Lidstvo: Příběh o nás všech

• Česko Historie lidstva (viac)

Od prvního rozkvětu civilizace v Mezopotámii, po objevení Ameriky - pohružte se s námi do vzestupů a pádů nejslavnějších světových národů a objevte milníky vedoucí k našemu modernímu světu (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Alagaesie k tomuto seriálu (2)

Lidstvo: Příběh o nás všech (2012)

Dokudrama mě bavilo. Jsme produkt dějin. K vývoji je potřeba válek, nejvytrvalejším nepřítelem jsou choroby. Viz koronavirus 2020. Bez dějin se ztratíme v budoucnosti. Tohle je teprve dějepis, vážení! ()

Inventors (2012) (E01)

Lidstvo holt nemá Hellboyovy rohy, aby jimi odemykalo. „Bum!“ Čím jiným začít. Tak prý všichni máme kořeny ve východní Africe. Tak proč tolika lidem vadí jiná barva pleti? Všude zeleň, stromy, jídlo. Nejsme Gepard, Lev natož Hyena. Půl vteřiny na zasáhnutí cíle? No ty vole! Jó, když nedojde k dostatečnýmu tepelnýmu zpracování, těš se člověče. Maso v ohni – základ všeho. Každej začátek je těžkej. Několik stovek nadšenců – a dneska je tolik lidí! Afrika – Blízký východ – Asie – Austrálie – Evropa. Tak takhle to tedy šlo. „Doba ledová je doba ledová.“ Lidstvo se začlo zocelovat. Vlk tu byl/vyl dáááááávno před jakousi Karkulkou. Začali s odíváním. „Taky malovali po zdech.“ A člověk získal kámoše v podobě psa. Pes má ostřejší smysly. 10 000 let př. n. l. 1 000 000 lidu – to byl fičák. Blízkej východ přinesl zemědělství, ale i války. Žena-zemědělka zasela semeno a to jede dodnes. Sláva pšenici! A najednou mají zemědělce jihoangličani. Nastupují čtyřnozí zemědělci. Přišly však také nemoci a zároveň i jiní hladovci. Zajímavé na první části dokumentu bylo, že jeden z presenterů byl bývalý Navy SeAL – já myslel, že jejich identita má být skryta i po ukončení aktivní služby... Musela se dělit půda a lidé se museli bránit. Jsou na řadě vojáci. Kratší budiž život zemědělcův než lovcův. Stonehenge je hezká stavba. Pyramida pro Chufúa na březích Nilu. Jenom s měděnými dláty a pilami postavit to, co je jim povedlo, chce um. A Hemiun je prý archtekt. A máme tu písmo. Dvacet let stavby. A vznik konkurence. Pyramida s pozlaceným vrcholem – no téda. Nově vzniklé město pomohlo zemědělcům, obchodníkům, průmyslníkům. A tak vznikl podnikatel. Prvním obchodním artiklem byl cín? Mezinárodní obchod spatřil světlo světa. Ony se zachovaly obchodníkovy dopisy? Tyjo. Velké vzdálenosti musely být problém. Válečníci byli třeba. Rozhořel se boj o zdroje. Těžký byl osud vojáka. Přichází doba Železná. ()