12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Hookins86

Tak tohle mě docela rozbilo. Jsem rád, že jsem se nenarodil v těhle letech jako "negr", páč to muselo být aninevímjaký. Ještě zmínka ty rozsekaný záda - Holyshit! U toho jsem se normálně kroutil... ()

marekspanel

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Film, který získá takové ocenění, dá se říct v nejdůležitějších kategoriích, podrobím mnohem kritičtější formě hodnocení a musím cíleně hledat jakékoli nedokonalosti. Pěkná režie a výborné herecké výkony jsou hlavními klady. Kámen úrazu je řekl bych až v přílišné plochosti a samoúčelnosti, byť jde o příběh dle skutečnosti, samo o sobě to ale nemůže být argumentem k tomu, že si nevytvoříte praktickou žádnou vazbu k postavám, a to ani k té ústřední. Dostane vás syrovost několika scén, ale tím to tak nějak končí..jo takhle to prostě bylo..no to muselo být hrozné..to jsou jediné myšlenky, co se mi evokovaly. Hlavní záporák působí též velmi rozpačitě, čímž tedy nemyslím věrohodnost samotného výkonu (chraň bůh!), spíše šlo o určité nepatřičné reakce postavy a hlavně majkl se na tu roli prostě nehodil, což je opravdu jedno velké mínus tohoto filmu. Spousta situací začne pěkně dramaticky gradovat, ale kýženého zdrcujícího vyvrcholení se prostě nedočkáte. Film by mohl mít raději tak o 40 min delší stopáž, připadlo mi to vše takové na rýchlo spíchnuté, hlavně aby vás to dostalo do dramatické křeče. Možná šlo zkrátit pár delších záběrů, kdy postava prostě jen přemýšlí, byť asi víte o čem a použít to třeba na větší rozvinutí vztahů mezi otroky. Trocha víc té omáčky by to chtělo. Nebýt těch oskarů, dal bych 4 hvězdy, ale takto zprzněnou a přitom paradoxně dobrou látku akademikům prostě nemohu prominout. Škoda! ()

Bruce_cz

Zoufalost, ten film je tak plytký, že to musí režisér vatovat scénami typu "30 sekund koukáme na točící se kolo parníku" a "dvě minuty hledíme, jak negr visí na stromě", naprosto nudný příběh, černoch jde, najednou je otrok, otroci se nemají moc fajn (kdo by to řekl), nejednou už není otrok, konec. Dějová linka je suchá jak umělý led... Nejhorší film oceněný Oscarem za... snad za všechen čas... ()

LencaN

Na konci mi tekly slzy, to ano. Ale celkově se mě víc dotkl Černobílý svět. Místy to bylo příliš zdlouhavé. Byla to nejspíš snaha o to ukázat, jak dlouhé musely být ty roky v zajetí. Věřím, že běloši se tehdy chovali jako ďábel sám a já bych jako černoch tehdy nepřežila ani měsíc. Ale to musíme brát jako fakt, který patří do historie lidstva, stejně jako genocida nebo komunismus. Vždycky to měla určitá sorta lidí nějak těžké. Takže když to shrnu, tenhle film mi nepřinesl nic moc nového, co už bych neviděla. Zpracování jinak bylo hodně slušné, o hereckých výkonech si ani nedovolím mluvit, protože všichni mi přišli excelentní. Akorát mi tam chybělo víc postav jako byl Pitt. Je to celé vlastně reálné vyprávění, čili z pohledu jednoho "otroka", takže zřejmě na tolik skutečně dobrých lidí nenarazil... což je ale můj problém a film za to nemůže. ()

Stormerians

Zoufalá nuda, nesmyslný střih plný zmatených flashbacků. Několikaminutové statické pohledy odnikud nikam. Nechápu jak tohle mohlo vyhrát Oskary. Za solidní herecké výkony dávám jednu hvězdu, ale režisér ať se jde někam zakopat a už radši nic netočí. Jak tu někdo vtipně napsal, těch 134 minut mi připadalo opravdu jako 12 let. ()

hony23

Černý muž pod bičem otrokáře žil... Další z mnoha filmů zaměřujících se na dodržování lidských práv v jůesej z dob vrcholného rozkvětu otrokářství. Film, který sice pozbíral 3 Oscary, ale nijak nevybočuje z řady podobných filmů. Nabízí sice několik silných scén, ale po většinu filmu jsem se spíš mírně nudil. ()

Hanz_knife

Takovej průměr, neusnete u toho ale rozhodně žádný zázrak. Na druhou stranu tam alespoň není tolik heroického patosu o vzorném chudáku černochovi kterému všichni bílí ubližují. ()

