Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Kivis

Jsem příznivcem motoristických sportů, jsem velkým obdivovatelem 24h Le Mans (tu motocyklovou už jsem měl možnost prožít přímo na místě), mojí nejoblíbenější značkou v automobilovém průmyslu je Ford (a to především díky Ford Mustang Shelby 67 z 60 sekund, ale i díky GT) a Christiana Balea vnímám jako herce, který ze slabého filmu dokáže udělat koukatelný a vynikající film dokáže povznést k dokonalosti. Tudíž základy pro silný filmový zážitek položeny už ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že něco takového vzniká. Tým kolem Jamese Mangolda tento potenciál nevyhodil do vzduchu, naopak ho vyždímal do maxima. Le Mans 66 nepřináší žádný filozofický přesah, nepřináší vlastně nic víc, než zpracování jednoho z mnoha příběhů z historie motorismu. Jenže všechno je tak vypiplané, že opravdu nejde hodnotit jinak než maximálním počtem hvězdiček. Za mě ještě o stupeň silnější zážitek než Rivalové. ()

kyblik2

Veľmi pekne zahraný filmík a slušne dobovo natočený. Napriek tomu sa podľa môjho subjektívneho úsudku jedná o priemer a veruže to neprekonalo Rivalov. Výborný príbeh a hlavne aj pointa, kde človek vidí v akých rokoch !SPOILER! sa dokázala kúpiť výhra !SPILER KONIEC! ()

baron156

Prostě takový ten normální film. Příběh na pohodu, velký plus za závodní scény a velmi upřímný konec. Tak uvidíme kdo si letos vezme Oscara, ale hodně to přeju právě Le Mans '66. ()

lulinak

skvělý film z prostředí závodů a lidí kolem nich, excelentní výkon Christiana, ale bohužel Mattovi jsem roli Shelbyho nevěřil, bohužel.... :-/ ()

damarko

Myslím, že se zrodila kultovka. Minimálně, pro každého petrolheada povinná záležitost. Přestože film, jakožto médium, dodnes nepřekonal svůj audiovizuální rozměr, v tomto případě to neplatí, protože je zde nadměrně přítomna vůně opojného benzínu protkaná napříč celým filmem. Až romanticky ztvárněný vztah řidiče a jeho stroje je zde intenzivnější, než tah na šachovnicový prapor. Přes svou délku mi film utekl nečekaně rychle. Tohle je možná trochu troufalé, ale pokud bych měl vedle sebe postavit Le Mans '66 a slavný snímek La Mans se Stevem McQueenem, tak první jmenovaný je u mě jasný vítěz co do cinematického pojetí, tak i příběhové linky (ta mi u McQeena zcela chyběla). Bale exceluje! ()

Kodousek

Další vybroušený herecký výkon Christiana Balea, který neskutečný filmový chameleón. Děj poutavý, příjemná kamera a žádné zbytečné, dlouhé a prázdné dialogy. I Matt Damon v roli Carolla Shellbyho byl skvělý, ale přeci jen Baleův Ken Milles si to krade trochu pro sebe. Vedle filmu Rush další skvělý motoristický kousek. Bravo. ()

Brozason

James Mangold to dokázal. Natočil film pro zažrané fanoušky tématu, tak i pro lidi, kteří přišli do kina čistě kvůli filmové stránce. Le Mans je film, kterému nechybí naprosto nic, ať jde o technickou stránku kde je všechno precizně provedené co se týče kamery zvuku a střihu v akčních scénách. Vypjatých scén, které vás nenechají v klidu, nebo občasného humoru ,který filmu dodává takovou Feel Good atmosféru spjatou jak s kamerou tak i s hudbou. Tyhle všechny aspekty prohlubuje herecké duo Balea a jemu sekundujícího Damona,mezi nimiž panuje naprosto geniální herecká chemie. Hlavně postava Balea mě bavila, Jeho Ken byl drzý,vtipný a celkově jste nevěděli, jak se v další scéně zachová. Film, který stejně tak jako o autech závodech a rukách zadělaných od oleje je taky o jednom velkém přátelství, které je ve snímku lidsky popsáno. /95%/ ()

KraLuban

Dobrý filmek, bavil jsem se...na hranici 4*, ale chybělo mi nějaké větší drama. Rozhodně jsem se ale nenudil a ty 2,5h utekly jak voda. A Christian Bale...? Ten chlap je chameleon, co role, to originál! ()

kodwin

Very good but not fantastic. Vlastně se mi moc nelíbil začátek, měl jsem v tom trochu hokej, sice se to po čase vyjasnilo, ale stejně ..., naštěstí Ford vs. Ferrari má stoupající tendenci a poslední třetina filmu byla skvělá. ()

raru

Viem,že by sa to nemalo porovnávať s Rivalmi,ale nejde to. Niečo,a ja netuším čo,bolo v tomto filme slabšie oproti druhému snímku a aj keď to bolo o inom,svet burácajúcich motorov stvárnil lepšie Ron Howard,teda aspoň pre mňa,zvlášť preto,že mi tento svet nič nehovorí. ()

Johgas

Já auta vlastně ani tak moc ráda nemám. Tohle ale byla jízda, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Ty 2,5 hodiny jsem v podstatě nedýchala. Příběh jsem neznala, kromě Enza Ferrariho (kterého hrál Tano Cariddi z Chobotnice - nepoznala jsem!) a Lee Iaccocy jsem neznala ani hlavní aktéry. Takže jsem fakt netušila o co půjde, jak se to bude vyvíjet a jak to dopadne. No, dopadlo, no...ráda se podívám ještě jednou. Naprosto strhující. ()

Lacro

Arogantní Christian Bale, který má cit pro závodění a očividně i pro mechaniku aut, je určitě nejzajímavější postava tohohle snímku, společně s Mattem Damonem, který Le Mans už jednou vyhrál, bohužel se kvůli zdravotním problémům dostal do invalidního důchodu, tvoří parádní dvojku a oba naprosto excelují. Z filmu jde cítit parádní rivalita, odhodlání, adrenalin a je to prostě naprostá pecka! ()

mocakardiak

Škoda, že tam nebylo ukázáno, že nedojela ani jedna GT40 dva riky po sobě. Do filmu dali jeden neúspěch a pak úspěch. Ve skutečnosti byl rozdíl v cíli mezi prvním a druhým autem asi 20 metrů. Taky mě štvaly ukázky "budíků". Auto brzdilo až nereálně, ručička spadla během momentu. Jinak hezký film. Damon a Bale, skvělé výkony. A starého pána Ferrariho, radši no koment, ten se jim nepovedl. Proto 4 hvězdy. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)