Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

newk

Bohužel já osobně jsem doplatil na vysoké očekávání z filmu a hodnocení tady a nakonec jsem byl trochu zklamaný. Vlastně ani nevím proč. Herecké výkony jsou na nejvyšší úrovni, má to příběh, šťávu, je to zábavné. Film všem doporučuji, určitě nikdo nebude litovat, že jej zhlédl. ()

ohneta

Prostě paráda. Já se bavil od začátku do konce. Film mě vtáhl do děje a těch 152 minut uteklo, jako bych se díval na Večerníček. Supr film . Určitě doporučuji všem , dávám plné hodnocení . ()

EternalS

Závodilo se, montovalo se, zákulisně se pletichařilo a já jsem u toho byl! Fandil jsem tak, jako bych byl ten největší fanoušek burácejících motorů a spálených pneumatik. Vše je vlastně takové nenápadné, nejsou zde ani žádné srdceryvné scény, žádné tlačení na emocionální pilu, vlastně chybí i ten pomyslný klimax. O to je však celý snímek dokonalejší. Výkony obou hlavních protagonistů netřeba vyzdvihovat. Bezchybná režie, kamera, zvuk i střih. Naprosto skvostná filmařina. Uvidíme, snad se brzy dočkáme dalšího podobného snímku, který by doplnil Rivaly a Le Mans '66 a dal tak vzniknout svaté trojici. ()

BigJohn02

Což o to, natočený je to krásně, jen mi nejde na rozum, že se to točí jen a jen kolem Kena MIlese (jeho spolujezdec na Le Mans Denny Hulme jako by nebyl - mihne se tam snad jen jednou, když ho v autě střídá, jinak to vypadá, že to Ken odřídil skoro sám). Také závěrečná tragédie - když byl klasifikován na 2. místě - kterou Miles a Shelby tak dramaticky prožívají, je aspoň u Shelbyho hóóódně nepravděpodobná - vítězný vůz, který pilotovali Bruce McLaren a Chris Amon, patřil také do Shelbyho týmu, zatímco film předstírá, že Shelby měl v závodě jen jedno auto, a o vítězství ho připravil Ford z konkurenční stáje. ()

J1R1K04

Je nejlepší film s tématikou závodů Le Mans ‘66, nebo Rivalové? Upřímně, na tuhle otázku budu hledat odpověď hodně dlouho… Le Mans ‘66 totiž na první pohled působí jako nenápadný příběh o chlapském přátelství, odehrávající se na pozadí závodů. Opak je však pravdou… Nádherný příběh o chlapském přátelství plný adrenalinu, který i přes delší stopáž vůbec nenudí. Přesně trefený casting hlavních i vedlejších postav, celé herecké obsazení hraje naprosto parádně a vyzdvihnout jen jednoho herce zas tak dobře nejde. Kamera je absolutně geniální, zejména závody jsou nasnímané opravdu neuvěřitelně (záběry z pohledu řidiče jsou naprosto dokonalé), ale i při komorních scénách, kde se jen mluví, je kamera skvělá. Hudební stránka je totéž vynikající, zejména při závodních scénách je to fakt neuvěřitelnej adrenalin. Poslední závod (asi třicet minut dlouhý, mimochodem) je jedna z nejvíce strhujících scén, co jsem kdy viděl. Sice nevím, na kolik % film odpovídá skutečnosti, ale je mi to srdečně u prdele, protože ten snímek je naprosto skvělý… Dost možná nejlepší snímek posledních pěti let, a nejlepší sportovní snímek od Rivalů. ()

BH7

Mattýř Démon se tímto snímkem doslova projžvejkal, proto filmek nedoporučuji lidem se sklony k epilepsiím, páč frekvence mastikace v určitých momentech dosahovala závratných hodnot, až se divím, že při tom ten týpeček ještě dokázal hrát, mluvit a dýchat. ()

Stoupik

Léta, kdy jsem býval zažraný do motorsportu, jsou už nějak pryč...proto jsem ani k téhle opěvované novince nepřistupoval s přetékajícím nadšením. Ale ona to byla nakonec velmi kvalitní a napínavá podívaná. Matta Damona mám rád, ale Baleův Ken Miles byl tady prostě lepší a výraznější. Závodní scény vynikající. Na stopáži bych ale přeci jen trošku ubral. ()

Krustovskij

Bál jsem se, že v TV na mě tento kousek nezapůsobí jako v kině. Nestalo se. Trošku euforicky přehodnocuji solidní čtyři hvězdy a dávám plný počet, protože je to parádní jízda, na kterou se rád podívám znovu. ()

