Sice se to naprosto rozcházelo s představou maminky, která chtěla hlavně odpočívat, nejezdit tedy na kole, nevařit a nestarat se o domácnost, ale v zájmu rodiny vše zvládala. Co však klukům zakázala úplně, bylo lezení po skalách. A že jich v okolí chalupy bylo ! Každopádně příjezdem narušili totálně chod chalupy, kde bydlel ovdovělý Lubošův otec (Josef Karlík). Vašek byl šťastný, že má i dědu, zato Anna se zhrozilo, když uviděla dědovu kuchyň. Pro Vaška tím ale začalo opravdové prázdninové dobrodružství, s nímž Luboš trávil hodně času, ale také by byl chvíli rád s Annou o samotě. Moc se jim nedařilo, navíc děda trval na svatbě, ale na druhou stranu kryl před Annou lezení kluků po skalách, které zdolávaly při dopoledních nákupech v nedaleké vesnici. Jednoho dne Luboš dostal telegram, v němž bylo napsáno, že musí odjet na mezinárodní soustředění horolezců a nebude tak moci zůstat s Annou a Vaškem u dědy do půlky prázdnin, jak původně plánoval. Anna sice svolila ke svatbě, ale netušila, že přijde tak brzy a když se dozvěděla pravdu, čekalo ji další hořké zklamání, když kluky nachytala na vrcholu Dračího zubu. Idylka skončila a zbytek filmu se odehrál v Praze. I tak jsem se dobře bavil, když se všichni usmiřovali. Z dalších scének filmu mne zaujalo sjetí pošťáka (Petr Nárožný) na mopedu do rybníka, krásná historická hasičská stříkačka Máňa alias Praga Grand z roku 1920, kterou řídil zootechnik Vlk (Luděk Sobota) a na níž se vezl rostlinář Voves (Bronislav Poloczek) či horolezecké záběry. Ty natáčeli skutečně František Němec s Tomášem Holým, neboť oba prodělali asi týdenní výcvik pod vedením profesionálních instruktorů, kteří byli zároveň i odbornými poradci a při vlastním natáčení oba herce i jistili. Vrcholový záběr se sice natáčel na snadno přístupné vyhlídce, ale i tak měli můj obdiv. A nesmím zapomenout na písnička, kterou Luboš pustil z rádia a kterou také Vašek začal zpívat, Jmenuje Prachovské skály, pochází z dílny Ivana Mládka a není snadné se jí v hlavě zbavit. Co bychom se báli, na Prachovské skály, dudlaj, dudlaj, dá. Do Českého ráje cesta příjemná je, dudlaj, dudlaj, dá. Přestávám dudlat a začínám hodnotit. Suma sumárum, klasická česká komedie Jak dostat tatínka do polepšovny ode mne získala pět polepšených hvězdiček *****. () (menej) (viac)

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

08.11.2022

Ve věku jednaosmdesáti let v úterý v dopoledních hodinách zemřela česká scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka populárních rodinných komedií včetně dodnes extrémně oblíbené „české komedie… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)