Cold Skin

V roku 1914 je meteorológ Friend (David Oakes) vyslaný na opustený ostrov, kde má pôsobiť. Izolované miesto vyzerá ako raj, lenže v skutočnosti sú s ním spojené desivé tajomstvá a ambiciózny muž sa ocitne v nebezpečenstve. (Marceloo)

misterz

Nedá sa uprieť istá dávka atmosféry, ktorá smerom ku koncu gradovala, ale obsahová stránka toho divákovi veľa neponúkne. Vzhľadom na to, že tu nie sú žiadne gore scény a ani nič ďalšie čo by dokázalo hororovo nadchnúť, tak to bol problém. Jediné oživenie prinášali so sebou tí morskí tvorovia keď útočili na maják. Na druhú stranu ale, hoci tu nehralo veľa hercov, dokázali svojimi postavami zaujať, hlavne ten správca majáku bola zaujímavá a odporná persóna, hnusný ako kozie bobky v polievke. Priemer. 60/100 ()

stration

Atmosfericky příjemná věc, navíc režíjně a technicky fakt na vysoké úrovni. Pochmurnost prostředí, osamělý maják, začátek dvacátého století, počáteční tajemno. Všechno O.K. Co je to ale platné, když mistr Gens neměl k dispozici lepší scénář. Cold Skin neví, jestli má více strašit, nebo řešit podivnou milostnou linku. Herci jsou v pohodě, ale kdyby mi to celé nepřipomínalo del Tora, bylo by to lepší. ()

Crocuta

Adaptace Piňolovi skvělé literární předlohy není pouhým otrockým přenesením jejího děje na filmové plátno, ale osobitou variací na dané téma, která zachovává základní prvky příběhu, přitom má svoji vlastní tvář a především zdařile pracuje s neopakovatelnou atmosférou této drsné robinzonády nastolující otázky divošství, tolerance a osamění a spojující v sobě zběsilý boj o přežití s problémy poněkud bizarního milostného trojúhelníku. ()

Psychor

Xaviera považuji za neuvěřitelně inspirující bytost a dalo by se říci, že právě on mi před třemi lety v Cannes ukázal směr cesty směřující k hororové režii. Dmul jsem se pýchou, když obdivně hovořil o mých ohromujících znalostech hororové teorie, čemuž hned vzápětí učinil přítrž výrokem, že unce praxe je důležitější a prospěšnější než kilogramy teorií. Klaním se Xavierově moudrosti, ale jakožto hororový expert musím konstatovat, že v případě Cold Skin mělo raději zůstat pouze u teorie. Exekuce se totiž vůbec nezdařila (přinejmenším v rámci standardu kvality, který od Xaviera očekáváme). Pinolova knižní předloha oplývá velkou mírou násilí a sexuální brutality, což Xavier kupodivu až tak nereflektuje a naopak sází na přemíru poetičnosti, která vůbec není vlastní jeho dosavadní tvorbě. Snímek působí neskutečně rozvlekle a hororovým divákům ho v žádném případě nemohu doporučit. Vím, že Xavier je velkým fanouškem Pinolovy knihy, a prostřednictvím Cold Skin chtěl zkrátka její příběh sdílet s námi. A spolu s tím si i ohmatat nové postupy a nadobro se vymanit ze zavedené škatulky. To je třeba ocenit, ale ve výsledku za pouhé dvě hvězdy. ()

JohnCZ

Indie variace na The Shape of Water. Horor to teda moc není, spíše takové "del Torovské"/ "lovecraftovské" sci-fi drama se super cinematography a fajn temnou atmosférou, kterou dotváří především parádně zvolené prostředí. Je teda škoda, že největší slabinou je poměrně prázdný scénář a ujoudané tempo, kde divák neustále čeká, co z toho vyleze a kdy dojde k nějakému twistu, který tomu všemu dá nějaký smysl nebo rámec. A k tomu bohužel nedojde. Pár myšlenek to má, ale finále je spíše antiklimatické a některé motivy na můj vkus nedořečené. ()

• Zbraně použité ve filmu byly pistole Colt 1911, puška Mosin-Nagant a puška Mauser K98. (K98)
  • Meteorolog Friend (David Oakes) dal žabí ženě jméno Aneris, ale ve filmu jí nikdy takto neoslovili. (Yoshimitsu)