Objatie hada

(festivalový názov)
  • Česko Objetí hada (festivalový názov) (viac)

Príbeh prvého stretnutia, priblíženia, zrady a priateľstva, ktoré presahuje život, medzi amazónskym šamanom, posledným žijúcim zo svojho kmeňa, a dvoma bádateľmi, ktorí ako prví muži cestovali cez severozápadnú Amazóniu hľadajúc posvätnú rastlinu. (MFF Cinematik Piešťany)

vandalka

Objetí hada chvílemi značně přiopomínalo všelijak a různě zpracované Srdce temnoty, putování po řece, do toho nějaké ty drogy. Skuteční Indiáni odněkud od Orinoka, radost pohledět. Černobílé, poutavé, nádherná kamera, divný příběh založený na příbězích dvou skutečných etnografů žijících v různých dobách. Pokud nečekáte akční odvaz ale spíš halucinaci, mohu doporučit! ()

FrediaK

50. MFF KV: Téma Amazonie, ničení tamních ekosystémů a domorodých kultur. Vše zabaleno do krásného černobílého hávu, prolínání "přítomnosti" s "minulostí" a jejich vzájemná návaznost. Velmi příjemný zážitek, který dokáže vzbudit zájem o danou problematiku a vzkřísit cestovatelskou jiskru. ()

mac000

Je zde vše, co by film se silnou myšlenkou o pomíjivosti pozemského života měl obsahovat, ale příliš dlouhá stopáž filmu ubírá na působivosti, divák ztrácí místy pozornost a začíná si přemýšlet o jiných věcech. Potom jej zase dějový zvrat vrátí k filmu a přiměje vytrvat až do konce. Ale má příběh filmu nějaký konec? ()

Jadro

Nevravím, že nápaditosť nie je rozhodujúcim faktorom snímku, no na môj vkus mu chýba "šťáva". Vykreslenie prostredia, siutácií a hlavne stretu s dokonalou "kresťanskou" náukou - to bolo fajn, no zvyšok je až priveľmi ťahavý a jednotvárny... ()

Rhod

Veľmi zaujímavý počin troch krajín, ktoré nie sú vo filmografii až tak doma (resp. neboli). Dej sa odohráva v dvoch líniách (minulosť a súčasnosť), ktoré na seba nadväzujú. Pre mňa bolo zaujímavé aj sledovať kultúru tých amazonských ľudí, ako vedia v strede divočiny prežiť bez ujmy, kde na každom kroku číha nebezpečenstvo. Vďaka tomu, že sa zachovali cestovateľské zápisníky, bolo na čom dejovo stavať, aj keď niekedy mi to už prišlo trochu natiahnuté. Ani tu neopomenuli blázna, ktorý začal o sebe tvrdiť že je svätý, mal niekoľko stúpencov za sebou, pričom zväčša išlo o tyraniu členov (niečo podobné ako Dignidad), len je to o to viac prekvapujúce, že si dokázal nájsť stúpencov niekde v džungli. Inak celkovo pekný príbeh s neznámymi hercami/nehercami. ()

sibskyn

Ne že by se nejednalo o pozoruhodný film, je to naprosto krásně natočené a vizuál je tu využit na sto procent, herci jsou naprosto perfektní, poklona před temi co tam mluvili španělsky, německy a jazykem indiánů ale zábavné to moc není. ()

RNDr.Strom

Dokument o koloniálním pekle skřížený s Dead Manem a Stalkerem. Silné, ale ta sureálná linka zde mohlo být propracovanější. Kvituju ten hezký náhled do života etnografa... ()

Gemeroid

Na první pohled je to film o tom, jak Laco Deczi běhá v tangách a s cigárem v uchu po lese. Na druhý pohled je to příjemně vyprávěné dobrodružství, jako vytržené z knih, které jsem hltal za svých pulčích let. Na třetí pohled je to cesta do podstaty života, účelu, mnohovrstvé vyprávění o tom, jak příliš jsme se vzdálili čemukoliv, co nás převyšuje. Je to připomenutí, které by se mělo křičet, aby jej všichni slyšeli, ale zafunguje, jen když se pošeptá. Film je dokonale zpracovaný, vše je propojeno, ovšem ne vše bylo zpozorováno. Bude potřeba ještě chvíli naslouchat písním které nikdy nezazní. Po delší době film který si získal mou plnou důvěru. ()

doMchek

Film azda fromálne i chabý ako vratká vernosť tej tak obmedzenej reality človeka na začiatku cesty, ale zámerovo ostrý a zarážajúco trefný, ak viete vnímať zjavnú a podprahovú symboliku deja a obrazov a scén. Na docenenie údernosti snímku je asi skoro nutné orientovať sa v mystike, šamanstve, okultizme, archetypoch tzv. spodných a horných svetov, alebo si to nazvite podľa seba, kolobehu smrti a života, vzostupe a páde, rozkvete a úpadku a ničenia a zabíjania...a zmysle a dôstojnosti a CESTE a OSUDE človeka, učiteľa, v tvári tohto kozmického divadla. Nie vhodná interpretácia pre materialistov, nábožistov, ezoterikov... ()

Yony

Silnej film, krásně natočenej. Bolavej v tom, o čem pojednává. Určitě doporučuju. Jediný důvod proč nemá za mě 5 hvězd..čekala jsem větší náhled dovnitř, do toho přerodu, do cesty srdce, to mi trošku scházelo. ()

StaryMech

RADEK99 je stručný a myslím výstižný - přidávám jen odkaz na dva pravděpodobné knižní předky (Conradovo "Srdce temnoty" a Waughovu "Hrst prachu") a citát, který se skrz ústa amazonského Indiána trefuje do nás bělochů a kterým jsem se cítil osobně zasažen : "Jsou jako mravenci. Všechno snědí a umírají tlustí." ()

Privatejoker

Film ocení jenom úzká skupina lidí. Materialisté, kterých je v západním světě většina (i já sám jsem do jisté míry spoután materialismem), kteří nevěří v něco jako je duchovno, život po životě, spiritualismus (mohl bych tady jmenovat ještě mnoho dalšího), film nikdy neocení. Film mi připomíná i moji osobní zkoušenost, takže mi je o to bližší. Jsem poctěn, že jsem mohl tento film vidět. ()