Na hrane zajtrajška

• Česko Na hraně zítřka (viac)

Na hrane zajtrajška sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy mimozemská rasa tvrdým útokom zasiahne Zem a nevie ju poraziť žiadna zo svetových armád. Podplukovník William Cage (Tom Cruise), ktorý sa nikdy nezúčastnil ani jedinej bitky, je náhle degradovaný a následne bez prípravy a s mizernou výzbrojou nasadený do takmer samovražednej akcie. Zabijú ho behom niekoľkých minút. Akoby zázrakom však opäť ožíva na začiatku rovnakého dňa. Znova ho tak čaká boj a rýchla smrť. Znova a znova. Zakaždým je však skúsenejší a dokáže svoje rozvíjajúce sa schopnosti lepšie využívať. V boji mu po boku stojí príslušníčka Špeciálnych jednotiek Rita Vrataski (Emily Blunt). Každá opakujúca sa bitka proti mimozemšťanom je pre Cagea a Ritu príležitosťou dostať sa k porazeniu nepriateľa o krok bližšie. (TV Markíza)

teddinka1

Jestli nás někdy napadnou mimozemšťané, zavolejte Tomovi Cruisovi... Né, vážně. Originální mimozemšťané, poměrně originální pojetí příběhu a konec umožňuje poměrně hladce navázat na další díl (pokud je Cruise nyní Omega). ()

crackonosh

Právě proto, že film až příliš připomíná akční hru, ve které se po každém úmrtí objevíte v místě naposledy uložené pozice, znemožňuje divákovi najít si vztah k postavám a prožívat s nimi pocit nebezpečí. Cokoliv se pokazí, dá se v příštím pokusu zkusit znovu a jinak. Zakletý Cruise postupně vyzkouší všechno, stejně jako Bill Murray v Hromnicích, a nakonec se mu možná podaří zničit mimozemskou invazi. Ačkoliv se film tváří rafinovaně, při bližším ohledání zjistíme, že jeho obsah je notně chatrný. Co chtějí Mimíci na Zemi? Jasně, ovládnout ji, ale proč? Potřebují zdroje, místo, něco jiného? Architektura filmu postrádá pevné základy, které by celou zápletku udělaly trochu uvěřitelnější. Akce je zběsile stříhaná, ale nijak nápaditá, efekty průměrné, ale to bych autorům odpustil, na vizuálních efektech se pořádný film stejně postavit nedá. 3½ ★ ()

markotter

Myslel jsem, že už mě nebude bavit nikdy koukat na katastrofické filmy a že budu dávat na stará kolena přednost kvalitní evropské intošské kinematografii. Ale pokud se budou alespoň jednou za 5 let točit takové filmy jako je Na hraně zítřka, tak měním rád názor. Zdrojový kód byl super, ale tady se to dostalo ještě o stupínek vyšší level, nebylo tam jediné hluché místo a pokud jsem jako největší slabinu viděl dopředu Toma Cruise, tak tentokrát musím říct, že mi nejen nevadil, ale on se mi v roli majora Cage líbil! Super zážitek a radost z toho, že ti amíci, když chtějí, tak umějí ještě natočit něco, u čeho člověk ani nedutá. ()

criticson

Zpočátku to znělo šíleně, ale čím déle jsem poslouchat, respektive sledoval, tím víc to celé postupně nabylo smyslu. Film si s divákem neskrývavě hraje a spíš než kinematografický počin připomíná počítačovou hru, kterou hrajete dokola a dokola. Vlastně jde o formát, se kterým jsem se v tak účinné a progresivní formě ještě nesetkal. Příběh je důmyslně vykonstruován tak, že s každým novým dnem, střihem a posunem z Cruisova života jej poznáváme o něco víc. Jsme vrženi do víru bitvy, jež v konceptu opakovaného probuzení ztělesňuje skutečné peklo, ať už reálné, či posmrtné. Hlavní protagonisté spolu dokonale ladí a jakkoli bizarně to zní, svým způsobem dospívají, jelikož jeden bez druhého jsou pouze ztracenými loutkami v předem prohrané bitvě. Tak a teď bych rád viděl Toma a Emily v ryze vztahovém dramatu. S rukou na srdci totiž přiznávám, že mě zajímá víc chemie mezi nimi, než všechny Alfy a Omegy pod sluncem. ()

waska

Příjemné překvapení v podání Douga Limana. Čekal jsem, že to bude nářez, ale že to bude mít i hlavu a patu a humor jsem už tolik nepředpokládal. Kromě poslední dvacetiminutovky, kdy už se z toho stal maličko chaos, je to prakticky bez chybičky. Cruise zase boduje na plné čáře. ()

