Najvyššia ponuka

• Česko Nejvyšší nabídka (viac)
Dráma / Romantický / Mysteriózny / Krimi
Taliansko, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiálny text distribútora)

VenDulin85

Nejvyšší nabídka patří mezi ty typy filmů, kdy naběhnou závěrečné titulky a vy máte chuť zvolat- dejme si to ještě jednou, však to jsou jen dvě hodiny! Rovněž patří mezi filmy, kdy si na konci řeknete- sakra, zase mě doběhli. Zase se jim podařilo mě vodit za nos pěkně jak zamýšleli.. Skočila jsem jim na ty jejich filmařské fígle a ještě jim mám chuť zatleskat. A v neposlední řadě.. Nejvyšší nabídka je plná krásných vět, myšlenek a slovních obratů.. nu jak by ne, když tam vévodí Geoffrey Rush.. Snímek nám představí osamělého muže, který se straní lidí a vyhledává krásu uměleckých děl, poté "potká" tajemnou ženu, která trpí agorafobií a jeho život se změní. Nakolik, nebudu spoilerovat :-), podívejte se sami a, jedna myšlenka, ne od Virgila Oldmana, ale překvapivě od jeho podřízeného (na otázku, jaké to je, žít se ženou)- "Je to jako neustálá aukce. Nikdy nevíte, jestli jste vy ta nejvyšší nabídka..." ;-) ()

heyda

Hodně netradiční film, avšak nádherně natočený s působivou hudbou a geniálním Geoffrey Rushem. Pokud bych měl něco zkritizovat, tak snad jedině trochu nudnější druhou polovinu filmu, kterou musel zachraňovat až super závěr. K tomuto filmu chce přistupovat nejlépe s minimem informací a melancholickou náladou. Potom si užijete nevšední kulturní zážitek. Jestli ale máte chuť na akční film nebo nějaký horor, tak tohle by vás pravděpodobně unudilo k smrti. 90% ()

jojinecko

Tornatore je fantastický režisér aj scenárista, to je bez debaty. Jeho filmy sú komplexným umeleckým zážitkom, potešenie pre oči aj "dušu".Priznám, že La Migliore Offerta ma bavila najviac pri zoznamovaní sa s postavou Virgila a Claire, resp. ich vzájomné spoznávanie. Nevravím, že druhá polovica je slabšia , ale už to nebolo to "maximálne zaujatie a pohrúženie". Po formálnej stránke niet čo vytknúť, celkový dojem je ešte umocnený "podprahovou" hudbou samotného Maestra Morriconeho. Záver jemne rozpačitý, ale nič to na celkove pozitívnom dojme nemení. ()

lillien

Jen díky atmosféře jakési noblesnosti, kterou zaručilo prostředí umění a vkusného luxusu, plus staromodní vystupování Virgila mě udrželo u filmu až do konce. Od půlky se to totiž v mých očích přetavilo v dost předvídatelnou červenou knihovnu. Údajný překvapivý závěr mě bohužel nepřekvapil, neb jsem ono rozuzlení očekávala jako jediné reálné. Staří muži jsou strašně pošetilí. Snad žádná zamilovaná žena není tak slepá a nerealistická, jako starý muž konfrontovaný s krásnou mladou ženou. Přitom vždycky a bez výjimky platí jednoduchá rovnice. Opravdovou lásku mladá žena ke starému muži nemůže cítit nikdy. To se vylučuje. Mládí reprezentuje život a život se štítí smrti, kterou je stáří tak nasáklé. Jediné, co lze od mladé ženy ve vztahu se starým mužem očekávat jsou city předstírané, protože někteří staří muži disponují zdroji, případně prestiží a charismatem, což někdy mladá žena taky uzná za hodné její pozornosti. Pokud chce mít muž jistotu, zda ho žena miluje doopravdy, pak musí žena věřit, že je chudý:) Pozornost si zaslouží profesionální výkon Goeffreyho Rushe, ovšem příběh spíše z říše románové romantiky spolu s předvídatelnou zápletkou mě dost zklamal. ()

poz3n

Na Nejvyšší nabídku bych našel hodně špíny, ale ono i tak jde asi o nejlepší film, co jsem za dlouhou dobu v kinech viděl. Skvěle natočené a skvěle zahrané. To bezpochyby. Tornatore jistě patří ke světovým režisérům u nichž se rozhodně nemusíte obávat o technickou stránku filmu. Teď by to ale možná chtělo trochu té špíny. Tornatore je opět patetický. Je patetický tak, že vám to někde nevadí, ale někde už opravdu ano a trochu to pak podráží nohy síle příběhu a jeho zpracování. Zpětně si navíc říkám, že by se celý příběh možná úplně obešel bez závěrečného twistu, který jakoby se snažil zapadnout do dnešního blockbusterového měřítka. Mně by naprosto stačil samotný příběh, zakončený v klidném duchu a bez té pitomé Prahy na konci. Není nad to, když se v pražské hospodě mluví anglicky a francouzsky a číšník se vás, aniž by předtím zjistil zda jste cizinec nebo ne, perfektní angličtinou ptá co si přejete. Tak tohle si ve filmech opravdu nepřeju a Nejvyšší nabídka se tím opravdu zabila. Každopádně i tak na to jděte, je to skvělý a divný film. 8/10 ()

