Čapkovy povídky

• USA Capek's Tales
Komédia / Krimi / Dráma / Poviedkový
Československo, 1947, 96 min

V roku 1947 siahli filmári prvýkrát po Čapkovych Povídkách z jedné a druhé kapsy. Režisér Martin Frič si v spolupráci so scenáristami vybral päť poviedok: Propuštěný, Případ s dítětem, Balada o Juraji Čupovi, Ukradený spis a Poslední soud. Prvá je o podmienečne prepustenom trestancovi, v druhej policajný komisár hľadá páchateľa uneseného dieťaťa a spoznáva, aké ťažké je medzi navlas si podobnými nemluvňatami vybrať to pravé. Tretia je sugestívnym rozprávaním o náboženskom fanatikovi, ktorý na boží príkaz zabil a ide sa v snehovej fujavici udať na četnickú stanicu. V štvrtej pátra inšpektor Pištora po bytovom zlodejovi, ktorý omylom ukradol tajné spisy generálneho štábu, a v poslednej poviedke sa dozvieme, že aj keď je na niektorých hriešnikov pozemská spravodlivosť krátka, trestu aj tak neuniknú. Trvalou hodnotou filmu sú herecké výkony hlavných protagonistov - Jaroslava Marvana, Jaroslava Průchy, Františka Filipovského, Theodora Pištěka, Františka Kováříka a Františka Smolíka. (STV)

the_weaver

Zbierka 5 dosť prostých príbehov s pomerne jednoduchou pointou. Sfilmované sú dobre, i herci sú výborní, ale príbehy už zo svojej podstaty nemajú väčší náboj. Hlbšou myšlienkou vyniká len posledný príbeh o poslednom súde Ferdinanda Kuglera. Zato prvé tri by mi vôbec nechýbali (Prepustený, Nájdenie ukradnutej Ruženky, vražda Maríny Matejovie Čupovej). ()

KarlosK

Výběr povídek je dost nesourodý a film tak působí roztříštěně.Možná, kdyby místo pěti podivně sešroubovaných příběhů film obsahoval řekněme tři o něco delší, výsledek by byl mnohem zdařilejší. ()

Indio

Moc dobrá adaptace, četl jsem knížku a to převedení je bez chyby a ty přechody z povídky do povídky jsou kulantně vyřešen a přecházijou tak lehce. Frič ví jak na to. ()

milos.bradik

Zajímavé je, že se do zdejšího hereckého výběru nevešel Paľo Bielik, který hraje jako o život, toho opilého a arogantního četníka zahrál výborně. Aby jej člověk našel je potřeba si rozkliknout více a tam se skrývá kdesi uprostřed mezi vedlejšími postavami. Dokonce ani v recenzi není uveden mezi hlavními protagonisty, přitom v titulcích filmu je na prvním místě. Námět je samozřejmě perfektní, jak jinak, film je vynikající a herci v hlavních rolích výborní, ve vedlejších je to už slabší, ale to už tak někdy bývá, je potřeba vzít v úvahu i dobu vzniku filmu. První povídka je velmi smutná, druhá je sice o pátrání po dítěti, ale je spíše humorná, třetí je laděná spíše až mysticky, čtvrtá je perfektní opět spíše veselá o pátrání inspektora Pištory a poslední je zase o tom, že i u Božího soudu rozhodují opět lidé a Bůh je tam jen jako vševědoucí  svědek. Zajímavá je také poznámka o Cikánech "Ja neviem, čo je to za prekliaty národ, ale myslím, že je to samotné pokolenie Satanovo". To už by se dnes ve filmu říci nemohlo, přestože to tak podobně napsal i Čapek. ()