Banshee

USA, (2013–2016), 32 h 32 min (Minutáž: 44–60 min)

Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee, Rus Blackwell, Lili Simmons, Matt Servitto, Trieste Kelly Dunn, Steve Coulter (viac)

Alan Ball, proslulý tvůrce seriálů True Blood - Pravá krev a Odpočívej v pokoji, přináší nové strhující akční drama, které vypráví o bývalém trestanci Lucasi Hoodovi (Antony Starr), jenž se neuvěřitelnou shodou okolností stane šerifem venkovského amišského městečka, když pátrá po ženě, kterou viděl naposledy před patnácti lety. Tehdy se po vyloupení klenotnictví Lucas dobrovolně vzdal policii, aby ona mohla uprchnout. Tato žena nyní žije v Banshee, říká si Carrie Hopewellová (Ivana Milicevicová), je vdaná za místního okresního prokurátora, má s ním dvě děti (z nichž jedno může být Lucasovo) a snaží se žít co nejnenápadněji... Dokud se neobjeví Lucas, jenž otřese celým jejím světěm a oživí staré vášně. Situaci komplikuje skutečnost, že Banshee je prolezlé korupcí a vládne mu amišský suverén Kai Proctor (Ulrich Thomsen), budující zde brutálně impérium postavené na drogách, hazardu a výpalném. Lucas s pomocí bývalého boxera, nyní barmana Sugara Batese (Frankie Faison) dokáže být Kaiovi a jeho gangsterům rovnoceným soupeřem a dokonce se mu podaří nastolit v Banshee jistou míru přísné spravedlnosti. Ovšem Lucasovi stále zůstává chuť loupit a to jeho i Carrie svádí na nebezpečnou cestu pokrytectví, kterou zkříží pomstychtivý Mr. Rabbit (Ben Cross), newyorský gangster, jehož kdysi obrali. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Ouwen k tomuto seriálu (5)

Season 1 (2013) (S01)

Banshee totálně překlopil veškeré stereotypy a místo vaty, nabízí prvotřídní a fyzickou akci se skvělou dynamikou. Mám především na mysli celkový koncept - vzalo se malé prostředí, nahustilo se to zajímavými charaktery, které pro kontrast nejdou daleko. K tomu je celé dění perfektně zrežírované a má to dost "barbarskou" atmosféru díky samotné hudbě - ať už to jsou emocionální motivy v podobě jemných klavírních tónů, tak ty country/rockové vypalovačky. Úvodní titulky též pak působí dojmem, že prochází vývojem a ladí ke každému charakteru pomocí těch fotek, takže je potřeba být dost pozorný, pač každý snímek má nějaký význam. O hereckých výkonech asi nemá cenu moc mluvit, to by člověk mohl napsat slohovku - ale show jednoznačně patří Ulrichovi Thomsenovi, co hraje charismatického gangstera Kaie Proctora a pak samozřejmě... Antony Starr. Už od prvního dílu dává absolutní maximum do úplně každičké scény a jeho oči jsou pro mě hlavním tahounem seriálu. Z jeho očí lze pocítit masivní kovadlinu emocí. Pak je zde hafo vedlejších charakterů - ďábelský Ben Cross (né pro efekt), komediální Hoon Lee a suprová postava barmana, kterého hraje Frankie Faison. Nejvíc si užívám filozofické debaty mezi barmanem a šerifem. Akci tvoří fyzické a dost brutální souboje a explozivní přestřelky. Jediné co se musí vytknout, tak celková produkce působí dost béčkově - ať už je to zvuk, nebo vizuál jako takovej, ale všichni víme, že seriál - ačkoliv je první série každým dílem hustější a intenzivnější... s tím nejlepším teprve přijde ;-) ()

Season 2 (2014) (S02)

