Un spécialiste - Portrait d'un criminel moderne

• Nemecko Ein Spezialist (viac)
Izrael / Francúzsko / Nemecko / Rakúsko, 1998, 128 min

Marze

Soudci se zločincem a masovým vrahem jejich spoluobčanů a zřejmě i příbuných, který měl hlavní zodpovědnost za organizování transportů smrti, jednají velmi slušně, aby se rozpovídal. Vypadá to dokonce, že si povzbuzený Eichman myslí, že je omíláním "poslouchal jsem jen rozkazy, v nacionálním socialismu měl každý dělat to nejlepší podle své inteligence",  ho neoběsí. Dovíte se třeba, že na konferenci ve Wannsee jen popíjeli koňak a o vyhlazení Židů se bavili jen všeobecně.  Jde o neuvěřitelný soud s až děsivě obyčejným člověkem. Snímek o poslušnosti a zodpovědnosti, který čerpá z 350 hodin vzácného filmového materiálu natočeného během soudu s Adolfem Eichmannem v roce 1961 v Jeruzalémě, vykresluje portrét odborníka na řešení problémů, moderního zločince. Snímek byl inspirován kontroverzní knihou Hannah Arendtové „Eichmann v Jeruzalémě, zpráva o banalitě zla“. (Dafilms.cz) ()

Hamaradža

Pre mňa unikátny zážitok, vidieť pokrútené nacistické svedomie odhalené na dreň, bez dramatizácie, bez hercov, iba surové a autentické dobové pramene, povyberané múdrou rukou skúseného režiséra-dramaturga. Toto by mala byť povinná četba. ()