Čtyři dohody

(divadelný záznam)

Úspěšné divadelní představení Jaroslava Duška na motivy stejnojmenného bestselleru "Čtyři dohody" zaznamenala dokumentaristka Olga Špátová a kreativně ho doplnila o soukromé rodinné filmové archivy. Duškova hra inspirovaná nadčasovou toltéckou moudrostí knihy Dona Miguela Ruize provedla za devět let více než 150.000 diváků v cestě za osobní svobodou a štěstím. Slovem, tělem, hudbou a srdcem hrají Alan Vitouš, Pjér La Šé´z a Jaroslav Dušek. (Verbascum Imago)

ondrula

Nevim no, nechávám bez hodnocení. Fakt je ten, že i po těch dlouhých letech, co jsem přestal Duška vídat ve filmech, si pořád ještě nemůžu zvyknout na to, že se zbláznil a prodělal přerod do tohohle šamana nebo co to je. V poslední době jsem vídal Duška už jen v rámci bizarních reportáží, kdy někomu vysvětloval jak je bezvadný postavit si dům z hoven anebo žvanil něco o Brahmovi (předpokládám, že v jeho verzi šamanismu je nějaký pošukaný toltécký dogma úplně v souladu s hinduismem). Dost mě akorát mrzí, že Dušek svojí vyčteninku o čtyřech dohodách okecává už tak dlouho a donekonečna, že tím zblbnul několik mých neurotických známých, kteří o tom začali žvanit taky. Zajímavý na tom je, že čím víc o tom kecaj, tím míň se těmi dogmaty v reálu řídí; aby taky jo, vždyť přikázání typu "neberte si nic osobně" nebo "nevytvářejte si žádné domněnky" jsou podle mýho názoru úplně proti lidský přirozenosti. ()

.MJ.

I přesto jak bizarně to na mě občas působilo jsem si z toho něco vzal, což je podle mě nejdůležitější. Není však na škodu zmínit, že po shlédnutí tohoto představení se z Vás automaticky nestane buddhistický mnich, ani když se tak začnete oblékat a všem okolo o tom mluvit. 80% ()

luczi odpad!

Kdysi jsem tomuto představení dala 5 hvězdiček. Není to tak těžké nechat se ošálit Jardou Duškem, umí to opravdu dobře, také je výborný herec a improvizátor. Bohužel jsem pak získala tragickou životní lekci a možnost se tak podívat pod roušku těch sympatických a líbivých hesel, které Jarda střílí dvě hodiny do diváků jako z kulometu. Samotná předloha je triviální moudro neexistujících Toltéků, které Jarda povýšil svými postřehy o lidském chování, což je také hlavní úspěch představení. Co na tom, že na sebe tato moudra logicky nenavazují a dokonce si někdy i sama odporují, efekt marketingového produktu Mesiáš Jarda Dušek je jinde. Je v toužebném/iluzorním myšlení generace konzumu, která dychtí po snadné cestě k naplnění svých duchovně prázdných životů, v přebírání (spíše vyzobávání) a romantizování starých duchovních směrů a náboženství, v podpoře kolektivního narcismu "povznesených", v roky budovaném kultu osobnosti, kterému podle všeho podlehl i sám velký guru osobně. :/ Zajímavé komentáře: Gemini, jemine, Filmmaniak, honajz. ()

bohemia_regent

V podstatě je to taková přednáška, myšlenkově inspirativní a víceméně vtipně podaná, ale divadelnosti v ní moc není. Režiséři obrazového záznamu si to jistě uvědomovali - proto se nejspíš snažili zpestřit výsledek vkládáním záběrů z amatérských filmových archivů. Jejich vzájemná vazba s výkladem „přednášejícího“ Duška se sice občas daří, většinou ale působí dost mechanicky. ()

bobstock

Synchronicity jsem si začal všímat před pár lety, spousty podivně náhodných událostí jakoby pasovala a dovysvětlovala můj minulý stav, současný či lehce budoucí. Spolu s tím i mnoha dalších procitnutí ´´jemnocitu´´, jakoby člověk občas viděl do lidí, malých dětí či zvířat a situací a vnitřní hlas mu napovídal jak se zachovat, aby v dané situaci vyplinula dokonalá rovnováha. Zesílená intuice. Nebo jakási přirozená sounáležitost s člověkem, kterého potkáte poprvé v životě a už po pár hodinách s ním strávených máte ten tíživý pocit, že ho znáte celý život, možná déle než je jeden lidský. Tíživý říkám proto, že se stejnou shodou vývoje k potkání tohoto člověka nastává často i loučení na věčnost. Dona Miguela Ruize silně ovlivnila víra předkolumbijského národa, který měl rozhodně blíže k přírodě, planetě, pozorování člověka v prostoru a času narozdíl od naší konzumní společnosti. Jaroslav Dušek vše vtipně vlastní jeho bytosti upravil pro dnešní publikum. O úspěchu samo o sobě vypráví věčně vyprodané představení. A za mě na tom rozhodně něco je. 95% ()

Klajnik odpad!

Zajímavé je, jak se to Duškovi podařilo namíchat způsobem, který mnohé zasáhl natolik, že si Čtyři Dohody získaly takovou popularitu. Vždyť je to jalová moudrost pro ezoterické blby, co si luští budoucnost z vlastní dlaně spojena s tragikomikou rodičovství. Asi proto to zaujalo tolik lidí. Mě sral i ten přednes. Dušek tak rozvláčně okecává myšlenku, aby tomu představení vtiskl humornou složku, přičemž mně těmi bezbřehý vtipy způsoboval úzkost, v níž jsem musel setrvat, aby se dozvěděl, že vlastně říká kravinu, která je napůl banální a napůl nepřesná. V komentářích pod záznamem na youtube lidi píší, že jim to dalo víc než kázání v kostele, humanismus a filosofie dohromady. Zajímalo by mě, jak moc se dotyčný seznámil s filosofií a humanismem. Podle mě vůbec, páč je nepříliš vnímavým hlupákem. Ono je totiž tohle představení postavený na stejnojmenný knize, která je určená těm, kteří chtějí přeskočit všechny ty moudré knihy, co byly v různých etapách napsány velkými mysliteli a vstřebat výtažek moudrosti v této jedné knížce, kteří čítá 136 stran. V té jejich duševní malosti, pomatenosti i neschopnosti kriticky uvažovat jim to zní strašně woke a pak tvrdí, že svět by byl přeci lepší, kdyby se tím lidi řídili třeba jen z poloviny. Když jsem vyjádřil svůj nesouhlas s nesmysly, které Dušek tvrdí, tak jsem byl odpálkován tím, že na takové "myšlenky" nemám kapacitu. Zajímavé jest, že jsem za uplynulý týden přečetl Sarteův "Existencialismus je Humanismus" a "Svět Vnímání" od Merleau-Pontyho a následně na to napsal seminárku. Spíš tedy soudím, že blbej nebudu. Naopak - myslím, že jsem natolik inteligentní, že dokážu prohlédnout strukturu toho, jak se může taková sračka uchytit u mnohých nepříliš vnímavých a pomatených. ()

waits

Bývaly doby, kdy se ještě Jaroslav Dušek nevyjadřoval v rozhovorech k finančnímu systému a k politice obecně (úvahy typu půjčování bank na úrok je zločin) a věnoval se rozšiřování svého duševního obzoru. Ne, že bych se osobně zcela pohroužil do Ruizovy knihy, ale Dušek ji na podiu podává vysloveně neodolatelně, s jiskrou a vtipem. Na DVD ani na netu jsem tenhle záznam, pravda, nikde nenašel, ale viděl jsem tohle představení (s Alanem Vitoušem výborně budujícím atmosféru v pozadí) na živo a našel zvukový záznam, tak bez okolků hodnotím. Škoda, že nikdo nezaznamenal Duškova Cavemana, hraného Na Lávce a že nikdo pravidelně a systematicky nikdo obrazově nemapuje Duškovy Vizity.. ()

Haniczka

Naživo je to naživo, i když naživo natočené je to také brilantní. Dobře tomu, že dnes mohou lidé jako Jaroušek zatápět našim mozkovým závitům a srdcím, místo aby undergroundově topili v kotelnách. ()

Tomyš

Tak tohle bylo něco :) koupil jsem si rovnou DVD a má místo v mé V.I.P. sbírce. Přiznám se ale, že úvod mi přišel až příliš obecný, relativně málo relevantní k tomu, co přijde potom. A hlavně moc dlouhý. Něco mezi 20 až 25 minutami a já se přistihl při odhodlání, že vydržím. Ale To, co přišlo, mi to čekání bohatě vynahradilo. Jaroslav Dušek to nakonec pojal velmi nádherně. Nadšení. ()

(Z)denny

Čtyři dohody jsem viděl dvakrát naživo a byl jsem z toho nadšenej. CD co čte Jarda Dušek si pouštím průběžně a tak jsem se těšil na filmový záznam. Bylo to skoro dobrý. Bohužel jen skoro. Na mě tak rušivě působily ty černobílé vsuvky. Jinak by to bylo za pět ()

Pawlisman

Těžko se dá dát jinak než pět. Vtipné, poučné a navíc Dušek skutečně sám tvořil a nejde o nějaké převyprávění knihy. Povedené. 9/10 ()

j0nathan

Zábavně a smysluplně podaná alternativní cesta života. Vše je to o nás, o lidech. Možná právě i vám toto představení změní pohled na celý život a otevře srdce. :) ()

arcticsky

Že z toho dvouhodinového monologu protagonistovi nebolí huba. Čekal jsem ezoterické hloupnutí a oblbování, dočkal jsem se zábavných přirovnání a podobenství. Dušek to dokáže srozumitelně a vtipně pojmenovat a zformulovat. Prostě je to o tom, jak by to všechno MĚLO být, nikoliv o tom, jak to skutečně na světě JE a bude... ()

twiks

EGO vs. DUŠE...., Platíme za to, za co jsme už jednou zaplatili....., děti vychovávané strachem...., na všechno papíry...., předsudky, komplexy...... Myšlenky Ruize, skvěle přetvořené do občas humorného dvouhodinového představení v čele s bezchybným Duškem. Je to maximálně pokrokové uvědomení a každý by to měl vidět, popřípadě číst a rozhodně po zhlédnutí si nic nevyčítat nebo přemýšlet, že právě vy jste ten kdo to změní. Myslím, že se k tomu dostane lidstvo samo postupem času (jak ke konci podle mě řekl). Bez většího přemýšlet za plný počet.... ()

Hepy13

Zaujala mě vtipná forma js kterou nám Jaroslav Dušek povídá o čtyřech dohodách. Ale i kdyby se někdo ani jednou nezasmál, tak k zamyšlení určitě. I pouze mluveným slovem se dá udělat představení o dvou hodinách, a rozhodně nenudí. ()