Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (viac)
Krátkometrážny / Animovaný / Dráma / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Réžia:

Frédéric Back

Predloha:

Jean Giono (poviedka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

AIMÉE

Téměř neuvěřitelná oslava lidskosti aneb kterak jedinec dokáže ovlivnit životy druhých. To vše za použití úžasně neotřelé animace a vznešených slov vyprávění. ()

Movie Gourmet

Originální zpracování tohoto výjimečného snímku, jež je ještě výjimečnější svou knižní předlohou si rozhodně zaslouží pozornost. Příběh by měli vidět a nebo alespoň přečíst všichni biologové a ekologicky smýšlející lidé vůbec a hlavně by se jím mohli nechat inspirovat neboť sázet stromy je dobré :-) Verdikt: 4* a 85 %. ()

laepus

Absolutní skvost, který se nikdy neomrzí a je třeba si jej pravidelně pouštět. Hloubka a síla tohoto filmu jsou nezměřitelné. A navíc český dabing Miroslava Částka je tak uklidňují a naplňující... ()

Renfield

Opravdu nádherná animace, vůbec proměny postav, či les a postupné přidávání barev celkově. Meditativní hudba a snad i hlas vypravěče Philippa Noireta. Jednoduše idylický film s pěkným poselstvím, ale až příliš naivním příběhem. Ač bych si přál, abych to slovo nemusel použít... žel doba je doba. 80% ()

Pedro

Ať o tomhle filmu napíšu cokoliv, tak to pořád budou jenom slova... Plochá, prázdná, studená slova... Tohle se fakt musí vidět. Neskutečné množství pozitivna zkoncentrované do strašně malého objemu. Fakt krásná věc... ()

hnkflknk

Nádherně poetické. Je neuvěřitelné, kolik moudrého je řečeno v těch třiceti minutách. Ještě k tomu úžasná animace a nejde dát míň jak pět. ()

JoVanGogh

Tento film na mňa pôsobí veľmi pokojne. Prispieva tomu skvelý český komentár Miroslava Částeka ale najmä paleta teplých tónov farieb a jemná citlivá animácia. Frederic Back a jeho farebné ceruzky dokážu skutočne očarujúcim spôsobom upozorňovať diváka na dôležitosť prírody pre náš život. ()

werewolf69

Tomuto nedokážem odoprieť ani len jednu hviezdičku, proste sa to nedá. Pri pozeraní ako by som upadol do sna, krásneho sna, takého ktorý človek len ťažko dostáva z hlavy. ()

Atheas

Krásně vyjadřená moudrost, krásnými slovy. Slova který padají jako kapky lásky a šlechotnosti. Slova vůle,slova prostoty a mnoho slov o jasném poslání. Zpracování úžasně splývájící s příběhem ohleduplně vkláda do duše člověka poznání o tom proč i maličkosti dokážou změnit svět. Jemný ton a nenucenost vnášející klid a pohodu do srdcí jen málokoho nechá lhostejným. ()

Filomena.I.

Země bez života, trosky vesnic, vyschlý pramen. Do tohoto mrtvého území vstoupí jeden muž, který svou trpělivostí, pílí a nezlomným duchem vrátí krajině život. On, mlčenlivý samotář, vkládá do vyprahlé země semena, ze kterých vyroste ve svém čase strom a celý les. Jeho souznění s přírodou přináší ztracenou harmonii. Míjí jej papaláši i vědci přijedší podívat se na to krásné dílo. Muž sázející stromy nemá o nich ani ponětí a oni o něm také ne. Muž nemyslí na to, co jeho les přinese, je prost jakýchkoliv spekulací a kalkulací. Prostě MUSÍ sázet - tvořit. Po létech v krajině díky lesu vytryskne opět pramen. Vesnicím přináší mládí a pulsující život… *** Jakoby sám vítr z hor roztančil stromy i postavy v kouzelné kresbě Frédérica Backa. A ten dech ŽIVOTA přináší i ke mně svoji píseň poselství - souznění člověka s přírodou, píseň o naději a o tom, že KRÁSA může člověka změnit… A já se nechávám unášet nad korunami stromů tímto krásným pocitem… *** Člověk zde nesupluje Boha, nýbrž je jeho nástrojem (Salahadine)… Stejně krásná je i kniha s úchvatnými ilustracemi ve všech našich vydáních, v mé knihovně zaujímá přední místo. ()

RickyFitts

takhle by podle mě měl vypadat animovaný film... kresba famózní, příběh jednoduchoučký a jemně výchovný, ale zvláštním způsobem nádherný... jen si ani za Boha nedokážu vzpomenout, před jakým filmem nám to v tom Aeru pustili ()

Saur.us

Příběh o neuvěřitelné obětavosti a nesobeckosti jednoho starého a nevzdělaného venkovana, zabalené do překrásné kreslené animace. ()

TomasKotlant

Pěkný příběh, který však nebyl zpracován dostatečně poeticky. Předloha je mnohem lepší. Použitá animace se k tématu nehodí, stejně jako tuctový hlas vypravěče a málo stylizovaná hudba. Čekal jsem hodně krásných stromů, o které by mělo jít v příběhu především, ale byly podány hodně abstraktně nebo moc z dálky. Sázení stromů bylo z téměř celého díla "vycenzurováno" a nahrazeno jen povídáním o sázení stromů, což mi hodně vadilo.*** Ve zkratce: Muž, který povídal jak sázel stromy. ()

MovieFive

Někdy stačí pár minut, abyste zachytili vše podstatné. A opravdu k tomu stačí jenom jednoduchá animace a charismatický hlas. Muž, který sázel stromy je muž, který stojí za zamyšlení a v dnešní silně materiální době i inspirativní. Osobně bych neřekla, že mě zvlášť uchvátil, ale je to povedený film s osobitým provedením a se silnou myšlenkou. ()