Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

redsparrow

Takhle zpackaný námět se jen tak nevidí. Čekal jsem našlapané sportovní drama se zajímavým historicko-technickým podtextem a dostal utahané sentimentální, rodinné melodrama z devadesátých let a to včetně poctivého proamerického patosu. Šablonovité, polopatické a legračně idealizované. Být mi deset let, tak se poseru radostí a o ničem jiném měsíc s kámošema nemluvím, ale obávám se, že to nebyla úplně cílovka. Postava manželky je jak vygenerovaná na poslední chvíli nějakou aplikací v mobilu (hysterická scéna v autě, prosím?), synek jen o trochu líp, všichni prkenní a usměvaví nebo naopak zamračení a nazlobení jak z nějaké marvelovky, to je asi ten herecký koncert. Hloupý film pro nenáročné publikum, kterým stačí, že jsou tam nějaká ta auta a zbytek je vlastně jedno. ()

VashCZ

Lehčí a kratší než Rush. Asi protože nejsem tolik do aut a mám radši informace, zaujalo mě to víc jak srdceryvnější Rush. Nemám tomu co vytknout. Nebyl to pro mě extra třída film, ale je takový jaký má být a lepší už prostě být asi nemůže. Klasická american story, vlastně o maličkosti, vyhrát jeden závod. S trochou přesahu jaká to může nebo nemusí být zábava, ale rozhodně to bude srdcařský. ()

Rebel24

Le Mans je film velmi podobný ako Rivali ci séria  Rocky. Kvalitne natočený športový snímok, s dobre napísanými postavami, velmi dobrými scénami z pretekov na ostro, no tak ako vo všetkých zmienených prípadoch je to opat film s príbehom, ktory ide priamou cestou za oscarovým ocenením. Divákovi tak chyba moznost sa trochu pohrať s predstavivosťou, zabaviť sa nad netradičným štýlom a prístupom tvorcu, užiť si kreativitu a fantáziu v dejových oblúkoch, zvratoch a vyvrcholeniach. Ide proste o kvalitne no suché vínko, ktore bude chutiť aj po rokoch sledovania, no divák sa neubráni pocitu, ze ide vlastne len o filmové prevedenie lepšieho športového dokumentu. 72% ()

motyka52

Fantasticky nasnímané závody. Vlastně vůbec celý ten film je nesmírně vizuálně atraktivní a má silné herecké obsazení, přičemž nikdo vyloženě nezklame. To závodění je opravdu emotivní, vtahující a natočené s velkou lehkostí. Výtkou budiž, že dějově film příliš nepřekvapí a pak taky nemám rád mnohočetné konce. ()

pavlosji

Nebudu se rozepisovat o kameře, scénáři nebo o hereckých výkonech. Jednoduše naprosto vynikající film, který ani na minutu nepolevuje. Skvělé, skvělé, skvělé... ()

karelhura

Po zhlédnutí tohoto filmu si jen smutně povzdechnu kam že to spěje česká kinematografie. Nejde o ty prachy co to stálo ale o to ryzí herectví, příběh, dialogy no prostě všechno.Je mi trapně při čtení recenzí na české šupy které se na nás valí a jen si říkám proboha proč ty hvězdy nezůstanou u reklam (třeba na Lídl).Trošku jsem odbočil, nu co dodat lidi běžte do kina na super film a ignorujte ty srač.. Rimsy to zkoukne za vás a podá patřičný komentář. ()

andydufrsn

Je to sice jedno takové velké honění si amerického ega, ale je to pěkné. Před časem jsem četl větu, že kdo si myslí, že nejvíce sexy, na startovním roštu, jsou spoře oděná děvčata, je blázen. Tenhle film té větě dává za pravdu. 100% koncentrovaný testosteron s vůní benzínu a spálené gumy, vše ovšem zasazeno do velice, velice solidního příběhu! Navíc výtečný soundtrack. No prostě suprovka. ()

Redyx1

Tak spousta lidí si myslela,že se borci z US dopustí nějaké chyby když se pustili do tohoto dílka o slavném závodu Le Mans.Hned se mě také vybavil vynikající film se Steve Mc Queenem z roku 1971 a to,že to budu porovnávat.Opak je pravdou,filmaři natočili super snímek a je to velmi zajímavý pohled do minulosti nejen závodů,ale i o vývoji aut a skutečných událostí,které tyto konkurenční automobilky provázeli.Za mě jasných 5 * ()

karl173

Tento film dokazuje, že filmy o závodění stále mají divákům co dát. Podobně jako Rivalové. Není to revoluční a příběh povětšinou ani moc nepřekvapí, ale to film zvládá hravě překonat svou duší. Tady totiž pocítíte o čem že vlastně ty závodní auta jsou. Dopomáhá tomu parádní kamera a skvělý zvuk aut v doprovodu slušného soundtracku. A v neposlední řadě by se to neobešlo bez dobrých herců. Matt Damon i Christian Bale tvoří výbornou dvojici a já jim to žral od začátku do konce. Prostě tohle byla čirá zábava okořeněná spálenými gumami a vůní benzínu. 90% ()

airt

Benzínem provoněný film, který ve vás dokáže vyvolat neskutečné pocity, při kterých vám začne bušit srdce a napjatě sedíte v sedačce, která jako by se chvílemi proměnila na sedadlo spolujezdce. Le Mans '66 (Ford v Ferrari) je film, který ve vás vzbudí vášeň k motorsportu od první až do poslední minuty. Film přináší dle mého názoru opravdu krásný a velmi zajímavý příběh Carrolla Shelbyho a Kena Milese, které opravdu úžasně ztvárnili Matt Damon a Christian Bale. Vyzdvihnout rozhodně musím také perfektní kameru a soundtrack, který i když vnímáte primárně málokdy, nádherně podtrhuje daný moment a umocňuje jej. Pro mě zatím asi nejpříjemnější film letošního roku, na který si pravděpodobně zajdu do kina ještě jednou. Celkové hodnocení 95% ()

