Ekoprůkopníci

všetky plagáty

Putování Václava Cílka za lidmi, kteří to zkusili jinak.
Jednotlivé díly:  1.-Rekultivace
2.-Ekobydlení
3.-Ekospolečenství
4.-Ekozahrady
5.-Jak se chránit před vodou?
6.-Jak se ohřát?
7.-Recyklace
8.-Recyklovatelné plasty
9.-Jak chránit les
10.-Energeticky úsporné budovy
11.-Jak se chránit před prachem a hlukem
12.-Jak zadržet vodu v krajině
13.-Ekoauta (oficiálny text distribútora)

blitzer

Forma pořadu je víceméně standardní - pan Cílek glosuje daná témata jednotlivých dílů a většinu stopáže tvoří představení nejrůznějších eko-projektů či zkušeností konkrétních lidí. Ač jsou jejich nápady možná bohulibé, vadí mi, že mají v naprosté většině případů loupeživý základ - tzn. hemží se to tu samými dotacemi a státní podporou (na což si stát vždy pochopitelně "vydělává" prostřednictvím olupování daňových poplatníků). Sympatické mi tak byly jen ty projekty, které lidi dokázali vytvořit a udržet při životě svépomocí, bez bezuzdného sání státního cecku. ()

Marze

Tento dokumentární seriál s mým oblíbeným Cílkem mi nějak unilkl, tak jsem si ho s chutí konečně jako vystudovaný ekolog pustil. No jo, je to už deset let, takže trochu nostalgie. Některé věci jsou zastaralé. Cílek říká jako novinku, že krajina ztrácí schopnost absorbovat povodně. Po deseti letech na to již existuje vládní strategie, a to hlavně kvůli probíhající změně klimatu a suchu. Téma vody je v dokumentu také prozíravě probíráno. ()

Krastom

I přes formu pořadu, která se mi ne příliš líbila jsem moc rád za každý dokumentární pořad a za jakékoli informace, které se týkají ekologie a životního prostředí v ČR i ve světě. Přijde mi, že jsme s ekologií stále na začátku a že to nikoho moc nezajímá. Snad se situace do budoucna bude zlepšovat. ()

• Ve 3. epizodě 1. série s názvem Ekospolečenství, ve 14. minutě, Václav Cílek pronese větu: „Rachel Carsonová v Tichém moři, té se jedná vlastně hlavně o znečištění, ovzduší, o zdravé podmínky.“ Autorka sice napsala trilogii o moři, ale její nejznámější kniha, kterou pan Cílek myslí, se jmenuje „Tiché jaro“ (1962). (Petsuchos)