13. komnata - Série 3 (2007) (séria)

13. komnata Martina Maxy (S03E40)

(epizóda)

Martin Maxa koketoval s verši a skládáním hudby už od gymnázia. Původně to bral jako dobrou možnost, jak zaujmout mladé slečny. Po studiích na Vysoké škole přišla sedmiletá praxe učitele, což byla podle něj z nouze ctnost.
Těsně po revoluci ze školství odešel a rozhodl se splnit si svůj sen, podnikat a spustit svůj vlastní hudební klub. To se mu v jeho rodném Litvínově také podařilo, ale jeho radost netrvala dlouho. Po nějakém čase k němu místní mafie začala chodit pro výpalné. Martin odmítal platit, začalo se tedy stávat, že parta ostrých hochů přišla do klubu, začala v něm mlátit hosty a rozbíjet zařízení. Martin dával na policii jedno trestní oznámení za druhým, ale nic se nedělo. Ataky ze stran mafie nabíraly na intenzitě. Jednoho dne někdo z hostů křičel, že kdosi ze zmíněné party bijců venku surově tluče muže. Martin vyběhl ze svého klubu, viděl tělo ležící na zemi v kaluži krve a nad ním útočníka, který do něj bije zbraní. Vmísil se mezi ně, agresor zvedl pistoli a Martina postřelil do hlavy. Hosté se začali bát do jeho klubu chodit. On sám ty zmlácené navštěvoval v nemocnici a začal propadat beznaději, že nic proti partě vyděračů nezmůže. Jeho velký sen končí, klub zavírá.
Stává se z něj známý zpěvák. Získá ale nálepku prefabrikátu ze žurnálu, který neumí hrát na kytaru ani zpívat. V té době je mu kolem 40 let a má za sebou 20 let hraní s kapelou.
Jako známá osobnost je zván do různých televizních pořadů a party. Jednou z nich je ostravská volba Missis. Tam po slavnostním večeru vystupuje i na party pro zvané. Stojí v hloučku lidí, když najednou po jedné z finalistek večera sahá přítel a brutálním způsobem s ní mrští na zem. Začíná ženu bít. Martin se nerozpakuje a instinktivně svým tělem odráží útočníka. Ten na něj později podává trestní oznámení za ublížení na zdraví a začíná soudní proces. Přes svědectví deseti hostů večírku i samotné napadené ženy je Martin Maxa odsouzen na dva roky podmíněně. Pohlcuje ho pocit bezmocnosti, nedůvěry v režim, soudnictví, legislativu a spravedlnost. "Dodnes to nemohu přijmout. Udělali ze mě násilníka a já vím, že jsem nevinný," říká. Celou záležitost postupuje k soudu do Štrasburku a čeká na jeho verdikt.
Jeho 13. komnatu odemyká redaktorka Šárka Kubelková. (oficiálny text distribútora)

kingik

Nevím kdo z něj chtěl mít zpěváka, ale svalovec po sezoně neustále lhal. Tak na mě přinejmenším působil. Heslo já nic, já muzikant platí o tomto pseudozpěvákovi stoprocentně.Tenhle pořad vlastně slouží od toho, abychom na tyhle umělce nezapomněli. Barrandov je pak posbírá a Martin Maxa nebo Ivan Varga nebo jak se ten chlap vlastně jmenuje, tak stále žije. Mé hodnocení: 40% ()