Jack.Lev

Patřil jsem mezi ty, kteří se na film hodně těšili. Viděl jsem film Rivalové a ten se mi strašně líbil. Ale v kině u Le Mans jsem vlastně byl docela znuděn. Nechápejte mě špatně, film asi není špatný - líbí se hodně lidem, ale moje očekávání tedy nedobyl. I přes dobré herecké obsazení mi přišlo že film se dlouho zaobírá až maličkostmi a například konec je neuvěřitelně urychlen. A když mi u smutné události ani slza neukápla, tak dle mého film dělá něco špatně. Neznám moc historický kontext závodu, ale přišlo mi jako by se ve filmu stalo strašně moc nelogických věcí - takže to spíše dle mého nebylo moc dobře vysvětleno. Například jak všechny zajímá někdo kdo vyhrál jenom díky pozdějšímu startu a tlaku z vedení stáje, a ne někdo kdo zlomil v tom samém závodu několik rekordů a v podstatě mohl vpohodě vyhrát. Také mi přišlo že 150 minut je moc dlouho, pokud to není vyloženě zajímavé či akční a zde se to potvrdilo. Kdyby to zkrátili na 120, jako mají Rivalové tak bych se vůbec nezlobil. Ale abych furt jenom nehejtil, tak film je natočen dobře, člověk i prožívá samotný závod s hlavními hrdiny a obecně film ukazuje zákulisí takového závodu, tyhle scény jsem si oblíbil. Ale jak říkám, mně tu něco chybělo, abych byl spokojen jako u konkurenta. ()

mistr97

Takto kvalitní filmové zpracování těchto zajímavých automobilových událostí se nemůže nelíbit. Poutavé záběry surových závodních vozů ze šedesátých let mají něco do sebe. Navíc dává lehce nahlédnout do zákulisí, jak mezi sebou firmy soupeří. Paradoxně mi atmosféru při sledování trochu zkazily dvě hlavní hvězdy. I když mám filmy, kde hrají Matt Damon a Christian Bale rád, tady mi jejich důvěrně známé, výrazné tváře pořád připomínaly, že se koukám pouze na film. V případě filmu Rivalové, který je typově naprosto totožný, jsem měl díky neokoukaným tvářím větší pocit, že se koukám na skutečnost. Každopádně bitva Ford v Ferrari nezklamala. 85 % ()

Foltest

Le Mans '66 je rozhodně povedený film, jenž oceňuji především pro jeho skvěle vybudovanou atmosféru a obecně prostředí 60. let na diváka bude po celou dobu stopáže přímo dýchat. Výprava je tak rozhodně největší devízou celého filmu. Dějem je snímek poměrně přímočarý, což třeb mně osobně až tak moc nevyhovuje, ale věřím, že u filmů tohoto filmu není děj zrovna to nejdůležitější. Tady jde především o pocit, zážitek ze sledování. A ten je po Le Mans '66 jednoduše skvělý. Mxslím, že každý divák musí mít po zhlédnutí neodolatelnou chuť jen skočit do auta a rozjet se po nejbližší dálnici. Le Mans '66 je totiž film o autech a o mužích, již je milují. Snímek tuto svou úlohu plní zcela dokonale a právě pro tu jeho grandiózní atmosféričnost a vynikající práci v rámci daného tématu Le Mans '66 rozhodně každému doporučuji ke zhlédnutí jako bravurní lyrický požitek. ()

sbinda

Znáte videohry kategorie simulátor nebo arkáda. Le Mans 66, ačkoliv natočeno dle skutečné události, je arkádou jak prase. Dobře se na to kouká, děj plyne, super auta a záběry, jenže narazíte na americká filmová klišé - Řešení konstrukčních problémů expresně “po telefonu”, zapálená manželka jenž při poradě konstruktérů poradí, že se musí vyhrát, dlooouhé chlapské pohledy aj. Míním tím, že to je filmově přebarvený a tušíte, že to v reálu bylo zjevně jinak. A to mě místy, vedle natahování, iritovalo. Když tohle pominu, film mě bavil. 80% dobrou s Cobrou. ()

Kecup86

Výborné závodní akce (odpustil jsem i tradiční nešvar nekonečného přeřazování), krásné scenérie, lahodný zvuk. Mimo akční scény s auty mě ale zbytek filmu dostatečně emočně nezasáhl. Velkým zklamáním byl "vícenásobný závěr" (nedokážu to lépe popsat), kterému chyběla jiskra. Škoda, že nebyl režijně lépe zpracovaný. Bohužel. Mrzí mě, že jako automobilový nadšenec nemůžu udělit plný počet hvězd. ()

Marko1cZ

Ve filmu Le mans' 66 byly úžasně zahrané hlavní role Christianem Baelem a Mattem Damonem. Od filmu jsem nic moc nečekal ale film byl nakonec geniální... úžasná hudba, střih, efekty a herci. Filmu bych dal 93% ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)