Desať dní, ktoré otriasli svetom

• Československo Deset dní, které otřásly světem (viac)

Klasický film velikána svetovej kinematogerafie Sergeja Ejzenštejna. Jeden z najvýznamnejších filmov sovietskej montážnej školy vznikol pri príležitosti desiateho výročia VOSR. Napriek tomu, že zábery z neho sú známejšie ako autentické archívne záznamy revolučných udalostí, film sa nesnaží o vernú historickú rekonštrukciu, ale o maximálne a vskutku revolučné využitie montáže a ďalších prvkov filmovej reči. (oficiálny text distribútora)

PetraMishka

Začátek filmu byl dobrý, akční a měl dobré tempo, ale pak nastává politické vyjednávání, sjezdy, řečnění a to mě osobně nebavilo. Zatímco u ostatních Ejzenštejnových filmů je vždy nějaká pamětihodná scéna, která vyvolá silné emoce, tak tady to nezafungovalo, tedy kromě pocitu nudy na konci a časté střídání obrazů v montáži bylo až rušivé. ()

jjjerry

Tohle nemůžu v dnešní době objektivně hodnotit. Dokumentární stránka není přílis přesná. Dnes nezaujme. Jen ukazuje začátky filmařiny a silné davové momentky. Dle mého názoru škoda času, jen ze zajímavosti se kouknout třeba na začátek, svržení sochy, toť asi vše. ()

sibskyn

Ejzenštejn byl génius, o tom není pochyb. První polovina bere dech, ale ta druhá už bohužel ztrácí. Ale i tak je to vizuálně pastvou pro oči. ()

pold odpad!

Komunistický přisluhovač Ajznštajn tady svůj "talent" na vyplachování mozku a manipulaci dovedl skutečně daleko. Takhle nekompromisně manipulativní a nenávistná není ani tvorba Leni Riefenstahl. Jestli by si něco zasloužilo odpad všech odpadů, nebo záporné hodnocení, tak je to tahle sovětská odpornost. ()

Katyn1940

Filmařský klenot, který pro mě znamená víc než Křižník Potěmkin. Totální a absolutní propaganda a kompletní převrácení skutečnosti, které s Křižníkem tvoří základní páteř propagandistických filmů, od nichž mnohé odkoukali Nacisti. Věčnost tohoto filmu spočívá bezesporu v inovativní montážnické škole, která učinila zásadní milník v historii filmu a zanesla střih mezi opravdové umělecké profese. ()