Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

DannyBoy80

Kniha je průměrná a film většinou bývá trochu horší a tak je to i teď. U knihy jsem se aspoň trochu pobavil, u filmu skoro ne. Je to fakt totalně přitažené za vlasy. Film vcelku kopíroval knihu, ale on už ten hlavní herec byl hodně špatný. Možná, že právě on to celé hodně zabil, ovšem nutno dodat, že i ostatní nebyli lepší. Bídné. ()

eromar

75% - Slušný, ale trochu promarněná šance. Kdo četl předlohu ví, že se toho po stránce humoru dalo vytřískat mnohem víc. Především co se flashbacků týče. ()

H4ku11

Po prvých minútach som vedel, že ma to nebude baviť. Moc som sa nezasmial, pravdepodobne som na takú vznešenú vec až príliš prízemný. ()

laepus

Srovnávat knihu s filmem je vždycky naprostá hovadina! Jde o zcela jiné způsoby uměleckého vyjádření - třebas stejného tématu, se stejnými postavami, zápletkou atp. - ale je to prostě úplně o něčem jiném. Kniha vše může říkat v náznacích, může se pouštět do mnoha odboček, může vysvětlit mnoho detailů, ponechává volnost fantazii atp. Ti, kdo zde navážno srovnávají knihu s filmem, který pak pošlou do kytek, jsou magoři. Kniha je naprosto brilantní (mimochodem zrovna čtu Analfabetku, která uměla počítat a je to ještě větší soda než Stařík) a kdo čeká, že film řekne vše, co je v knize, tak by měl počkat, až z toho udělají desetidílný seriál. Hlavní je, že zůstala zachována drsná poetika předlohy, všechny základní postavy, hlavní dějová linka - to, že je něco vypuštěno, že to skončí jinak - to vůbec nevadí. Vytýkat filmu různé vady je asi jako kdyby si váš kámoš koupil nejnovější ferrari a vy mu vytýkali, že to není rodinný kombík, že to není diesel a že to vzadu nemá kouli na připojení vozíku. Film má pár hlušších míst, ale ta tam jsou jen pro to, aby se děj někam mohl posunout mezi těmi záchvaty smíchu. Howgh! Na to, že ve filmu chybí Čankajšek, Churchill, Berija, Mao-Ce Tung, Kim-Ir-Sen, Kim-Čong-Il, de Gaulle, prezidenti Nixon a Johnson a jiní... je to pořád víc než nabušené. ()

Santino7

Knihu som síce nečítal ale po tomto zážitku to začínam rozhodne zvažovať, snáď sa k nej niekedy v blízkej dobe dostanem. Storočný starček, množstvo bláznivých a vtipných udalostí, príjemná atmosféra a vznikne z toho takýto sympatický snímok. "Spousta lidí na mě v životě křičela. Od přednostů stanice po diktátory..." Dá sa na tom schuti zasmiať - osobne sa mi najviac páčilo Allanove spomínanie na minulosť a s ňou množstvo vtipne (dobre, možno trošku absurdne) zobrazených historických osobností a udalostí (vážne to bolo takto? :-)) Cítiť v tom silný severský rukopis, to sa zaprieť nedá - je to iné, ale tak príjemne iné. Absurdný príbeh, ktorý pobaví. 4/5 ()

Cement73

Tento film mal tak dobrý scenár, že sa v podstate len veľmi ťažko dal pokaziť. Knihu mám prečítanú... preto vlastne len 4* lebo celý život Alana sa do 2hodín nezmestil :) Inak dobre zahrané a fakt, že nevidím americké xichty je mimoriadne osviežujúci. ()

Zyne

Fajn kombinace Forresta Gumpa a spionskych / politickych parodii (asi), ktera navnadi a skvele bavi predevsim prvni pulkou, ale pak tomu trochu dojde stava a do finise to cele dojede tak nejak samospadem. Pobavi to, neni to uplne ztrata casu, ale vyjimecnou pecku hledejte jinde... ()

Ollie235

Předlohu jsem nečetl a po filmu už zřejmě ani nebudu, byť je to trochu škoda. Tahle absurdní komedie mě totiž takřka po celou dobu velice bavila. Především u epizod z alternativní historie jsem málem padal smíchy z křesla (u Berlínské zdi jsem se nasmál jako už dlouho ne) a i když jsou situace ze současnosti o něco nudnější, najdou se zábavné momenty i tam. Pokud jste schopni strávit naprosté absurdity a z dějepisu jste na střední nepropadali, rozhodně doporučuji. ()