Roman.Ticka

Jedna velká faleš a přetvářka jako nevyčíslitelná hodnota a závratná cena malovaných obrázků z historie. Hned první náhodně pohozené ozubené kolečko a výmluvná (ne)setkání mi vnukla myšlenku velké boudy, ale později asi po půlhodině nudného rozjezdu, se zdálo, že jde o víc než jen staré harampádí a hromadu veteše. Jak vypadala podivná souhra dvou nemocí v osudovém setkání nadějně na úspěch, i když se stejně nulovým nábojem emocí jako dvousetletý obraz panímámy, služky, princesy či konkubíny, tak divně onen nedefinovatelný pocit ničeho splaskl jak nesplněný sen. Sérií tušených historických podvodů, co vždycky najdou objasnění, vystřídalo klišé a smutné zjištění, že veteš zůstane veteší a jediná opravdu cenná relikvie nedozírné ceny a hodnoty je prchavá chvíle okouzlení a skutečného hmatatelného prožitku. Sice je to zjištění, co se dá vyjádřit několika slovy, přesto za jedno zhlédnutí a potvrzení obecné platnosti to stálo za to. ()

virus10

Kdyby jsem ten konec nečekal, tak by bylo hodnocení nejspíš vyšší. I přesto velice povedený snímek a záběry z Prahy taky potěšily. ()

honajz

Možné SPOILERY. Přiřadím se k těm, které nakonec film zklamal. Také bych mu po prvních zhruba 45 minutách dal pět hvězdiček bez problémů. Krásná kamera, metafyzické úvahy o umění, kráse, lidských odlišnostech, tajemství. A pak se z toho vyklube obyčejná heist historka? Cítil jsem se podveden podobně, jako kdybych začal číst dejme tomu Kafku, a dopsala to Javořická. Ne že by psala hůř, ale prostě je to jiný styl na jiné úrovni. Všechna ta atmosféra a nejednoznačnost první poloviny šla do kytek, všechno to přemítání, jestli Claire sama nemůže být robot, bylo zahozeno, a vlastně ani ten robot nehrál najednou nijakou roli. A ta trpaslice - bývala v robotovi, nebo ne? Jaká jsou JEJÍ tajemství? Prd. Nahozeno, naznačeno, ale zakončeno tím nejméně šťastným způsobem. Ano, a v podstatě i logické lapsy, které po vyprchání dojmů přebíjejí i vizuální dovednost. ()

TheEvilTwin

Velmi, velmi zajímavá a svým způsobem mysteriózně vtahující konverzačka. Trochu mínus vidím v příliš dlouhé stopáži a závěrečných minutách, které se po odhalení šokujícího až dechberoucího zvratu trochu táhnou a nepřinesou doslovné vysvětlení, ale jinak je to teda sakra dusná nálož dialogů se skvělými herci, nečekaným vývojem děje a jedním z největších a nejnečekanějších zvratů v dějinách filmu. Hodně kvalitní kousek. ()

Deschain

Spolu s ďalším talianskym filmom La Grande bellezza/Veľká nádhera, ktorý som videla na Art Filme, pre mňa najpôsobivejší film tohto roka. Tornatoreho nemám napozeraného, raz to ale napravím, nielen preto, že je Eňo jeho dvorný skladateľ. Rush bol skvelý, najviac ma ale dostal scenár, dávno som nevidela tak dobrý príbeh, ktorý má stále čím prekvapiť. Vizuálna stránka tiež stála za to, tie starožitnosti a obrazy a budovy boli prekrásne. Minimálne niekde v osobnej top 10 za tento rok. (predpremiéra Cinema City Aupark - 01. 10. 2013) ()

Pítrs85

Hezký film v tom nejlepším slova smyslu, elegantní Geoffrey Rush (vím, objevil jsem Ameriku, ale tento herec, jehož jsem v krátké době viděl už ve třetím filmu, je vážně neskutečný, alou na jeho filmografii), vybroušené dialogy pronášené s lehkostí a šarmem, zkrátka film, který ve vás probudí vaše lepší já už jen tím, když jej sledujete. Přestože samotná zápletka není kdovíjak objevná a její jádro pudla jsem objevil zhruba za polovinou, musím uznat, že tahle Nejvyšší nabídka je za všechny prachy. ()

