Tajemství dávných dob

• Veľká Británia Ancient Secrets
Veľká Británia, 2010, 50 min

Objevte Tajemství dávných dob v tomto převratném seriálu z dílny National Geographic Channel. Zahrnuje: Tajemství dávných dob: Sfinga Tajemství dávných dob: Ztracené pyramidy Číny Tajemství dávných dob: Rozluštěné tajemství katedrál Tajemství dávných dob: Záhada stříbrného faraóna Tajemství dávných dob: Kladivo na čarodějnice (oficiálny text distribútora)

Atheas

Žádné video nevysvětluje tak přehledně problematiku Gotického slohu , alespoň co jsem viděl. Informace o problematice tlaku v lomeném oblouku, a jeho nosnosti se budou hodit do školy. Zajimavosti jako lusk. S tímto dílem nemohu být jinak, než jen spokojený. Po tomto díle se budu na gotické památky dívat s mnohem větším obdivem a respektem. Pokusím se vnímat dokonalost každého kamene a zkusím si představit ten pocit, jaký asi měli lidé na stavbě, když položili poslední kámen. ()

Vavča

Některé díly jsou děsně hloupé, bez nějakých hmatatelných výsledků, kromě spekulací (zejména ten díl o Kleopatře, Alexandrovi že...) jiné ovšem přinášejí zajímavé nové objevy, které jsou v naší bohem opuštěné zemi nepřístupné, i pokud se závěry nesouhlasím, nebo se Vám nebudou tvrzení tvůrců zdát, pořád máte informace, se kterými se dá pracovat, což není v dnešní době málo. Nevím, kde se stala chyba, seriál je zde dvakrát http://www.csfd.cz/film/53036-odhalena-tajemstvi-staroveku/ ()

honajz

Viděl jsem zatím jen Tajemství katedrál, ale pokud jsou i ostatní díly natočené podobně, jde o nadprůměrný dokumentární seriál. Nejenom, že se dozvíme mnohé, co jsme nevěděli, zde u katedrál o stavitelství, nosnících, pilířích, tlacích apod., ale také se zde lidé snaží stavět podobně, jako se před staletími stavělo, a v podstatě nějakou takovou stavbu rekonstruovat. Také zjistíme určité historické souvislosti, zajímavé jsou ukázky míst, kde katedrály praskají, protože jsou špatně postaveny. A skutečně dojde i na ta tajemství - třeba že míry všech gotických chrámů odpovídají mírám Šalamounova chrámu, nebo že mezi postavami vchodového reliéfu katolické katedrály v Chartres najdeme i antické filozofy. ()