Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

MoziMedve

V době když byla knížka bestsellerem jsem se jako bonus k nákupu dostal k audioknize, tak jsem tomu dal šanci. Moc dlouho jsem u toho tedy nevydržel a děj mě nijak nezaujal ani nechytl. Měl jsem tudíž jisté předsudky když jsem si film pouštěl, naštěstí měli filmaři lepší úsudek co se týče vyprávění a začali rovnou vtípkem. Kniha se se začátku soustředí pouze na dějovou línií staříka z jeho pohledu, přičemž film je propleten scénkami z jeho minulosti kde podobně jako Forest Gump jde o alternativní výklad historie kde se hlavní postava připletla k hromadě historických událostí. Obvykle jsem víc fandou knížek jako média, ale zde mě film rozhodně bavil víc. Jde o vtipnou, místy absurdní komedii. Žádný kinematografický skvost ale příjemná, nenáročná oddechovka. ()

evangelik

...fakt velká sranda... Trochu podobné s Forestem Gumpem. Ten se také pohyboval ve světodějných událostech. Akorát jsem nepochopil, jak se na to Bali dostali i s tím slonem. ()

draxxi

Tady jsem v nevyhode, protoze jsem cetl tu knihu. A ta je fakt vyborna. Bohuzel, jak to byva, natlacit tak obsahly dej do dvouhodinoveho filmu je nemozne. Navic mi vadila ta spatna starikova maska. Ale presto jsem se pobavil, takze fajn. 16/5/2023 72% ()

saint3n

asi bych si to mohl odpustit, ale nedá mi to: děsně se těším, až budu moct přihodit hodnocení filmu, jelikož knižní předloha je jedna z mých nejoblíbenějších (dostal jsem ji od rodinného přítele v eng) a ten humor je opravdu kouzelnej. pokud se filmu podaří sotva polovina, budu moc a moc spokojenej.. ()

Turinko

Ked som kukol film prvý krát čudoval som sa ako može mať také hodnotenie a tolko pozitivnych recenzii....no nedalo mi to a pustil som sa do tohto diela ešte raz v dobrej spoločnosti a zrazu sa mi to páčilo smial som sa ovela viac ako prvý krát a možem povedať, že sa jedná o fajn komediu.Neviem prečo ma to neoslovilo na prvý krát asi nemám rád švédštinu no s dabingom sa do toho pustím ešte raz a znova. pekne ječela ....to asi milenky delaj když hlava obchodníka bouchne o kapotu :D:D:D ()

lukas.frydry

Včera jsem tenhle skvělej film sledoval. Je to takovej Švédskej Forrest Gump akorát s tím rozdílem, že hlavního hrdinu tady hraje 100 letý čupr děda, kterej vůbec nehraje postavu hlupáka jako Forrest, ale dědy, kterej sice nevypadá, že by až tak věděl co dělá, ale on ví :) Zároveň je celý příběh prolínaný jeho životním příběhem a musím uznat život měl tedy hodně zajímavej :D Určitě stojí za zkouknutí ! ()

Chobotano odpad!

Ani si nepamatuju, kdy jsem naposledy odešel z kina. Vydržel jsem půl hodiny, aniž jsem se jedinkrát zasmál, pak jsem to vzdal. A při čtení místních jásavých až adoračních hodnocení si opět uvědomuju, že jsem asi "ňákej divnej", jak mi ostatně řeklo už dost lidí. No jo, co nadělám... ()

karmalat

Vtipné, pozitivní, s ohromnou nadsázkou, film proti špatné náladě. Opravdu dobré a naštěstí úplně jiné než americká produkce. Jednoznačně všem doporučuji, i když si dokážu představit, že pro značnou část lidií bude tohle nudné a nestravitlené. ()

Flexa

Nemam ráda komedie, ale tenhle film byl jednoduše pecka! Hned na začátku mi bylo jasné, že to bude fajn (aneb scéna, kdy se dědek naštve na lišku co mu sežrala kocoura a odpálí jí do povětří), ale co z toho vzniklo, to jsem vážně nečekala. Taková dávka černýho humoru a Forresta Gumpa se jen tak nevidí. Suchý černohumorný hlášky, slonice Soňa, lupičskej gang.. Taky se mi líbilo, jak dědek retrospektivně vyprávěl svuj život (nejlepší bylo "ať žije Esteban," pařba se Stalinem a celá ta zápletka s dvojitym agentem). Dámy a pánové, tenhle film prostě stojí za to. Pro mě rozhodně nejlepší film za hodně dlouhou dobu. ()

Jirims

Již po přečtení názvu si člověk řekne, co to asi může být, buď to bude úžasné nebo propadák. V tomto případě se to povedlo a i když tam jsou scény, které bych si odpustil, tak z toho vznikl rozhodně zajímavý film. Herci vše výtečně hrají a plyne to s takovou lehkostí, že bych tam skoro přidal i nějakou tragédii. Člověka to nutí smát se i věcem, které by sám rozhodně poznat a zažít nechtěl, ale je to komedie. ()

BigRunner

Opravdu mě tento film pobavil. Nečekal jsem, že je švédský humor tak vtipný. Sice jsem tomu staříkovi úplně nevěřil, že je mu 100 let, ale hrál to věrohodně. Perfektní průřez dějinami, který ze 2 velkých velikánů (myšleno historicky) udělá docela komické figurky. Nechtěl bych vyzrazovat děj a tak budu stručný. Je to dobře natočený film se skvělou kamerou, skvělými herci, s vtipným scénářem a skvělým režiserém. Určitě bych vydržel koukat na víc filmů s podobnou tématikou. Kam se hrabou americké filmy. Tento humor mi vyhovuje více. ()

Tom333

Největší chybou je shlédnout před filmem trailer, protože obsahuje nejlepší a nejvtipnější scény z celého filmu...a vy je pak "tak-nějak" už očekáváte. I tak se přikláním ke 4 hvězdičkám i když tempo a děj chvílemi zadrhává, je to v celkovém výsledku slušný, nový a hlavně svěží severní vítr! ()

renener

Myslim ze je to trosku precenovana verzia Forest Gumpa. Dost dlhy film ktory sa tvari viac nez je. Cakal som zo severskej produkcie trosku iny zazitok, tento flm mi pripadal ako nejaky hamburger pre jednoducheho divaka. Navyse nespominam si ze by som sa pri nom zasmial, zamyslel alebo bol v napati. Urcite nemam potrebu to vidiet druhy krat ani si to napalit...:) ()

Lucky001

Je to ujetý! Absurdní příběh, který je neskutečným způsobem propletený i napříč celosvětovými dějinami. Pár hluchých míst tam je, ale jinak huba od ucha k uchu, výbuchy, mrtvola, huba od ucha k uchu, chlast, výbuchy, huba od ucha k uchu, mrtvola, chlast, huba od ucha k uchu, výbuchy. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík