Dovolenkáři

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Sightseers (viac)

Tridsaťštyriročná Tina (Alice Lowe) je zamilovaná a hoci jej známosť s Chrisom (Steve Oram) trvá sotva tri mesiace, rozhodne sa s ním podniknúť výpravu karavanom po anglických múzeách, kultúrnych pamiatkach, kopcoch, jaskyniach a kempoch. Avšak udalosti sa sprisahajú proti nim a plánovaná dovolenka naberie trochu iný spád. (sochoking)

S.Quentin QUALE

Inu, je vidět, že Benu Wheatleymu značně prospívá, pokud se statečně nechápe role scénáristy sám. Památkonávštěvníci jsou milým příkladem brtiského mixu černého humoru s psychologickým dramátkem, který na mne zapůsobil velmi dobře. V průběhu filmu je divák nucen postupně přizpůsobovat své emoce chování postav, aby nakonec bylo všechno jinak, než se na začátku zdálo. Atmosféra snímku je anglicky ponurá, smát se nějak moc nahlas nebudete, takže doporučuju spíš na melancholické odpoledne. 70% ()

misterz

Najväčšou devízou tohto filmu je humorná absurdnosť hlavných postáv. Tina, ktorá je už vo veku, kedy biologické hodinky tikajú riadnym burácaním, je konečne šťastná, že si našla chlapíka s ktorým si plánuje spoločnú budúcnosť. Netuší však, že ide o chlapíka, ktorého predstavy o živote sú mierne povedané radikálne a nekompromisné, kedy najčastejším riešením všetkých jeho problémov je vražda. Na druhú stranu je kultúrne zameraný a tak sa spolu vydajú za krásami Anglicka. Ako sa podarí Tine vysporiadať sa s jeho čudáckou povahou? To je práve ďalšia absurdnosť, ktorú nám snímok naservíruje. Nehovorím, láska je slepá, na mňa však táto pointa pôsobila zvláštne (bola to zo strany ženy zúfalosť, hlúposť...?), aj keď koniec bol pomerne prekvapivý a do celkovej koncepcie filmu krásne zapadol. Pozitívum vidím aj v tom, že napriek tomu, že vraždy boli dosť brutálne, vždy im predchádzala nejaká komická situácia spojená s totálne absurdnou logikou hlavných postáv. Vidím to na lepší priemer. 65/100 ()

dr.horrible

K deju Sightseers sa vlastne nedá napísať nič, aby to nebol aspoň čiastočný spoiler. Čakajte proste niečo originálne, niečo iné, zábavné, zvrátené... niečo Wheatley. Tú atmosféru čo Kill List to nemá, ale je to divné, je to sranda a so skvelým soundtrackom. A to niekedy stačí ()

korbitch22

Horor to opravdu byl, ale úplně jiným způsobem, než tvůrci zamýšleli.Sušší britskej humor už to snad ani být nemohl.Anglická verze Takových normálních zabijáků (kterým jsem dal bez milosti odpad, protože to odpad je), s celkem pár zajímavými momenty a nápady, jenže je to utahaný jako prase, hlavní hrdinové jsou nesympatičtí zoufalci a konec je předvídatelnej jak kurva v Perlovce.Nejvíc mě sraly ty nemluvený části, pod kterejma hrála idiotská akustická hudba.Pár nápadů by šlo a mohl to být povedený film, jenže režisér je nudař bez tahu na branku.Potom se není čemu divit, že horor tu má úplně zcestný jméno i procenta, když má takováhle sračka 62% tak prostě dete a mrknete na ní a ve finále zjistíte, že kdyby to mělo tak 40% bylo by to až moc.Zdejší uživatelský % už mě notnou dávku času vážne pekelně serou.35%.Nuda o ničem. ()

VenDulin85

Pokud bych se na Sightseers dívala čistě jako fanoušek hororového žánru, lehce by mě to mátlo, protože Sightseers rozhodně nejsou hororem. Jsou takovou potřeštěnou road movie, kde poznáváme krásné části Anglie a koukám na pár lidí v karavanu, kteří tak nějak seznají, že k sobě opravdu patří, protože... a tady si nalejme čistého vína, většina z nás, když nás nějaká osoba štve, tak jí maximálně rozbijeme talíř nebo sklenku, ale rozhodně jí nerozbijeme hlavu. A přesně tímhle jsou Tina a Chris ehm.. výjimeční. Určitě to sklouzne k těm snímkům, u kterých si budu muset přečíst děj, abych věděla, na co jsem to onehdá koukala, ale.. za závěrečný fígl, kterým se jako osoba něžného pohlaví rozhodně musím inspirovat, dávám ještě jednu hvězdičku do průměru :-). ()

mat.ilda

Zadejte se do třicítky, neboť každý rok single navíc zvyšuje pravděpodobnost, že narazíte na perverty typu Chrise a Tiny - včetně psa... a pozor na přechody z odtažité nudy do extrému šoku, které z vás učiní senzacechtivého diváka, jemuž nikoli bez známek znepokojení později dojde, čemu že se to tak spontánně smál... Výlet na vlastní nebezpečí, leč vzpomínky na něj nevyblednou. ()

jojinecko

Tak nesympatické duo sa len tak nevidí!:) Má to estetiku dokumentárnych filmov s nádhernými a skutočne poetickými zábermi pútavo melancholickej anglickej prírody, do toho prvky toho "najlepšieho" gore, k tomu prímes totálne najčiernejšieho krutého suchého humoru, občas záblesk nejakej tej pointy (záver?)... Totálne divná zmeska, znalci ocenia:) ()

