Úvodní epizoda fascinující pouti po dějinách lidstva pokrývá rané lidské osídlení v Africe, náročný život lovců a sběračů, počátky domestikace zvířat, příchod doby ledové a převratný objev zemědělství... Náš pravěký předek se musel napřímit, aby si uvolnil ruce a mohl se chopit nástrojů. Schopnost člověka prosadit se silou se stane jedním z klíčů k ovládnutí světa. Příštích sto tisíc let lidé věnují své úsilí postupnému zdokonalování zbraní schopných zabíjet z velké vzdálenosti. Neméně důležité je zpracování úlovku a díky schopnosti zažehnout oheň i možnost tepelného zpracování potravy. Lepší strava podporuje vývoj lidského mozku. Na zdech jeskyní se objevují obrazy lidského života, snad první umělecká díla. Aby se lidé udrželi naživu, vynalézají nové technologie. Zkrocení a chov zvířat povede k růstu lidské populace. Zároveň však řada běžných chorob, jichž se bojíme nejvíc – syfilis, tuberkulóza, neštovice, dýmějový mor – má původ v našem soužití se zvířaty. Zemědělský způsob života s sebou nese kulturní i vývojový předěl: nové způsoby truchlení a počátky organizovaného náboženství. Víra v posmrtný život se stane inspirací pro největší stavební projekty lidstva, jako jsou Stonehenge či egyptské pyramidy. (Česká televize)

Alagaesie

Lidstvo holt nemá Hellboyovy rohy, aby jimi odemykalo. „Bum!“ Čím jiným začít. Tak prý všichni máme kořeny ve východní Africe. Tak proč tolika lidem vadí jiná barva pleti? Všude zeleň, stromy, jídlo. Nejsme Gepard, Lev natož Hyena. Půl vteřiny na zasáhnutí cíle? No ty vole! Jó, když nedojde k dostatečnýmu tepelnýmu zpracování, těš se člověče. Maso v ohni – základ všeho. Každej začátek je těžkej. Několik stovek nadšenců – a dneska je tolik lidí! Afrika – Blízký východ – Asie – Austrálie – Evropa. Tak takhle to tedy šlo. „Doba ledová je doba ledová.“ Lidstvo se začlo zocelovat. Vlk tu byl/vyl dáááááávno před jakousi Karkulkou. Začali s odíváním. „Taky malovali po zdech.“ A člověk získal kámoše v podobě psa. Pes má ostřejší smysly. 10 000 let př. n. l. 1 000 000 lidu – to byl fičák. Blízkej východ přinesl zemědělství, ale i války. Žena-zemědělka zasela semeno a to jede dodnes. Sláva pšenici! A najednou mají zemědělce jihoangličani. Nastupují čtyřnozí zemědělci. Přišly však také nemoci a zároveň i jiní hladovci. Zajímavé na první části dokumentu bylo, že jeden z presenterů byl bývalý Navy SeAL – já myslel, že jejich identita má být skryta i po ukončení aktivní služby... Musela se dělit půda a lidé se museli bránit. Jsou na řadě vojáci. Kratší budiž život zemědělcův než lovcův. Stonehenge je hezká stavba. Pyramida pro Chufúa na březích Nilu. Jenom s měděnými dláty a pilami postavit to, co je jim povedlo, chce um. A Hemiun je prý archtekt. A máme tu písmo. Dvacet let stavby. A vznik konkurence. Pyramida s pozlaceným vrcholem – no téda. Nově vzniklé město pomohlo zemědělcům, obchodníkům, průmyslníkům. A tak vznikl podnikatel. Prvním obchodním artiklem byl cín? Mezinárodní obchod spatřil světlo světa. Ony se zachovaly obchodníkovy dopisy? Tyjo. Velké vzdálenosti musely být problém. Válečníci byli třeba. Rozhořel se boj o zdroje. Těžký byl osud vojáka. Přichází doba Železná. ()