Em be ha noi

Réžia:

Hai Ninh

Scenár:

Hai Ninh

Ngoc Ha je asi desetileté děvče. Při bombardováni Hanoje je zabita její matka a zraněna její mladší sestřička. Otřesené děvče putuje rozbombardovaným městem a hledá svého otce, který slouží v armádě. Při putování, při němž musí překonávat mnohé překážky, ji nakonec pod svou ochranu vezme dobromyslný voják. (fragre)

fragre

Čili česky Děvčátko z Hanoje. Úplně první vietnamský film, který jsem viděl. Ač je ten film z roku 1975 jeho styl vyvolává dojem jak by byl tak nejpozději z roku 1960. Ale je jasné, že vietnamští filmaři neměli moc času na sledování vývoje výbojů světové kinematografie. Ten film je při své jednoduchosti přesto působivý. Bludné putování osiřelého děvčete městem zničeným Vánočním bombardováním v roce 1972 je prostříháváno jejímy vzpomínkami na dětské hry a rodinnou pospolitost. Do filmového materiálu jsou zde zapojeny dobové dokumentární záběry. Jistě je ten film též propagandistický, ale nakonec není v něm více propagandy než v nějakém tom Údolí stínů či ve všech těch Batmanech, jen zde není ta propaganda tak rafinovaná. Navíc zde je vidět válka z vietnamského hlediska. Vždyť ve všech těch amerických filmech z Vietnamu (ať kritických či glorifikujících) je děj vždy tak soustředěn na vzájemné problémy amerických hrdinů, až mi připadá, že Američané tu válku chápou jakou americko-americkou válku, která je jakousi náhodou situována do Vietnamu a Vietnamci sami jsou jen vedlejším problémem, nebo spíše katalyzátorem událostí. ()

Flego

Zaujímavá skúsenosť s vietnamským filmom. Významný režisér Hai Ninh natočil tesne po bombardovaní Hanoja osobnú vojnovú výpoveď. Na postave malého dievčatka vykresľuje trýznivé blúdenie po zničenom meste ako hľadá svojho otca, ktorý slúži v armáde. Sledujeme americké nálety, ale aj vietnamskú raketovú odvetu ( v tomto prípade boli použité archívne zábery ). Zaujímavosťou je, že sme boli v tomto vojenskom konflikte vždy zavedení do džungle, v tomto filme sú reálie striktne mestské. Nejde však len o vojenské operácie, doraz sa kladie hlavne na malú hrdinku, jej videnie vojny, v značnej miere je dej lyrický a snaží sa o dojímavé scény a sem-tam sa mu to aj darí. Kamera je skoro neustále v pohybe a napriek malým skúsenostiam vietnamského filmu ako takého, bolo toto rozhodnutie správne. Dodáva to snímku autentičnosť a vťahuje diváka hlbšie do deja. Netreba zabudnúť na propagandu, ktorá je samozrejme cítiť a je pochopiteľná. Druhý komentár. ()

radektejkal

Jak velký dopad měla válka ve Vietnamu na stav světa a jeho další vývoj si uvědomuje nikolik až nyní, ale stále více a více. Protesty proti válce v samotné Americe a posléze v jiných zemích (i u nás), antiamerická ideologie u příslušníků německých RAF, nejsou samozřejmě všechno. Patří sem humanitární bombardování jihu Evropy i Rusko-Ukrajinská válka. Děvčátko z Hanoje je dost silným symbolem, je synekdochou semletí všeho, co je zrovna na dosah, válečným strojem. ()

• Hai Ninh dostal nápad k natočení tohoto filmu poté, co si přečetl v novinách článek o zaměstnankyni v tiskárně, která riskovala svůj život, aby zachránila děti ve školce poté, co na ní spadla bomba. Zároveň její vlastní dítě při nehodě zemřelo. (Joudec)
  • Film byl natáčen v průběhu amerického bombardování Severního Vietnamu – známého jako Operace Linebacker II. Ve filmu se dokonce objevují reálné záběry bombardování Hanoje, které jsou sice méně kvalitní, než zbytek filmu, ale o to více autentické. (Joudec)