13. komnata - Série 4 (2008) (séria)

13. komnata Vlastimila Petržely (S04E33)

(epizóda)

Jeden z nejvýraznějších českých fotbalových trenérů. Muž, který se živil vítězstvím, ale svůj vlastní život skoro prohrál.
Vlastimil Petržela se narodil na malé vesnici na Moravě. Již od raného dětství se u Petržely projevoval fotbalový talent a takřka extrémní cílevědomost na tréninku i při studiu. Na hřišti hrál nekompromisně, i proto ho v lednu roku 1982 zlákal trenér Máčala do Slavie. Petržela si dokonce zahrál na mistrovství světa. Slibnou kariéru náhle zabrzdil úraz a talentovaný útočník odešel do invalidního důchodu. Pak dostal nabídku dělat asistenta trenéra Jareše. A po pouhých třech měsících přebral mužstvo sám. Bylo mu pouhých 32 let. Trenér Petržela se začal dostávat na výsluní. Jeho cílevědomost a vytrvalost se projevila i ve funkci manažera. Jednoho dne však na tiskové konferenci fotbalového klubu Bohemians zkolaboval. Několik následujících měsíců podstoupil všechna dostupná vyšetření, až skončil na psychiatrii, kde diagnostikovali panickou poruchu a předepsali mu antidepresiva. Roku 2002 odešel Petržela trénovat do Ruska. Své mužstvo Zenit Petrohrad dovedl ke skvělému druhému místu ruské první ligy a do čtvrtfinále poháru UEFA. Vydělával tučné částky. Stal se celebritou. Ztrácel kontakt s realitou i milovanou manželku. Bylo mu to jedno... Antidepresiva se o vše postarala. V Rusku propuká jeho další závislost - na hazardní hře v kasinu. V roce 2006 se vrátil domů a začal trénovat českou ligu v Olomouci. Tvrdil, že nesází, přesto s tím nikdy neskončil. Manželka se s ním rozvedla. Neustupující deprese řešil hrstmi prášků. Změnil se, začalo být na první pohled zřejmé, že není v pořádku. Petržela se vrátil do Liberce. Tady začalo peklo. Deprese se prohlubovaly a dávky léků zvyšovaly. Zabíjel čas na ruletě a začal prohrávat. Na konci léta roku 2008 jeho bývalá žena dostala sms: "Zuzko, pomoz mi!" V září 2008 nastoupil Vlastimil Petržela z vlastního rozhodnutí na detoxikační oddělení v Liberci. Následovala ústavní léčba v pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích. V lednu roku 2009 psychiatrickou léčebnu Vlastimil Petržela opustil. 13. komnata Vlastimila Petržely je otevřenou zpovědí fotbalového trenéra, který propadl hazardu a utišujícím lékům. Přišel o všechno. O slávu, o úspěch, o peníze, o manželku. Sám je nyní přesvědčen, že už nikdy nepošle kuličku štěstí po ruletě. Prý už nikdy nebude řešit stres léky. Odejde i z té poslední hry, tentokrát hry osudu, jako vítěz? Průvodcem po jeho 13. komnatě je sportovní redaktor Vojtěch Bernatský. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

Z vlastní zkušenosti vím, že fotbalisté jsou hraví jako malé děti a přibližně stejně odpovědní. Co dostanou do ruky, s tím si hrají, dokud jim to někdo nesebere. A Vlastovi Petrželovi dali do ruky prachy a tak si s nimi hrál a hrál a hrál ... Příště mu tam snad dají něco ruzumnějšího. Tahle 13. komnata je mému srdci rozhodně nejbližší. ()

duklak2

Vojtěch Bernatský odemkl jednu z nejlepších 13ti komnat, jakou jsem měl možnost zatím vidět. Vlastimil Petržela vydělával v Rusku milióny a jelikož se ve volných chvílích nudil, tak začal navštěvovat kasína a tam na ruletě protočil celkem půl miliardy. Nikdy tam nešel bez dvou melounů v kapse. V pořadu o něm mluví jeho bývalá manželka Zuzana a fotbalista Pavel Mareš (v současnosti hráč FC Vysočina Jihlava). Divím se, že Vlasta v současnosti ještě nemá žádné angažmá. Já být jednatelem nějakého klubu, hned bych ho bral. Myslím si, že už se vyléčil a nyní touží po práci. Z mého pohledu jasných 5 hvězd a musím si dát pozor na gamblérství, jelikož jsem závislý sázkař a každý den musím mít "naloženo" na několik sportovních zápasů. ()

ghatos

V roce 2009 se stal trenérem Viktorie Žižkov ve 2.lize. Start měl katastrofální. Fotbalistu Mareše, který hovoří v pořadu vyhodil. V druhé polovině podzimu se přece jen Viktorka zvedla a stále může v sezóně 2009/2010 postoupit do 1.ligy. Co se týče Petržely. Přesně si vzpomínám, když trénoval Sigmu Olomouc. To jsem si říkal, že je regulérní blázen. Rozhovory nebo články v novinách byli naprosto scestné. Podle mě je to jeden z nejlepších trenéru u nás. Bohužel ho zničila pýcha a arogance. Do budoucnosti bych viděl jeho šance spíše pozitivně. Prošel jsi po abstinenci nejhorší sportovní fází, kdy se jeho týmu nedařilo. Zatím to zvládl. Pokud bude mít čuch na fotbalisty jako v minulosti, může mít opět úspěch. ()

fleker

no dobře dobře, trenér má určitou zásluhu na tom jak mužstvo hraje a stejně tak i jednotlivý hráči, ale každej zkušenější fotbalista, kterej se v tomhle sportu pohybuje delší dobu vám řekne, že důležitý je, za prvý, DÁT VÍC GÓLŮ NEŽ SOUPEŘ , za druhý, HRÁT SVOJI HRU (hodně důležitá věc, to bych podtrh) , a hlavě, a to bych řek že je snad ta ÚPLNĚ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ věc... to SRDÍČKO,,,, JÓ,,,MÍT TO FOTBALOVÝ SRDÍČKO ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +průvodce pořadem, hudební doprovod, zajímavý obsah -tentokrát by mohl být i delší/// Na tuto část jsem byl zvědavej a mužu říct, že mě hodně zaujala. Asi takhle nějak bych si představoval tento pořad. Ruce pryč od sázek a hazardu./// Celkem 78%/// ()