Virový faktor

• Hongkong Ni zhan (viac)

Agent pro mezinárodní bezpečnostní záležitosti Jon vykonává nebezpečnou misi. Má eskortovat za hranice zločinného vědce. Cestou se jeden z členů jeho týmu projeví jako zrádce a střelí Jona do hlavy, aby mohl vědce unést. Když se Jon probere v nemocnici, lékař mu sdělí, že má v mozku kulku, která ho během několika týdnů úplně paralyzuje. Jon se vrátí do Pekingu, aby viděl svou matku, která Jonovi prozradí, že má v Malajsku bratra. Vychoval ho jeho otec, hazardní hráč. Jon letí do Malajska, aby svého bratra Yeunga našel. V letadle uzavře spojenectví s Dr. Kanem, který mu slíbí zjistit něco o možnostech jeho ošetření. Když ale dorazí na místo, Yeung se pokusí doktora unést a bere s sebou za rukojmí Jona, který se proti únosu pokusí zasáhnout. Oba se brzy dohodnou, že jsou bratři a rozhodnou se spolupracovat v zájmu zadržení zločinců skrývajících se za únosy, přičemž zároveň mohou svět zbavit infekce považované dávno za překonanou. (Film+)

Lacike

Obrovske, obrovske a este raz obrovske kvantum spickovych akcnych scen (v tak velkolepych rozmeroch sme ich v HK filmoch nevideli dobrych 15 rokov) takmer dokonale vyvazuje plocho napisane postavy a zbytocne natahovanu jednoduchu zapletku. Kedze autori do velkej miery zacielili film na mimoazijske publikum, tak neskutocne rôznoroda akcia obsahuje hlavne vypravne prestrelky, nahanacky a vybuchy. Bitiek je tentoraz minimum a klasickeho dlheho súboja sa tentoraz vobec nedockame. Trochu to zamrzi snad len vdaka angazovaniu famozneho Andyho Ona do ulohy hlavneho zaporaka. Z hercov jednoznacne exceluje Liu Kai Chi, ktory aj tak jednoducho napisanu postavu akou je otec ustredneho bratskeho dua, dokazal dostatocne ozivit. A aj dalsie dolezite postavy su vdaka charizme ich predstavitelov dostatocne zaujimave. Bratske duo v podani hercov Jay Chou a Nicholas Tse je akurat sympaticke aby sme im fandili a zaporak Andy On je zase dostatocne nekompromisny parchant na to, aby sme ho nenavideli. Vsetci ostatni su len do poctu. Vysledkom je spickovy akcny film zapadneho stylu,(ktory s vynimkou Expendables 2 nema konkurenciu ani v sucasnom Hollywoode) s nie prilis funkcnou neakcnou vyplnou. Ale kedze zabera minimum priestoru, tak to prilis nevadi. 7/10. ()

Martin741

Viem, kto je reziser Dante Lam a  viem aj o jeho cop soap hongkongskych operach a la Stoo Pigeon 2010. Hongkongska kinematografia v 80s a 90s bola neskutocne kvalitna, brutalna akcia, tah na branku a nahanacky s prestrelkami nenechali chladne srdce u ziadneho divaka laika -.nedouka. V  2. polke 90. rokov nasledoval strmy pad, tento film sa scenaristicky stale zabudol v 90. rokoch. Scenar je jednoduchy, a po kultoch ako Lord of The Rings, Avengers, Matrix a Avatar mi uz brutalna akcia k uplnej spokojnosti nestaci. Hlavne ked scenaristicky je to dost slaboduche   : 70 % ()

kinderman

Aby scénář jen neposunoval postavy od přestřelky k honičce a od té ke kontaktnímu souboji, "obohatili" jej tvůrci o (v tomto případě) nevěrohodný a směšný rozměr rodinného melodramatu. Ale realizace je na špičkové úrovni a snímek nenudí. Takže zanechme hry na "objektivní" a subjektivní hodnocení (což z celé záležitosti dělá málem jaderné inženýrství) a přilepme tam čtyřku. ()

