Ekohrátky na doma

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1992, 17 min

Žít šetrněji po stránce energetické a hmotné spotřeby není krokem zpět, ani ochuzením našich domácností. Přijmout svůj díl spoluzodpovědnosti za neutěšený stav naší krajiny i zdraví jejich obyvatel je především neokázalým a poctivým projevem zdravého rozumu i dnes tolik postrádané pokory a sebekázně. (oficiálny text distribútora)

Dragoni

Poněkud starší, přesto velmi přínosný film, přibližující minimální ekologické základy pro domácnost, ať už ve městě nebo na vesnici, které jsou pro mnoho lidí i v 21. století bohužel něčím o čem ani nepřemýšlí. Dokument se řídí heslem "Kdo chce pomoci, ten může" a názorně ukazuje jak, kde, co a proč dělat, aby se přírodě alespoň částečně ulevilo. Skromnější život, může znamenat krásnější svět pro naše děti. ()

Radko

Hravý prístup pri šetrení zdrojov a separovaní odpadu aj celkovo vo vzťahoch k okoliu prispieva zlepšeniu životného prostredia. Ak pod ním chápem všetko, čo určuje (podmieňuje aj spoluvytvára) priestor pre existenciu organizmov. Bradatí páni z dokumentu sa však pri vysvetľovaní svojich zlepšovákov tvárili nesmierne vážne. Akoby to neboli ekohry, ale akási ultravážna asketická enviro služba. Pritom podnetných námetov sa v náučnom dokumente českého Ministerstva životného prostredia našlo viac než dosť. Od separovania hliníkových obalov a konzerv, cez čistenie riadov octom, preferovanie nákupu potravín a spotrebných predmetov v recyklovateľných obaloch (sklo a papier), splachovanie použitou vodou z práčky, pranie bezfosfátovými práškami či minimalizovanie ekostopy. A iné - ale to si už každý môže kuknúť. Edukatívne je to teda fajn. Naozaj účinný by tento dokument začal byť v prípade, keby oslovení páni a dámy pôsobili viac dojmom, že ich daný životný štýl viac baví ako trápi. ()