Scaevola

Velmi jsem se bál, že budu při sledování přesycen naivními proklamacemi a samoúčelnými scénami - a dostal jsem je. Avšak musím říci, že na druhé straně si tvůrci (nevím, jestli producenti, režisér, či nějaký odvážnější scénárista) pohlídali, aby žádná z postav nevyzněla zcela jednoznačně a, to už jsem vůbec nečekal, emocionální vyznění některých scén mnou skutečně pohnulo. Nepleťme se však, nešlo o kramářský prodej nebo krvavé bičování, ale o gospelovou modlitbu, upravené předčítání z Bible a předlouhé vyvěšení hlavního hrdiny - to jsou okamžiky, pro něž jsem ochoten tento snímek vzít na milost přes všechnu jeho tendenčnost. ()

Saxos

Film stejně hezký jako knížka. Nejvýnosnější obchod na světě je do současné doby obchod s lidmi. Ostatní nelegální odchody /drogy, zbraně, .../ se pouze s tímto vezou a doplňují. ()

r007

Možná jsem od tohoto filmu čekala příliš, ale připadal mi zbytečně dlouhý, některé scény zbytečné. Ne že by nebyl zajímavý, ale prostě mám dojem ,že silný příběh se dá převyprávět do filmové podoby lépe.Scén, které mě doopravdy zaujaly, bylo pohříchu málo. Asi bych raději přečetla knihu. ()

bonovox

Film, ktorý obrazom a niektorými scénami vypovie viac, ako ktorýkoľvek iný. Neskutočne silný príbeh nad ktorým budete krútiť hlavou. Potešia kvalitný herci, výborne zvolená hudba a celková réžia. Zaslúžený oscar za naj film roka. ()

Patr1k

Nad priemer tento film dvíhajú herecké výkony takmer všetkých zúčastnených hercov, inak mi to prišlo celkom "tlačenie na pílu" , že za každú cenu ideme vytĺcť z diváka nejaké emócie. ()

Atten

Silný příběh. Děsivý, zlý a velice smutný obraz americké historie a části lidské minulosti všeobecně. Až mě mrazí. Trochu jsem se bál frašky, jejíž tématem bude nařknutí bělochů všeobecně z fuj fuj rasismu, kterého se již pět století doupouští na afroamerické komunitě, kteří (když po sobě zrovna nestřílí navzájem ze samopalů) musí chudáci trpět v područí bílého muže a Obamy, ačkoliv většina z nich dnes již ani netuší, co je to rasismus. Nestalo se tak. Jsem zvědavej, kdy si někdo všimně rasismu v našich končinách a my nebudeme muset otročit na tu takzvaně diskriminovanou menšinu... Fuj, to je ode mě ale rasistický. Jako kompenzaci za svoje neuvážené řeči vyrazím k nejbližší ubytovně a odevzdám svojí odpracovanou almužnu prvnímu cikánovi, kterej mě bude chtít okrást, protože chudák prochlastal, promrdal a prohrál všechny svoje měsíční dávky, na které má samozřemě a bezvýhradně nárok. ()

Hilly

Dlouho jsem film odkládal, dlouho očekával dramatický zážitek, který se nakonec nekonal. Jakoby se Steve McQueen snažil vydobýt prestiž filmu prostřednictvím naturalistických prvků, které jsou často zbytečně natažené až zbytečné. Benedict Cumberbatch jak jej neznáme, Michael Fassbender jako vždy a sám pan producent Brad Pitt si střihl kladnou heroickou roli až na půdu. Hlavní hrdina nijak obzvlášť oslňující, pro divákovu emoci a oblibu se do paměti nevryje. Není úplně na místě srovnávat s absolutně jiným projektem, ale oproti úchvatnému Djangovi si 12ka skoro neškrtla. ()

987Castiel

Jednoducho spracovaná všetkým známa problematika v ktorej je jasné ako sa bude vyvíjať a kam smerovať. Potešujúce je, že tu nie je taká dávka gýču a sentimentality akej som sa obával. Pomalé a pokojné vyrozprávanie skutočného príbehu, bez napínavej drámy a tak trocha ladená pre bežného diváka, ktorý silno súcití s tými chudákmi a brutalite sa stráni. Prial by som si keby každé bičovanie a podobné fyzické napadnutia boli intenzívnejšie, drastickejšie atď... Nedokázal som sa vžiť do toho utrpenia, strachu, poníženia a pocitu straty vlastnej identity až tak, ako by som si želal. Beriem ako pozitívum, že aj pri záverečnej scéne nevypukla bomba emocií a záplava šťastných sĺz. Ako negatívne, tak aj pozitívne scény ostali decentné ako samotný film. Hunger (2008) bol od McQueena lepší a hlavne bez obmedzovača a zatiahnutej ručnej brzdy. ()

JackStrange

Musím říct že jsem měl asi nesplnitelné očekávání. Film mě sice nenudil, právě naopak, ale otrokářství je zachyceno úplně suše, víc emocí ze mě dokáže vyždímat kámen na ulici. Ve výsledku film není schopný podat lepší myšlenku než: "Otrokářství je špatné." a to jsme snad všichni věděli. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST