Řím nebyl vybudován za den

• Veľká Británia Rome Wasn't Built in a Day
Veľká Británia, 2011

Strih:

Jules Cornell

Co se stane, když šest novodobých stavitelů zbavíte moderních nástrojů a požádáte je, aby postavili římskou vilu jen na základě Vitruviovy příručky o římském stavitelství z roku 25 před naším letopočtem? Sestavíme pracovní tým dnešních stavitelů - od stavbyvedoucího po zedníka, instalatéra a omítkáře - a dáme jim za úkol vybudovat římskou vilu v životní velikosti. Tento jedinečný zábavný seriál plný vtipu nabízí nový pohled na technologie a projekty našich předků. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

V dobe najväčšieho rozkvetu Rímskej ríše ovládali Britániu Rimania. Ich vláda trvala zhruba do roku 410. Počas tejto doby boli na území dnešného Anglicka postavené mnohé stavby v antickom, starorímskom štýle. Televízny kanál Viasat History ponúka divákom precíznu rekonštrukciu výstavby luxusnej vily zámožného, bohatého, prorímskeho obchodníka. Unikátna budova vznikla len s využitím pôvodných stavebných postupov. Na túto náročnú prácu, pod odborným vedením skúseného historika, sa podujalo zopár zručných stavbárskych majstrov. ** ()

honajz

Poměrně slabé. Sice by bylo zajímavé sledovat, jak s tehdejšími nástroji Římané stavěli vilu, jenže většina každého dílu je věnovaná třeba pidlookému a tlustému štukatérovi, který dostane úpal. Zkrátka se to dost často zaměřuje na problémy jednotlivých řemeslníků, než na práci samotnou. K té třeba nakonec dostaneme jen nějaká vágní vysvětlení. ()

Petike

Experimentálnu archeológiu mám rád a fascinuje ma - a toto je dosiaľ jeden z najlepších dokumentárnych seriálov nakrútených k danej téme. Bravó tvorcom a skladám klobúk pred smelou partičkou súčasných stavbárov, ktorí tu vilu nakoniec včas dostavali a odovzdali do rúk miestnym múzejníkom a turistickému ruchu. Poučný a zábavný seriálik. :-) Mohli by niečo podobné natočiť aj o francúzskom projekte hradu Guedelon. ()