Nethar

Na Švédsko velmi pozitivně laděný snímek, žádné ponuré drama. Je to komedie, ale za bříško jsem se nepopadal, naopak mě to v některých částech extrémně nudilo. Snad knížka mohla být lepší, to bych i věřil. Srovnání s Forrestem Gumpem mě také napadlo, je to místy s podobnými myšlenkami, ale Forrest je o pár levelů výše. ()

Mikino00

Velice podařená příjemně plynoucí záležitost. Perfektní švédský trochu černý humor kombinovaný s dávkou nadsázky, která obklopuje historické události. Opravdu, ať už se jedná o reálný děj s penězi či vyprávění, pokaždé divák dostane něco zajímavého, něco k pousmání. Prostě ideální mix,. Knihu musím sehnat za každou cenu. ()

jarmik

Forrestu Gumpovi jsem kdysi dal 4*, ale pak to přece jen opravil na 5*. Něco mě na něm štvalo, ta přílišná "američnost" a přehnanost, ale nakonec jsem musel uznat, že je to skvěle zahraný, skvěle odvyprávěný a originální film. Švédský stařík je skvěle zahraný, velmi dobře odvyprávěný, ne tak velkolepý, ale o to obyčejnému evropskému venkovanovi bližší, ovšem štvalo mě na něm zase to, že už prostě není tak originální a každou chvíli jsem musel vzpomínat na Gumpa. A proto 4*. :-) ()

Milky.

Nevidím v tomhle snímku nic extra převratného, ale bavil jsem se skvěle, švédský humor byl parádní a stařecký make-up jeden z těch uvěřitelnějších. Rozhodně film stál za to, snad jen mohl být delší a obsáhlejší, dovedl bych strávit daleko víc příběhů z minulosti. Takhle to bohužel uteklo strašně rychle, já bych koukal klidně i 4 hodiny. ()

Mikeel

Stoletý stařík je dle mého jedna z nejpřeceňovanějších knih posledních let (nebo jsem zkrátka jen já divnej). A s filmem je to bohužel úplně stejné, jen tu nudu a rozvleklost knihy povýšil ještě o jednu úroveň. Nejenže tu absolutně nejzajímavější část knihy - tedy útěk z gulagu do Severní Koreji - zcela vypustil, ale taky všechny ostatní události z Alanova života podával zcela útržkovitě. Nemyslím si, že bych byl suchar, jen mi zkrátka nesedne děj, který těží jen z toho, jak šíleně je absurdní, ale ve výsledku nemá v podstatě ani jeden okamžik či prvek, kvůli kterému by stálo za to ho vidět. Nemám problém se suchým, ba dokonce černým humorem, to vůbec ne. Ale smutné je, že jak u filmu, tak u knihy, jsem se zasmál jen velmi zřídka, většinou jsem si spíš odfknul nad absurditou situace - a to mi u humoristického románu/komedie opravdu nestačí. ()

Garch

Moc jsem nevěřil, že se "Stoletý stařík" dá slušně převést na filmové plátno. Ale Švédové to dokázali se ctí. Trochu pokrátili (škoda, film mohl být klidně delší), ale drželi se ducha příběhu. Slušný dabing, ale ve švédštině, s titulky, víc vynikne severský "pomalý" humor. ()

Marys

Film nie je dotiahnutý do dokonalosti. Dali by sa mu vytknúť určité chybičky krásy v hereckých výkonoch či maskovaní. Preplieta ale skvelú dávku znesiteľného cynizmu v rámci duálneho deja. Veľmi dobré sledovanie. Švédsky Cimrman. ()

bobstock

Na mě už křičelo mnoho lidí. Od přednostů stanice až po diktátory. Já jsem taky křičel, jako novorozeně, ale to novorozeňata obvykle dělají, že kříčí, když přijdou poprvé na svět..takhle začíná příběh 100letého muže. Knihu budu muset ještě doplnit. U filmového švédského Forresta Gumpa jsem se bavil. 85% ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík