Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

liborson

1. série je tak za 75%. K lepšímu hodnocení toho chybí poměrně hodně, například ne tolik ke konci klišovitý scénář a nebo celkové vyznění, které se na konci míjí účinkem. Pořád se ale samozřejmě jedná o nadprůměr. (P.S. Po prvním díle to nevypínejte, ten se opravdu nepovedl stejně tak jako český dabing, chce to původní znění) 2. série - do pozadí se přenesla detektivní linka a bylo to poznat, na závěr celého příběhu mi to přišlo jako docela nesmysl s nelogickými postupy na obou stranách. Navíc s dost předstihem předvídatelným dějem. Na druhou stranu příjemná práce s charaktery postav, kteří dostaly možná až moc místa na úkor hlavnímu ději. ()

chinano

Velmi promyšlený příběh (i když trochu povědomý - vzpomněl si někdo během první série na Sedm?), špičkové herecké výkony (zejména Saga je výborně zahraná i nadabovaná - řekl bych téměř oskarový výkon) a celkově přitahující atmosféra. Jen mi trvalo asi pět dílů, než jsem se opravdu nechal vtáhnout. Tempo je zpočátku opravdu pomalé a i když nevím, jestli to objektivně vzato nedostatek, asi právě z tohoto důvodu pátou hvězdu nedám. Každopádně doporučuji. Ještě mně napadlo - co je to za detektivní seriál, kde se hlavní hrdinové celou dobu honí za zločincem, kterému se nakonec povede všechno, co chtěl a teprve potom se nechá chytit (opět evokuje Sedm...) Druhá série přináší možná o něco méně poutavý příběh, ale mnohem barvitější osudy hlavních postav - Saga, Martin vs. Jens, poslední scéna s Pernille, závěr celé série - spoustukrát jsem si zkrátka říkal: to je síla. A jestli se během první série moje hodnocení pohybovalo od 3* do 5*, tady jsem si byl čím dál jistější, že tenhle seriál si zaslouží plnou palbu. ()

unclejack

V podstate je to mimoriadne zaujímavý seriál, ale jeho pretty face mi čosi kazí. Pozícia Sagy ako neprekonateľnej pragmatičky mi totiž po čase začala liezť poriadne na nervy - zrejme v súvislosti s novým Sherlockom - a tak som svoje sympatie upnul k fantastickému Kimovi Bodnia. Prvé diely sú ešte skutočne dusivým zážitkom, ale ako príbeh postupuje dalej, stráca sa zo seriálu ono ťažko popísateľné čaro a tvorcovia veľa vecí budto zbytočne komplikujú - napr. Saga plus Rohdeho syn, alebo naopak nemiestne zjednodušujú. Každopádne ako sladkokyslá pusinka z mrazivého severu seriál určite obstojí a priaznivci tohto žánru budú nad ním nepochybne skákať radosťou. ()

O_Peki

Vlna severských kriminálek dorazila i v seriálové podobě. Občas mi to trochu připomělo SAW, ale jinak nemůžu dát jinak než 90%, neboli skoro plnou palbu. Když něco podobného vidím vždy mě napadne: proč to nejde i v Čechách. První série výborná, druhá trochu slabší, ale pořád nadprůměrná krimi a třetí série naprostá až horrorová pecka. ()

mouzi

Po dvou sériích můžu říct, že jde o hodně povedenou severskou kombinaci :-) Výborně mrazivá a deprimující atmosféra. Postava (nejspíš autistické) Sagy Noren je naprosto precizně zahraná, Sofia Helin by si zasloužila filmové ocenění. Edit: Po posledni serii stale plny pocet. Sofia Helin neskutecny herecky vykon a celkove super vystavene postavy. Napeti udrzovane az do posledni minuty. Proste absolutni spicka ve svem zanru. ()

Nugat

Na tento typ severských seriálů vždy koukám v teplém svetru - mrazivá atmosféra vystupuje přímo z obrazovky. První série 5*, nyní běží na ČT2 druhá série a zatím hodnotím za 5 - napínavá zápletka, úžasné zpracování. Jen se mi tentokrát zdá, že tu Ságu chtějí autoři víc udat, je však pořád úžasná. Zajímavé, že ač mezi první a druhou sérií uběhne 13 měsíců, mají někteří stejné oblečení (zimní kabáty), to se v jiném seriálu nevidí. A asi je to tou zimou, ale jsou všichni ulítlí na sex a ty ženský se tam chovaj fakt divně. ()

Themyth

Doteraz jeden z najlepších krimi seriálov tejto dekády ? Neviem to validne posúdiť, ale rád tomu verím. Bron je skvelý po všetkých stránkach. ()

morepower

Hmm, po prvním dílu musím konstatovat, že to je nuda. Nijak mě to nevtáhlo a přišlo mi to dost předvídatelný. To, co by mělo asi šokovat, tak nešokuje a to, co by mělo rozesmát je prostě slabý. Nebudu zatím hodnotit, zkusím tomu dát ještě alespoň díl.... ...druhý díl jsem nedokoukal, protože to bylo strašně nudný. Snaha šokovat, ukázat kontrast mezi lidským dánem a asociální švédkou a navnadit na linii s vypočítavým sériovým vrahem na mě tentokrát nezabrala. ()

uncle

Sága byla celkem často na ránu, ale jinak opravdu skvělý počin....konec II.série mě celkem rozmrzel, tak budu doufat, že se chystá série třetí..... :-) ()

Willynka

Mě tahle severská sociální agitka bohužel nedostala jako ostatní, abych z ní prděla blahem do gauče. Moc a moc vyšetřovacích nelogičností a zbytečně afektovaný (a hlavně předvídatelný, bože! závěr, který je v naprostém kontrastu s příjemně přízemním zbytkem první řady, mě nutí seriál z té pomyslné špičky servat na skvělé čtyři hvězdy, které jsou hlavně za perfektní kameru a Sagu. ()

Saxos

Ano po úspěchu Zločinu stejně dobrý severský seriál. 1. série - 10 x 60 minut. Klady: ač celkem dlouhé, tak v žádném případě nudné; robot bez emocí Saga Norénová se svých šatníkem v pracovním psacím stole; závěr hodný severu - žádný hapík. 2. série - opět 10 x necelá hodina. Klady: úvodní song se pomalu začíná zarývat pod nehty; Saga má stále svoje Porsche barvy blbě uvařenýho hrášku a dokonce i oblíbené jednoslovní odpovědi; změna hlavní pointy na Eco terorismus, pomstu, ale o prachy jde hlavně. Rozhovor se Sagou: Jdu do hospody - Ano - Vadí Ti to? - Ne - Nevím v kolik se vrátím - Dobře. 3. série - 10 x 60. Po krátkém odpočinku od Sagy dokoukána zatím poslední série. Úroveň se stále drží. Teď pouze čekat jestli se v létě 2016 rozhodne o pokračování. 4. série - 8 x 60 minut. Poslední série se Sagou - na konci zahodí placku a asi hurá k životu jiným směrem. S postupem času a vývojem situace v Evropě, zapojeno téma imigrace. ()

v.indruchova

První díl mě neoslovil. Nemám chuť tomu dávat šanci. Pomalu táhnoucí se, hlavní postavy nějak zvlášť sympatické. Ničím zvláštní. Rozpůlené tělo vidět nemusím, detaily nepotřebuju. ()

