Zoznam smrti

(festivalový názov)
  • Česko Seznam smrti (viac)

Seznam smrti režiséra Bena Wheatleyho je šokující mix žánrů, který aspiruje na titul nejlepší horor roku. Skvělá směs rodinného dramatu, akčního thrilleru a strašidelného psycho-hororu vypráví příběh bývalého vojáka, jenž se stal nájemným vrahem a sestoupil do nitra lidské temnoty. Osm měsíců po katastrofálně zpackaném zásahu v Kijevě je fyzicky i psychicky natrvalo poznamenaný Jay dotlačen kolegou Galem, aby přijal nový úkol. S tím jak proniká do znepokojivě bizarního prostředí, kde má zakázku provést, se Jayův vlastní svět začne rozpadat až ho strach a paranoia stáhne k děsivému bodu, z něhož není návratu... (oficiálny text distribútora)

misterz

Ťažké rozhodovanie. Vidím to na niečo medzi 3 a 4 hviezdami. Na jednej strane oceňujem perfektnú filmarčinu, natočené a zahrané to bolo veľmi dobre, kamera tiež vynikla. Na strane druhej na to, ako to bolo ukecané bolo vysvetlených málo vecí, čoho výsledkom je len obsahový chaos. Mix rôznych žánrov nie je zlý, len v tomto prípade ani jeden nevynikol nad tie ostatné, spolu sa utápajú v slušnom priemere a ani jeden neprekročí svoj tieň. Začína to manželskou drámou, potom príde krimi, thriller, psychologický rozvoj postáv a nakoniec niečo málo hororových prvkov. Škoda, že ani jedna z týchto zložiek neexcelovala. Čo sa týka pointy tak neviem, je tu síce načrtnutá akási predstava sebevražedného kultu, ale zmysel najímania tých dvoch zabijakov mi akosi unikol. 69/100 ()

Bloody13

Nooo... každopádně jsem dostal něco jinýho, než jsem původně čekal. Manželský spory a hádky bych úplně vyhodil, na filmy podobnýho rázu koukám z jiných důvodů. Režisérovi Wheatleymu se však nemůže popřít smysl pro dramatičnost, jelikož i v těch nejklišoidních scénách (psychická příprava před akcí) dokáže díky hudbě navodit nebývale ostrou atmosféru. Spíš než za čistokrevný horor se dá považovat Kill List za nevypočitatelný thriller, který od zadání onoho "seznamu" nabírá na neutuchajícím tempu. Přesto se nemůžu ubránit lehce rozpačitému dojmu, chutí má totiž tenhle film víc než dost. To však nic nemění na tom, že tenhle kousek stojí za vidění. ()

honajz2

Škoda nedotaženého scénáře a předvídatelného konce (čímž myslím jen tu závěrečnou scénu), jinak by to bylo super. Atmosféra funguje a poslední půl hodina je neskutečně napínavá, postavy zaujmou, příběh taktéž, dokonce to je i psychologické, líbila se mi i hudba, míšení různých žánrů zde taky funguje a po téhle stránce je všechno ok. Od Wheatleyho je to zatím to nejlepší, co jsem od něj viděl a myslím si, že už to nic nepřekoná. Jen je prostě škoda všech těch mínusů, které to stahují dolů (SPOILER třeba o sektě bych se rád dozvěděl víc a úplně nejradši bych viděl, o co jim jde a koho vlastně mají za boha KONEC SPOILERU) a kvůli kterým nemůžu jít s hodnocením výš. Kdyby aspoň ta závěrečná scéna nebyla tak předvídatelná, ale mě bylo poměrně brzo jasné, kdo jsou oni, s kým tam na konci bojuje a proč ten, s kým bojuje, tak divně chodí (snažil jsem se to napsat s minimálním náznakem toho o co go, tak snad se mi to povedlo)... Ale líbilo se mi to tak jako tak. Silné 3* ()

Gilmour93

Představte si neuklizenou místnost bez nábytku, jenž má v každém koutu nános špíny a prachu představující žánr. V prvním je sociální drama, v druhém černá komedie, v třetím psychothriller a poslední je zanesen okultním hororem. Máte? Tak vy, jako divák, jste mokrý hadr, režisér Wheatley násada se smetákem a už to sviští… Nečekané britské překvapení. Atmosféra hustá jak stolice po trsu banánů a tabulce čokolády, okolo plíživý neklid a hmatatelná nejistota. Kde čekáte pokračování záběru, přijde střih, když by měl střih přijít, kamera se zúčastněně dívá a já si pár měsíců nedám květákový mozeček, ani nezatluču hřebík. Interpretace dráždí ("rekonstrukce" Antikrista na způsob Harryho Angela, či pouhý sen), stejně tak subtext (současná Británie v bolestech korupce a deziluze střední vrstvy, či režisérovo vypořádání s dětskou noční můrou, kdy ho po lese naháněli krvelační kultisti), ale jejich rozklíčování není, i díky na dřeň reálné formě vyprávění, nezbytnou podmínkou. Mimochodem, taky máte pocit, že je v té místnosti ještě větší nepořádek než předtím..? ()

xxmartinxx

Přesně tenhle typ filmů mám rád, takže bych čekal, že se mi Kill List bude velmi líbit. Ale nelíbí a já vlastně vůbec nevím proč, protože je tu všechno to, co na tomhle typu filmů oceňuju - nepoddajnost, nezařaditelnost a filmařská zručnost neobětovaná mainstreamovým nebo artovým ambicím. Můžu vlastně ten film jenom pochválit, jak je v něm všechno super, krom toho, že mě to vlastně vůbec nezajímalo. ()

• Natáčení trvalo 18 dní. (Rob Roy)
  • Duha, která se objeví ve filmu, je skutečná. Původně se měla podle scénáře zobrazit v jiné scéně, ale díky této náhodě se štáb rozhodl ponechat duhu tak, jak byla zachycená. (Jigvell)

Wheatley útočí na věžák

Wheatley útočí na věžák

12.01.2014

Britský režisér Ben Wheatley se v současnosti řadí mezi malou skupinu kritikou ceněných filmařských autorů renegátů – tvůrců, kteří netočí konvenční filmy, vybírají si vlastní témata, často velmi… (viac)