Druhá série je opravdu velkým pokrokem a nabízí ještě větší vývoj charakterů. Nyní už není co skrývat a každý se pohybuje na tenkým ledu. Všechno se odehrává tak nějak přirozeně a však, tvůrci nám sem tam nadělí skutečně kovadlinové "twisty". Akční scény jsou pořád na nesrovnatelné úrovni co se týče seriálové produkce - zejména Antony Starr je demoliční mašina v bitkách. Jeho dravé a špinavé pohyby mixnuté s trochou bojového umění, je oku lahodící. Jeho průchod skrz casíno, který je doprovázen dvěma soubojema, které nemají jediný střih patří mezi to nejvíce fyzické co jsem kdy mohl na plátně vidět. Tady fakt každý chvat působí fyzicky, hmotně a náročně. Antony se zadýchává, schytává pořádně na hubu ale to z něj dělá toho největšího drsňáka, se kterým jsem se kdy setkal. Pak zde jsou skvělé přestřelky (stealth průchod s tlumičema, nožem skrz kostel je mazec) - jediné co zamrzí, tak béčkový zvuk a více střihů. O hereckých výkonech moc mluvit nehodlám, to bych zde musel psát neuvěřitelné slohy. Ale to.... jak Antony se chtěl obětovat v tom kostele, tam jsem si rval vlasy z hlavy, řval jsem z plných plic a vyprskl tolik slz... nemám slov. NEMÁM SLOV. Zmíním jenom epizodu pět a šest, které utváří perfektní rovnováhu seriálu, přirozený kontrast a zatímco pátá epizoda je racionálním vývojem postav a je nadopovaná fantastickou filozofií - šestá nabídne Britského "kurýra" a scény mezi nim a Antonym, vyvolávají neotřesitelnou autoritu. Banshee válí a i když se zde nachází pár drobností, kterých nejsem fanoušek - vzhledem k dialogům, akci, hereckým výkonům a lavině syrových emocí, jsem i tak nadšený. ()

Season 3 (2015) (S03)

Nejvíce intenzivní série z celého seriálu. Antony se topí v depresích, vůbec nespí a každej díl vypadá úplně "na sračky." Dočkáme se i spousty inovativních prvků (heist na vojenskou základnu například), spoustu gore a výborné akce. Bohužel, co se týče střihů, tak jich je zbytečně moc a trošku to kazí z akce dojem. Hodně se i otevře minulost hlavní postavy a osudovost všech charakterů nabírá na nových rozměrech. Mohl bych zde opět vypsat tunu detailů u všech charakterů jak se vyvíjejí, ale to bych zde byl do zítra. Třetí série je akční a emocionální kovadlina a absolutní vrchol seriálu. A však se najde pár drobností, kterých nejsem fanoušek (některé nelogické momenty/střihy). ()

Kmenová záležitost (2015) (S03E05)

Traumatizující epizoda. Poslední scéna, kdy Antony Starr čumí do té kamery, celej od špíny, krve a modřin s tím zabijáckým pohledem, je jednoznačně nejlepší moment, co jsem kdy u seriálu či filmu, mohl zažít. Je až neuvěřitelné kolik slz a emocí, to ze mě vždycky vyvolá. ()

Season 4 (2016) (S04)

Bohužel, tvůrci se museli vypořádat s omezeným rozpočtem. Takže zde je jenom pár soubojů, pár přestřelek a nějaké doplňkové akce. Za tu nejlepší považuju celkovou pěší honičku ve třetím díle. Myslím si, že příběh je též slabší a celkové motivy (hlavně dějová linka s tím rohatým a dění kolem Proctora je takové už chladné). A však, charaktery jsou tak skvěle vystužené, že i ten patrný pokles, není tak kritický, protože herci odvádí fakt úžasnou práci, kulisy jsou stále fajn a pokud na tu akci dojde - ačkoliv průměrná, tak furt kvalitně natočená. Nemůžu se však zbavit pocitu, že celkový potenciál látky a všech motivů je nenaplněn a některé scény (hlavně ta v garáži kde je On a Brock je stupidní a nedává logiku), to samé bych mohl říct o několika dalších momentech. Inspirující závěr však nadchne a nepamatuji si seriál, kde bych si tolik ten epilog vychutnal. Banshee mi bude chybět. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Zemřel herec Ben Cross

Zemřel herec Ben Cross

19.08.2020

Ve věku 72 let zemřel britský herec Ben Cross, kterého mohli diváci znát například jako Spockova tátu ze Star Treku J. J. Abramse, případně atleta Harolda Abrahamse v Ohnivých vozech nebo ještě ze… (viac)