Jaxx84

Po delší době jsem zase konečně potkal kvalitní sci-fi. Příběh a myšlenka prostě parádní. Emzáci skvěle odporní. Vojenská technika taktéž ucházející. Cruise mi kupodivu vadil méně než jsem se obával. Len ta trúba tam chyběla, len ta trúba...ne, vážně, jediné mínus je prostě finále. Kašlu vám amíci na vaše heroické ultimátní /spoiler/ happyendy. Někdy mi přijde, že samotný scénarista s režisérem se už už můžou podělat z konce a pustí své představy za hranici logiky, kterou se film snaží 100 předcházejících minut budovat. Potvora, kterou před finále zabíjeli na dvacetkrát a plánoval se každý krok, najednou není problémem, padají dokonce po desítkách. A jedna věc mi prostě nesedí. /spoiler/ Pokud zabití alfy resetuje den, tak v den, kdy Cage-Cruis ztratí schopnost resetu, by stačilo zabít alfu a resetuje se den i s tím, že Cruis zase má schopnost resetu...a závěrečný nevysvětlitelný skok někam do minulosti nebo budoucnosti naprosto nelogický a nevysvětlující proč a jak vůbec... no škoda toho závěru prostě. Jinak ale nadčasový a ohromující snímek. 8/10. ()

Listyx

Odsejpalo to od začátku do konce, Tom tam hupkal jedna radost, Emily taky, potvory skákaly, všechno to bouchalo a ještě jsem se občas usmál. Hromnicový restart jakožto podhoubí pro scifi nářez ala hvězdná pěchota? No.. uz jsem zažil horší dobroty. A světe div se, nevim jak to dokázali, neprišlo mi, že bych se někdy během filmu ztratil, což je vzhledem k počtu restartů naprosto famózní. Celkem jsem se bavil mnohem víc než u návratu prvího avengera. Takže za mě supr biják. ()

Shakaar

V rámci žánru asi špička, ale já jako typický skeptik tomuto dílku nedám víc jak 3*. Popravdě čím dál více jsem film sledoval, tím více jsem si uvědomil že jemným způsobem vykradli Source Code, kde hrdina taky byl několikrát resetován za jistým učelem změnit budoucnost. A stejně tam, tak i tady svým způsobem časem zlepšoval své schopnosti a více poznával svoji partnerku, v tomto případě Emily Blunt. Takže čím je Source code lepší. Nebyl tak propagován. Chtě nechtě Cruise a i Blunt do jisté míry jsou hvězdy a toto je hledisko, které v mnohém budí domnělou kvalitu filmu. Kdyby totiž se to točilo méně známými herci, tak by to byl možná solidní propadák. Mě to svým způsobem kvitovalo, Blunt mi nevadí a pohled na několik způsobů smrti Toma bylo u mě jakési uspokojení. Nicméně mi vadilo, že se resety pohybovali ve stálých mantinelech, až jsem trochu nechápal že lepší než snaha dostat Blunt z bitevního bojiště by bylo aby se Cruise od tama dostal sám, protože ruku na srdce na nic ji vesměs nepotřeboval a co si neudělal sám, to nikdo nezvládl. Populární věta Blunt byla navíc "Mám něco na tváři/na co hledíš" což měl naladit nějakou tu romanticko-depresivní vložku o tom jak pro Cruise je bolestné že ji neustále vidí umírat. A stejně jako ve většina podobných filmech nadějný potencial definitivně pohřbil. Když to tedy porovnám se source code, tak i přes to, že to má podobný konec, tak možná sympatičností postav a možná více trillerovičtějším pojetím to u mě vyhrává. 3*. ()

Gendarme

Víc takových filmů ... zmixujte Zachraňte vojína Ryana, Matrix 2 a 3, s Mecha anime které značně přeměníte do uvěřitelné podoby a je to :-). Určitě nejlepší letošní sci-fi co jsem viděl a že jich moc nebylo (3). Základní myšlenka filmu je dost uvěřitelná, tedy uvěřitelná mnou, fanouškem Sci-fi. Dobře, mohli nám dát víc informací o tom proč a jak a tak, ale o to vlastně ani ve filmu z pohledu Cruize nešlo. Emily je prostě kus i když má na sobě robo-oblek. ..90% ()

netWoor

Film, který staví (kromě efektů) zejména na Tomovo skvělé herectví a způsobech restartu začne ztrácet dech právě ve chvíli, kdy restart není možný. Do té doby pecka, ale pak ... ještě bych kous, že je ukecá letět bez povšimnutí vrtulníkem z Londýna do Paříže (blbost, ale kous bych to), ale ten závěr je teda odfláknutej a úplnej konec ... to je absolutní hovadina, kterou bych rád, aby mi někdo vysvětlil (kdo ho vrátil a kam) ... za ten konec hvězdu dolu ... ()

Shaleman

Tak jsem to viděl po druhé, jen s lepším zvukem, obrazem i náladou a stejně tu hvězdičku nepřidám, protože hranici průměru to nepřekročí a nechápu ty nadšené ohlasy všude kolem. Jsem rád, že si film vydělal a uspokojil tak honorář hlavní postavy (Cruise sice nepatří mezi mé top favority, ale jeho filmy mě nevadí a každý druhý třetí patří co se týká Hollywoodu k tomu lepšímu), ale čekal jsem víc. Akce je fajn, první vtipná půlka příjemně uteče, ale celou dobu jsem měl pocit, že je něco špatně, něco tam chybí... A pak jsem zjistil co... Čas a hrátky tvůrců s ním, protože nevěřím, že se můžete jakýmkoli způsobem vrátit v čase, změnit jeho linii, trochu si zaskillovat a všechno bude v pohodě, nehledě na následky. Každá příčina přeci musí mít svůj důsledek a týpek si prostě nemůže jen tak opakovat den, aby zachránil lidstvo a nedošel tak nějakému paradoxu. To tam chybělo, nějaký překvapivý konec, který by to celé obrátil vzhůru nohama, něco ve smyslu Ender´s Game. Pak bych napálil čtyři, klidně i pět hvězd a netrápil se s nějakým komentářem, co si stejně nikdo nepřečte. Nebo alespoň film okleštit o posledních patnáct minut a završit válku na přehradě, čímž by se zkrátila stopáž a zmiňované chyby by vyšuměly do ztracena. Takhle v této podobě lepší, ale pořád jenom průměr. ()

Black-star

Wow, do kina jsem šla naprosto nepolíbena tím co mě čeká nebo tím že bych tušila o co jde. Možná proto jsem byla ohromena a naprosto šokována výborným prvkem restartu a nápravy času a tak znovu a znovu do kola. Tom cruise po delší době opět nezklamal a myslím že takovéto scifi akční polohy mu sedí nejvíce. Emily Blunt je opět taková roztomilá a přitom tvrdá. Opravdu nečekaně zábavný film - s nekonečnými možnostmi. ()

haWranka

Neskutečně vtipná a nenudící řežba. Cruise se mi už hodně dlouho (a možná nikdy) nelíbil tak, jako tady. Je to sice takovej "klasickej" akčňák, ovšem umí si ze sebe skvělým způsobem utahovat a až na jednu scénu ke konci není nikterak citově vyděračskej. Prostě skvělá podívaná a ráda se mrknu zas. ()

Briggus

Většinou tyhle typy filmů jsou předvídatelné a je jasné, jak asi budou končit. Počkat.... Tady jsem hltal každý moment a čekal jsem co se vyvine. Zábava od první do poslední chvíle napjatost co se vlastně vyvine. Jediný předvídatelný byl polibek, jinak jsem byl vždy mile překvapen. Při té letošní filmové neúrodě dobrých filmů, Edge of Tommorow to zachraňuje. ()

Lettanea

Časová slučka? Nič nové pod slnkom, videl som ju už v lepších prevedeniach a Tom Cruise tomu nepomáha. Zase ďalší americký film kde sú emzáci len nejaké potvory so "spoločným vedomím" a ktorí ničia svety "lebo sa im chce" Potešilo ma že som nevidel žiadne americké vlajky ale tie drísty typu "kto sme? Vojaci, čo chceme? Vyhrať" sú fakt zúfalé... Pre mňa celkom neoriginálny a nudný film, zase si niekto myslel že jedna dobrá myšlienka a Cruise spasia svet... ()

Nocturno culto

Nejprve mi to přišlo jako trochou fantasy a sci-fi obalené Na Hromnice o den více ale nebylo tomu tak, neboť po čase se Tomík projel na podobné motorce jako v Top Gunu a pořádně za to vzal ..Přijde mi že poslední dobou všechna monstra vydávají podobné zvuky, mohli by je začít odlišovat a nahradit ty čtyřvrtulové létající pevnosti, která brázdí oblohu už od Avatara, v takřka nezměněné podobě ..Emily si musela to natáčení parádně užít, když měla příležitost snad 100 x Toma zabít :) ..Nicméně, jako zábava to obstálo na výbornou, 90% ... ()

danny_21

Takhle mělo vypadat Elysium - čistokrevná sci-fi, které nechybí výborný s časem manipulovativní nápad, koulervoucí military akce, humor, skvělé triky, sakra nemám moc co vytknout, čert vem těch pár logických chyb. Tomík v exoskeletu výborný, ale překonává ho Emily, tak ta je ostrá jako břitva. Dougu, konečně jsi se zase pochlapil, od Bourna už uběhl nějaký ten pátek, režie skvělá, hluchých míst minimum, bavilo mě to - 85 % ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

27.06.2021

Prvním novým Star Wars filmem po skončení ságy o rodině Skywalkerů by se měl stát Star Wars: Rogue Squadron, který chystá režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman). O ději se zatím příliš neví, jen že… (viac)

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (viac)