garvon

Napínavá severská kriminálka. Dvojice policistů z Dánska a Švédska řeší případy na území obou zemí, které jsou propojeny v názvu zmíněným mostem. Každá deseti-dílná série se zabývá jedním případem. Seriál je zajímavý způsobem vyprávění, kde se nové postavy objevují několik dílů předtím, než jsou vůbec k případu relevantní. Ačkoliv se vždy zdá, že již případu přišli detektivové na kloub, není to pravda a až do posledního dílu dochází k množství zvratů. Tyto zvraty jsou velmi dobře udělány a vůbec nepůsobí uměle. Co je ale na seriálu nejzajímavější je dvojice hlavních hrdinů. Švédská detektivka s Aspergerem, která vůbec nezvládá sociální interakce a absolutně dodržuje všechna pravidla. A dánský, notoricky nevěrný a několikrát rozvedený detektiv. Tyto postavy a jejich osobní život mají v seriálu velký prostor a díky jejich rozdílnosti jsme svědky mnoha úsměvných a zajímavých situací. Ačkoliv zmíněný detektiv se v 3. sérii již nevyskytuje, je nahrazen jiným dánským policistou. To je velmi osvěžující, protože jeho postava již byla vyčerpána a tak si seriál udržuje svoji velmi vysokou úroveň. ()

skaza

Po vzhliadnutí prvej série môžem napísať skvelé, famózne, pútavé...chvíľku mi trvalo pochopiť Sagu ako postavu...potom sa mi tá ženská dostala pod kožu a neraz ma naozaj veľmi pobavila. Atmosféra pochmúrna, dej napínavý a konečne som nepočula žiadnu angličtinu...teším sa na pokračovanie... ()

bonovox

I. séria je mixom skvelej detektívky, sociálnej a rodinnej drámy. Skvelí herci na čele s ústrednou netypickou dvojicou vyšetrovateľov dodávajú celému seriálu šťavu a grády. Poteší aj vyprofilovanie vraha, celková hutná atmosféra a krásna titulková pieseň. Už sa teším na ďalšie 2 série. II.séria je famózna. V poslednej časti som v závere ani nedýchal, takto precízne vygradovaný seriál sa len tak nevidí. Výborne je tu hlavne zapracovaný hlavný zločinec z prvej série. Ústredná dvojka detektívov je u mňa najlepšou napísanou dvojicou v žánri krimi. Už dosť, idem na tretiu sériu... III. séria je opäť dokonalá, od zápletky, zvratov až po dokonale vykreslené hlavné postavy, chýba síce Martin, ale jeho nasledovník je taktiež výborný. Ak bude štvrtá séria, už teraz sa teším a držím palce, aby sa tie dve dcéry našli živé a zdravé...IV. seria: opäť netradične natočená detektívka ktorá sa ale viac venuje postavám Sagy a Henrika. Všetko je to precízne namiešané dostatočne pútavé a hlavne efektne prepojené s minulosťou postáv celej série. Je to krásne zavŕšenie celého príbehu a aj štvrtá séria je famózna. U mňa najlepší detektívny seriál. ()

Horác

Já tomu ten plnej kotel dám, protože podobnej pocit jako při sledování Mostu jsem měl naposledy při Twin Peaks. A to je už řádně dlouho. Ta celková úchylnost je tu částečně způsobená nejen tvůrčí fikcí, ale i divností současné severské společnosti. A tak v seriálu nejen, že je každej podezřelej a nikdo není normální, ale ještě se tu zajímavě konfrontuje současná politická korektnost se "starým" vnímáním. ()

r007

Po shlédnutí prvního dílu vás to vcucne a už nepustí. Nemůžete se od děje odtrhnout a pořád přemýšlíte, jakým směrem se bude pátrání ubírat. Neskutečně komplikovaná zápletka, která tak zpočátku nevypadá, ale zamotává se víc a víc. Takových seriálů je jako šafránu. Musím se přiznat, že asi uprostřed se mi zdálo, že se děj jakoby uměle natahuje, ale brzy to dostalo takové grády, že to předčilo i výborný začátek. Pravděpodobně by seriál nebyl tím, čím je, bez obou hlavních představitelů, kteří se krásně doplňují a jsou natolik výjímeční, že jeden druhého ani v jedné chvíli nezastíní. A to je myslím velká vzácnost. A ta závěrečná scéna, kdy Martin nevěří Sáze, že jeho syn žije, je stěží překonatelná. Myslím, že si nechám v paměti ten okamžik a nebudu se pouštět do další série. Aspoň prozatím... ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)