Poznejte Římany

• Česko Kdo byli Římané? (viac)
Veľká Británia, 2012, 3x60 min

Scenár:

Mary Beard

Mary Beard

Uznávaná a mimořádně schopná britská klasička Mary Beardová uvádí poutavý seriál, který se noří hluboko do starověké římské společnosti a do srdce samotného starověkého Říma. Mary se nevěnuje císařům a bitvám, ale s využitím nejnovějších archeologických důkazů a historických rozborů odkrývá fyzický a dušení svět obyčejných občanů starověkého Říma. Jak se tehdy žilo průměrnému obyvateli města? Jaký byl rozdíl mezi bohatými a chudými? Jak se Římané chovali za zavřenými dveřmi a na ulici? Co jedli? Kde spali? S kým sdíleli lože? Co je rozesmálo? Jak pohlíželi na víru? Jak velký byl jejich svět? (oficiálny text distribútora)

Mikino00

Autorka nabízí letmé, ale poutavé nahlédnutí do římských reálií, což bývá velice často upozaděno na úkor velkých příběhů z římských dějin. Svým svérázným způsobem předkládá mnoho zajímavých informací, depozit, staveb a lidských příběhů. Cyklus mohl být klidně delší o reáliích se toho dalo natočit mnohem více. Přece jen bych ale něco vytknul, když vysvětluje určité aspekty neškodilo by předložit divákovi nějaké kresby pro větší názornost. ()

beso74

Sprievodca svetom 99% populácie antického Ríma. Žiaden prepych, žiadne rozhodujúce historické udalosti, žiaden elitarizmus. Ale sonda do života obyčajného Rimana, do jeho strastí a radosti podaná osobou, ktorou najväčšou rozkošou v živote je asi vyslovenie slova Rím alebo Riman. Veľmi svojský a veľmi sympatický seriál venujúci sa každému aspektu každodenného života, ignorujúci život v paláci a oslavujúci život na ulici. Všetko podané veľmi poučnou a zábavnou formou, kde svojim šarmom a výrečnosťou kraľuje klasička či skôr odborníčka na klasické staroveké dejiny, madam Mary Beardová... A ešte jedná poznámka, ta ženská je možno stará a nie príliš pekná, ale je odborníčka. A to je asi zaklad, nepotrebujem tu nejakú rosničku z predpovedia počasia, ktorá nevie, kde je sever a vetry sa u nej spájajú s niečim nechutným... ()

nickymilka

Ta paní co to komentuje je bohužel hrozně nesympatická, ošklivá, zubatá a stará... a i když do komentáře dává značný entuziasmus, její vzhled a způsob, jakým informace sděluje, mě odrazuje. Navíc bych čekala víc, než jen obrázky dnešního Ŕíma, které normální turista objeví v Itálii na každém rohu. Ano, je rozhodně zajímavé vědět, co je napsáno na kdejaké váze nebo náhrobku (ááá, paní umí latinsky - bravissima) avšak televizi považuji za médium, ve kterém mi nestačí pouze slyšet informaci. Chci jí zažít a hlavně vidět! a toho se mi v tomto dokumentu nedostává. Dalo by se to přirovnat k nudné hodině dějepisu s nadšenou paní dějepisářkou. ()

Pulper

Na historii mě vždycky hlavně zajímalo, jací byli lidé, kteří ji vytvářeli a to včetně těch obyčejných, neznámých a zdánlivě bezvýznamných. Znalosti o každodenním životě běžných obyvatel jsou pro historiky základem. O to smutnější je, že se jim věnuje tak málo dokumentů. Autorka a průvodkyně v jedné osobě se snaží nejen poučit, ale i vcítit se do povahy a osudů dávných Římanů a to velmi přístupnou a sympatickou formou. Dojem mi kazí jen její vzhled, který spíš než neokázalost a nedbalou eleganci připomíná potulnou cikánku nebo právě probudivší se homelessačku. ()

dmk

Beardová se ukázala jako výborná průvodkyně(bohužel o rozhovorech v tomto dokumentu se to říct nedá), ačkoliv její překládání latinských textů vypadá lechce vychloubačně-ANO, já umím latinsky. Což já příliš neocením, neboť by to uměl kdekdo, kdyby se to běžně vyučovalo. Bohužel dokumnt je pomalí a opakující se. Neustále opakuje o čem je, kdybybyl svižnější měl by na čtyři hvězdičky, talhle dávám jen dvě, přičmž i u té druhé jsem dost váhal. ()