Pítrs85

Zase jednou případ, kdy k hlubšímu docenění je nejspíš potřeba nějaké té omamné látky. Ale jelikož já si tyhle mňamky s lehkým srdcem rád odpustím, tak mi to opět jaksi nechutilo, vtipná část ještě oukej (prostě Britové), ale o hororu se moc mluvit nedá (a nevytrhne to ani ta kapička krve, co se vyvalí z nakřáplý hlavičky). Což je škoda, protože z vlastní zkušenosti vím, že filmaři za kanálem La Manche kvalitní horory (i ty s komediálním kořením) točit umí. Co napsat k příběhu... celou dobu se mi zdálo, že tu buď za á probíhala nekonečná improvizace, anebo za bé se děj vymýšlel za pochodu, na cestě po krásné anglické krajině- anglické exteriéry, asi největší klad filmu. Ale abych jenom neprskal, pár fajn momentů se tu najde, hlavně Alici Lowe, jak naskakují minuty, slušně hrábne aneb (a jak jinak)- za vším hledej ženu :-p ;-) ()

Janek

Jako sběratel podivností film doporučuju, ale spíš je to vhodné pro párty zhulených ujetých intelektuálů, kteří každou středu sjíždí nedivácké filmy. Seznam smrti mě překvapil, protože to šlo úplně mimo veškerá očekávání a Wheatley se nebojí jít hluboko pod kůži (výborné herecké výkony, psychologie, syrová atmosféra, autentičnost, morbidita kontra bezstarostná lehkost a !žádné výčitky svědomí!; to se zatím zdá být trademarkem režiséra). Sightseers jdou podobným směrem a Wheatley si tvoří styl, který je originální (hlavně pro tu psychologii postav) a já mu fandím. Film mě upřímně bolel a já se těšil až bude konec, z hrdinů a jejich činů mi bylo úzko a já už na takovéhle snímky přestávám mít takovou tu dravou sílu a svatou trpělivost; proto by mi vůbec nevadilo, kdyby Sightseers měly místo té hodiny a půl třeba jen 60 minut... výpovědní hodnotu by měli stejnou. ()

Xeelee

[FOD 2017] Cesta z města jako lék na problémy je fikce a jen eskaluje hluboko ukryté frustrace, které začnou mimo rutinu všedních dní probublávat na povrch. Když Vám dojde proč došlo k poslední scéně (paralela se závěrem na festivalu uvedeného snímku Přepadení! Jack Rozparovač /odkaz obsahuje spoiler/), tak vás zamrazí a můžete si náležitě vychutnat závěrečnou Power of Love od od Frankie Goes to Hollywood. Krásně otrlý to romantický film. A takový milý, laskavý. ()

JASON_X

Alternativní a nízkorozpočtové road movie o dvou všedních lidech s nevšední náklonností k vraždění. Čtvrtá hvězda za nádherně praštěný scénář a roztomile úchylnou poetiku. Přerod submisivní, mírně retardované a zakřiknuté ženušky v amorální vraždící femme fatale, je skvostný. Tina (výborná Alice Lowe) jako by vystoupila ze stránek nějaké dekadentní novely Ladislava Klímy. ()

FFilipCZ

No na to, že se to jmenuje Sightseers, tak prohlídce památek tam tedy není věnováno zrovna hodně času. A že by tohle byl zrovna typický představitel žánru "komedie" to se mi tedy taky nezdá. Ano, dvakrát třikrát jsem se zasmál a celkem po právu, ale za některé scény by se nemuseli stydět ani tvůrci hororu - no však uvidíte sami. Rozhodně stojí za shlédnutí, především díky své jedinečnosti, rozšíříte si obzory. Avšak žádný trhák to není. ()

MartinezZ

Bože bože bože. Tak dneska jsem si tedy vybral špatný filmový (pod)večer, jedna větší debilita než druhá. Tohle alespoň vypadalo zajímavě až lehce úchylně, ale v nějakých 60% jsem to utnul, protože mi jaksi přišlo, že co je moc, je moc. A prosím mějte na vědomí, že s komedií má tohle společného málo, přinejmenším já osobně zjevně humor chápu zcela a úplně odlišně. ()

kaylin

Celkem stále ještě mladý pár se vydává na road trip po Británii, mají k tomu karavan a záměry, které nejsou úplně jasné. Ona je celkem náladová, on je podivín. Rozhodně to nejsou postavy, do nichž byste se zamilovali na první pohled. Přesto se vám nějak dostanou pod kůži. Je to těmi divnými situacemi, které jdou až do absurdna, je to výběrem písní a také hereckými výkony, které jsou hodně... intenzívní, to bude správné slovo. Pokud máte rádi černý humor, tohle se vám může hodně líbit. Jinak asi spíš ruce dál. ()

Philcze

Kill List hypeuju kudy chodím, ale tohle mi úplně nesedlo. Sympaticky černý a drsný, ale scénáristicky neskutečně bezradný. No nic, Bene, popojedem. 60% ()