teekanee

Nejlepší Mangoldův film? Ano. Nejlepší závodní film? Dost možná. Nejlepší film roku? Zcela jistě. Čekal jsem hodně, ale takovou adrenalinem nabitou jízdu, která nemá v podstatě hluchý místo a nepostrádá vedle napětí ani vtip a lekhkost, jsem vážně nečekal. Bale s Damonem tady rozehrávají neuvěřitelnou partii o to kdo líp zahraje, ze začátku vám možná trochu přijde, že se u toho Bale až moc nakrucuje, ale po pěti minutách už vás má na udičce a vy mu to začnete žrát i s navijákem. Damon hraje o dost normálnější postavu, ale zejména na konci mi ale přímo vyrážel dech. Nemůžu taky nezmínit krále vedlejších rolí, mého olíbence Jona Bernthala, kterýho jsem tady přímo žral. Co se týče technickýho hlediska tak nemá film chybu, perfektní kamera a stříh vás vtáhnou do děje a 152 minut uteče jak voda, čemuž dopomáhá i kulervoucí hudba. Opravdu nevím, co bych vytknul 95% ()

PaoloNegro

Dlouho jsme nebyli v kine (si tak par mesicu). Bo nebylo na co, nebo nebyl cas a energy. All rigt, podivam se v rychlosti na web okresniho kina last moment a za hodinu film, co nevim diky reklame na jiny bezva nekoukatelny bijaky, ze existuje: "Le Mans 66". Navic v terminu svetove premiery. Mrknu rychle na CSFD uff 93%! To melo naposledy Bohemian Rhapsody. Premlouvacka toho, kdo radsi romanticky kratky komedie a ne 152 minutovy stopaze o zavodech a pilotech supersportů. Scenar podle skutecny udalosti OK. Jdeme, ehm bezime pulmarathonovym tempem, jeste ze mame natrenovano. Takze k veceri amerika Popcorn a Pepsi. Bohuzel nebyla Coke, ale ta byla za to neustale ve filmu produkt placement jako nikdy, ale nevys.... proste USA. Kdo pracoval ve FMC a pro CCC, byl ve filmu jak doma. Konecne neco co ma koule a cit v harmonii a rovnovaze. Souvisly pribeh, nesmrdi to moc testosteronem, inteligentne pobavi, podrzi v napeti a nestihate koukat na hodinky, kdyby vam nekdo ukradl stopky. Zvuk, strih, kamera, hudba bez zavahani 5 z 5. Obavy z filmu nenaplneny ani na damskem kresle. Na Oscara to asi neni, ale kdo by ho chtel, kdyz by se mel jmenovat vlatne Anna. Za me 👍👊👌👏🤘 ()

Tobias18

Nebýt toho trochu natáhnutého konce, označil bych Ford v Ferrari za vrchol sportovního filmu. Takhle je to ,,jen“ jeden z nejlepších filmů roku s naprosto dokonalými hereckými výkony a velmi slušnou technickou stránkou. Několik komediálních vsuvek potěšilo a závěrečný závod je nervy drásající, napínavá, adrenalinem napěchovaná jízda které nechybí vůbec nic. Životopisný film roku. 90%. ()

Mrakomor24

LE MANS ‘66 Jeden z nejlepších filmu roku 2019 co jsme viděl film má přes 2h a film není jen pro automobilové fandy ale pro každého jelikož film je napínací od začátku až do konce, neskutečné lidské vzraty. Hlavní postavy jsou odborníci ve svých oborech ale jak to ve skutečném životě tak bývá jeden je ,,svůj” a díky tomu se nelíbí vrchní vrstvě mecenášů (Henry Ford II a jeho managmentu). ()

Chovis

Le Mans ´66 je přesně ten typ filmu, který má vše co, má opravdová pecka mít. Napětí, při kterém se tají dech. Emoce, při nichž se Vám derou do očí slzy. Humor, kvůli kterému se dusíte smíchy. Sílu přátelství a rodiny. To vše perfektně vyvážené, doplněné o vynikající kameru, která Vám nabídne pohledy na závodní trať v maximální rychlosti z pohledu pilota či klasickou hudbu 60. let, která Vás pohltí do atmosféry tehdejší doby. A samozřejmě také vynikající herecké výkony hlavních protagonistů. Zde jednoznačně vyniká Christian Bale, coby neřízená střela a automobilový magor, který má na sobě tolik oleje, že si v kině říkáte "Hej, já ten pach oleje, potu a benzinu normálně cítím!" U filmu jsem se bál poměrně dlouhé stopáže, ale děj má rychlý spád a minimum hluchých míst. Baví od první do poslední minuty tak, že než se nadějete, je konec. Prostě další film, u kterého je znát, že ho napsal sám život. A takové příběhy jsou ty nejlepší! ()

kostey

Jako dal jsem 5 hvězd, což dělám málokdy, protože miluju filmy o závodění, miluju Le Mans, miluju Fordy GT40 a tady se to všechno spojilo dohromady, takže mi tímto směrem byl film hodně blízkej, ale jako nezaujatý, nemotoristický fanda bych to hodnotil tak třemi hvězdami. A protože si myslím, že tu zas tak moc fandů motorsportu není, tak si myslím že je celkové hodnocení filmu poněkud nadhodnocené. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)