HellFire

Pro mě jako perfekcionistu byla první polovina filmu velmi stylová. Systematismus Geoffreyho Rushe, se kterým jako by se narodil, ztvárnění postavy, pohyby a chování, detailní záběry kamery, krása umění, ten pocit, kdy brouzdáte starým domem a nacházíte věci... Opravdu na jedničku. Druhá polovina, kdy se Rush seznámí s Claire a snaží se ji "polidštit", už se mi tolik nelíbila... ale na druhou stranu krásně znázornila vztah dvou lidí, kteří se konečně najdou. Co bylo ale špatné, tak konec. K vyznění filmu takového formátu se vůbec nehodil. Připadal jsem si jako u Ocean´s Eleven, tentokrát ale bez toho vysvětlení. Škoda, mohl to být mnohem krásnější film. Raději bych dvě hodiny sledoval Geoffrey Rushe, jak prodává obrazy. ()

borsalino

Musím přiznat, že k novým filmům se stavím trochu despektem, protože mám dojem, že všeho nejlepší bylo již natočeno. Asi jsem zpátečník, tak mi to promiňte. Na druhou stranu je to úžasné, když v roce 2013 někdo natočí film, postavený na konverzaci, důvtipu a mazanosti, a já jej nějak objevím. A já to rád ocením, jako v tomto případě. Zprvu prostinký, až romatický, příběh až v posledních minutách nabírá správný směr a odhaluje skutečný příběh, oloupaný od klišovitého romantismu, šťastných náhod a bůh ví čeho ještě. Tohle mám prostě rád. ()

ReneeS

Chtěla bych říct, že pointa byla chytrá a zachránila to, v co se druhá polovina filmu začala zvrhávat. Jenomže u mě se minula účinkem. Nebyla jsem ohromena a myslím, že ani překvapena, jen otrávena. Začalo to dobře, okázale, Geoffrey Rush byl podivně podmanivý a dokázal si to něco udržet i s postupem děje (odpustila bych mu i těch pár přeslazených scén), ale pointa to zničila, Co zůstalo? Nějaký cizí muž a krásná kavárna. ()

ARI50

No prostě něco co mě neoslovilo a dvakrát nebralo i když to časem nabíralo na zajímavosti no mě to stejně nepřesvědčilo. ()

evapetra

Tento originální příběh o jednom velkém podvodu mě překvapil, pobavil i potěšil. Znalec a odhadce uměleckých předmětů Oldman, samotář, který se namísto živých žen obklopuje roky střádanou sbírkou historických ženských portrétů, přece jen na stará kolena "ujede" a vášnivě se zamiluje do mladé tajemné dívky. Geoffrey Rush podal v roli starého mládence, pomalu se měnícího ze strohého upjatého bručouna v citlivého a galantního tvora, opravdu strhující výkon. ()

Earl_23

Dlouho se mi nestalo, abych dokoukal film s takovýmito pocity. Nejvyšší nabídka je trochu silnější kávou, která skloubila hned několik žánrů dohromady. Když pominu bravurní režii, Morriconeho hudbu, Geoffreye Rushe a Sylvii Hoeks (mimochodem, tahle kráska by měla dostávat víc rolí!), tak nejsilnější dojem na mně zanechal příběh samotný. Ono kdo by nechtěl najít takovouhle svojí Claire, že? No, a přesně takhle nějak to často dopadá... ale to bych asi moc odbočoval, takže za mě jasných 5* a opravdu výjimečný filmový zážitek. A samozřejmě srdce českého diváka poskočí při části v Praze.. ()

becki_tu

Slovy poetického uvaděče filmového klubu Cinestaru v Pardubicích bych shrnul film jako retroatmosférickou studii psychologie člověka, který je trefně metaforicky přirovnáván k nekompletní automatické figurce, která staví pracovní zájmy nad vše ostatní. A kontakt s realitou osobního života pak může mít nepříjemné následky. Ač je od určité chvíle děj předvídatelný, pořád jde o skvěle vystavěné drama, které na svých bedrech odtáhl bezchybný Geoffrey Rush. "What's it like living with a woman? - Like taking part in an auction sale. You never know if yours will be the best offer. " ()

MonaSax

Stále mi to do sebe úplně nezapadá, hrubě si dokážu představit, co se asi stalo, ale potřebovala bych úplné a podrobné vysvětlení. Byla jsem tak naivní, že jsem si myslela, že by něco takového mohlo skončit dobře, teď jsem z toho akorát smutná. Ano měla jsem pochybnosti, ale ty jsem si odmítala připustit. Takže do té doby než se to všechno posralo, to bylo úžasné a užívala jsem si každou chvilku. Byl to opravdový filmový zážitek, který člověk prožije jen tak neprožije. ()

PF 2014

PF 2014