Tajemství dávných dob

• Veľká Británia Ancient Secrets
Veľká Británia, 2010, 50 min

Objevte Tajemství dávných dob v tomto převratném seriálu z dílny National Geographic Channel. Zahrnuje: Tajemství dávných dob: Sfinga Tajemství dávných dob: Ztracené pyramidy Číny Tajemství dávných dob: Rozluštěné tajemství katedrál Tajemství dávných dob: Záhada stříbrného faraóna Tajemství dávných dob: Kladivo na čarodějnice (oficiálny text distribútora)

Vavča

Některé díly jsou děsně hloupé, bez nějakých hmatatelných výsledků, kromě spekulací (zejména ten díl o Kleopatře, Alexandrovi že...) jiné ovšem přinášejí zajímavé nové objevy, které jsou v naší bohem opuštěné zemi nepřístupné, i pokud se závěry nesouhlasím, nebo se Vám nebudou tvrzení tvůrců zdát, pořád máte informace, se kterými se dá pracovat, což není v dnešní době málo. Nevím, kde se stala chyba, seriál je zde dvakrát http://www.csfd.cz/film/53036-odhalena-tajemstvi-staroveku/ ()

Atheas

Žádné video nevysvětluje tak přehledně problematiku Gotického slohu , alespoň co jsem viděl. Informace o problematice tlaku v lomeném oblouku, a jeho nosnosti se budou hodit do školy. Zajimavosti jako lusk. S tímto dílem nemohu být jinak, než jen spokojený. Po tomto díle se budu na gotické památky dívat s mnohem větším obdivem a respektem. Pokusím se vnímat dokonalost každého kamene a zkusím si představit ten pocit, jaký asi měli lidé na stavbě, když položili poslední kámen. ()

honajz

Viděl jsem zatím jen Tajemství katedrál, ale pokud jsou i ostatní díly natočené podobně, jde o nadprůměrný dokumentární seriál. Nejenom, že se dozvíme mnohé, co jsme nevěděli, zde u katedrál o stavitelství, nosnících, pilířích, tlacích apod., ale také se zde lidé snaží stavět podobně, jako se před staletími stavělo, a v podstatě nějakou takovou stavbu rekonstruovat. Také zjistíme určité historické souvislosti, zajímavé jsou ukázky míst, kde katedrály praskají, protože jsou špatně postaveny. A skutečně dojde i na ta tajemství - třeba že míry všech gotických chrámů odpovídají mírám Šalamounova chrámu, nebo že mezi postavami vchodového reliéfu katolické katedrály v Chartres najdeme i antické filozofy. ()