Nadějné vyhlídky

• Veľká Británia Great Expectations
Ukážka z filmu 3

Nákladná adaptace klasického románu Charlese Dickense, v níž se ze sirotka Pipa s pomocí záhadného mecenáše stává džentlmen. Jednoho chladného zimního dne narazí 11letý sirotek Pip na uprchlého trestance Magwitche. Magwitch vyděšenému hochovi přikáže, aby ukradl ze strýcovy kovárny pilník na odstranění okovů. Když se Pip vrátí, kromě pilníku přinese i jídlo - nevinné gesto dobroty, které má pro oba nevídané důsledky. Tento působivý příběh s prvky mysteriózního thrilleru vypráví o posedlosti, korupci, odplatě, vykoupení a odpuštění. Na pozadí všeho totiž stojí šibenice. Ukazuje, co uděláme, co budeme riskovat a jak daleko zajdeme kvůli lásce. (Viasat)

Ukážka z filmu 3

marhoul

Asi nejpěkněji natočené Nadějné vyhlídky, které paradoxně nemusím. Ani jednu postavu si nedokážu oblíbit v žádném ze zpracování, kniha mě taky neokouzlila, přestože je čtivá. Podívala jsem se ze zvědavosti a přestože kvalitu mini sérii upřít v žádném směru nelze, stále mi v příběhu chybí směr a tah na bránu. Dokonce zajdu až tak daleko, že Dickense podezřívám, že při samotném psaní neměl jasno v tom, kam se děj bude ubírat a tak je to místy takové...přeplácané, podivně roztříštěné a v konečném důsledku nedopečené? Nevím. Napsal mnohem lepší věci. ()

PKD

Páni zlatí, tohle bylo totální převálcování, které jsem snad od Nolanova Mementa, nezažil. Odvážil bych se dokonce tvrditi, že je to snad ještě lepší, než předloha a už jen za to se určitě budu smažiti v pekle. Scénáristka s režisérem zde vytvořili pro mě osobně, 1 z nejlepších adaptací Dickense snad..vůbec. (Filmy nepočítám, ty jsou naprd, už jen tím, jak všechny klasiky deformují a hl. zkracují). Nemůžu tomu absolutně nic vytknouti. Výprava, kamera, obsazení, hudba, střih, no prostě...vše je dokonalé a slouží to jako pastva pro oči, duši i mozek. Pokud jste samoz. beznadějně propadli ´´kouzlu´´ této fascinující, ale zároveň, velmi nešťastné doby. A pokud si někdo myslí, že 1.díl je jen taková oťukávačka a až dále se to rozjede na plno, má pravdu. Tomuto výrobnímu týmu, bych dal zpracovati nejraději všechny další (krom Ponurého Domu z 2005, ten je parádní) Dickensovky a bylo by. A pro neznalce předlohy, bude závěr 2.dílu pořádný šok a ve 3. se ještě přitvrdí. Bravo. Zkrátka...z této (sice na Dickense docela thrillerové, přesto pořád jemně lidské, což je samoz. v pořádku) předlohy, se stal dokonalý- viktoriánský - nervák, jak se sluší a patří. A že se zde poněkud více dravěji hraje, než v jiných tv Dickensech? No, v 1.díle mi to ještě trochu vadilo, ale ve 2. jsem na to už zcela zapoměl, páč jsem byl prostě a jednoduše...pohlcen. Palce nahoru za démonického Poirota.;-) ()

emma53

Tohle je zase jedno z těch mých rozpačitých hodnocení, protože abych byla objektivní, potřebovala bych zkouknout všechny adaptace Nadějných vyhlídek, které existují, ale obávám se, že bych na tom byla stejně:-) Vzhledem k tomu, že se jedná o Charlese Dickense mě nakonec ta opravdu hodně temná a ponurá atmosféra nezaskočila tolik, jako spíš obsazení do hlavních rolí. Přestože mám Gillian moc ráda, tak bych jí doporučila, aby se držela spíš filmů typu The Fall, protože mně do role slečny Havishamové vůbec nesedla, ale možná to bylo až příliš viditelnou umělou vizáží. I když její scéna u zrcadla v posledním díle byla perfektní. U Pipa a Estelly přimhouřím oko (možná obě), ale zato maximálně jsem byla spokojená s rolí dobrodince (myslím, že ho hrál Mark Addy) a právníka si David Suchet taky střihnul skvěle. Ale ve výsledku jsem byla spokojená a budu se těšit na další Dickensonovo zpracování. ()

rikitiki

Pip je v této adaptaci tak nesympatická postava! Nejdřív malý nezajímavý kluk, později hejsek, který jen utrácí, machruje a přehlíží své opravdové přátele - to vše kvůli tomu, aby zapadl do vyšších tříd. Nijak si mě proto nezískal, a nelitovala jsem ho, ani jsem mu nefandila. Láska s Estellou není nijak rozehraná. Stejně jako Estellino vyučení se na krutý nástroj odplaty mužům. Spíš mi připadá jen bezradná. Ani slečna Havishamová totiž nepůsobí nijak přesvědčivě. Víc než nenávistná a zatrpklá, je pouze nevýrazná a zmatená. Estellin sňatek z pomsty tak vůbec nedává smysl. Nejsilněji a nejvíc propracovaně je zobrazený vztah mezi Pipem a uprchlým trestancem. Hezké jsou lokace i kostýmy a zakončení, které obchází Dickensův neromantický konec, jenž zklamává už generace čtenářů. SHRNUTÍ: Ne každý chlap v řetězech ti chce ublížit, ne každý gentleman v sametu a hedvábí to s tebou myslí dobře. ()

Ant

Po řemeslné stránce naprosto dokonalá minisérie. Skvělá režie, výprava a skvostná kamera. Jenže celý děj doplácí na předlohu. Je to přesně ten klasicky nezávadný a naivní Dickens bez nějaké propracovanější psychologie postav. A ačkoli je většina herců ohromná, nejslabší místo představuje právě hlavní role. Je mi líto, ale Douglas Booth je modelingové dřevo. Pokud vás přehraje vaše 12-letá mladší verze, je nejspíš načase začít si hledat nové povolání. Celé tři díly jsou však hezky vygradované a rozhodně je nepovažuju za ztrátu času. ()

• Harry Lloyd, představitel Herberta Pocketa, je ve skutečnosti potomkem Charlese Dickense, autora knižní předlohy. (sluppka)
  • BBC se rozhodla natočit ku příležitosti dvoustého výročí narození spisovatele Charlese Dickense několik tématických seriálů a dokumentů. Třídílná série Nadějné vyhlídky pak je jedním z nich. (sluppka)