JFL

Na přelomu 80. a 90. let byla hongkongská kinematografie na absolutním vrcholu, a to jak z hlediska kvality filmů či pestrosti produkce, ale také coby průmysl. Její ekonomická síla se mimo jiné manifestovala tím, že nejen áčkové blockbustery, ale i četné béčkové produkce zcela běžně natáčely v zahraničí a lákaly tak domácí publikum i světové distributory na tradiční žánrové atrakce zabalené do přidané hodnoty exotických lokalit, které filmům dodávaly zdání nákladnosti a tedy i domnělé kvality. Poslední film předního hongkongského řemeslníka přes akční thrillery Danteho Lama jakoby signalizoval, že se hongkongská kinematografie po patnácti letech pomalu zkouší dostat zpět na pozici, z níž tvrdě spadla. "The Viral Factor" divákům slibuje mezinárodně rozmáchlý akční thriller, jehož přestřelky a honičky jsou zasazeny před scenérie Blízkého východu, Číny a Malajsie. Film představuje Petriho misku, kde obludně mutují nejzákeřnější podoby bombastického akčního spektáklu, béčkových žánrovek, scenáristicky třeskutě naivního braku a těžkotonážního melodramatu. Pokud bude "The Viral Factor" předzvěstí dalších snímků, které jeho nedostatky překročí, může se na něj posléze vzpomínat jako na první nejistý krůček na znovuobjeveném území. Pro Lama sice stvrzuje jeho ambiciózní tendenci každým projektem překonávat spektakulárnost svých předchozích titulů, ale nemůže se vyrovnat vytříbenosti a bezchybné funkčnosti jeho předchozích akčních thrillerů "Beast Stalker", "Fire of Conscience" a "The Stool Pigeon". Zatímco jmenované snímky se držely osvědčených motivů urbánních thrillerů, tedy žánru, který ani v dobách největší krize z hongkongských kin nevymizel a vybudoval si i skrze nové příspěvky žánru stabilní schémata, "The Viral Factor" jakoby nově (znovu) přináší žánr thrillerů amerického ražení, kde jde o záchranu světa a zlotřilé padouchy nadnárodního formátu. Zdejší vyprávění neustále diváka vyhazuje z filmu hurónsky směšnými logickými nedotaženostmi a celkovou naivitou dění. Nejhorší je ale vše zastřešující rámec tvrdě plačtivého melodramatu, kde se stmelují léty rozdělené rodiny, překonávají se sociální propasti a letité (doslova mokré :)) sny získávají definitivní interpretaci (sekvence vytahování nechutně špekatého škvrněte z vody je už ryzí burleska). Přitom to má být akční thriller o honu za zloduchy, kteří se zmocnili smrtícího viru. 5/10 ()

EvilPhoEniX

Slušný akčňák od Dante Lama s vynikajícím Andy Onem v záporné roli. Co mě však příliš nepotěšilo byl příběh, který mi přišel buď podivně převýprávěný anebo nedostatečně zajímavý, aby vtáhl, avšak vše vynahrazuje vysoký rozpočet a četné akční scény, většinou přestřelky a výbuchy, ale občas potěší i fight na blízku, takže co se týká akce, herců a tempa spokojenost. Slow motion bullet shot byl over the top. 70%. ()

• Letadla s tanky byly filmovému štábu zapůjčeny vojenskými hongkongskými vzdušnými silami. (Conspi)
  • Společné pojištění herecké dvojice Jaye Choua a Nicholase Tseho činilo 150 mil. amerických dolarů a na jejich bezpečnost během natáčení dohlíželo nad 20 osobních strážců. (Conspi)
  • Za pronájem apartmánů v mrakodrapu The Petronas Towers, dvojici dominantních komerčních výškových budov v Kuala Lumpur, zaplatila produkční společnost 70 000MYR (malajsijských ringitů či malajsijských dolarů). (Conspi)