Persona 4 The Animation

• Japonsko ペルソナ4アニメーション (viac)
Animovaný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny
Japonsko, (2011–2012), 10 h 55 min (Minutáž: 25–30 min)

Kamera:

Hideki Imaizumi

Hudba:

Shoji Meguro

Daisuke Namikawa, Ami Košimizu, Jui Horie, Šótaró Morikubo, Rie Kugimija, Romi Paku, Tomokazu Seki, Unšó Išizuka, Ai Maeda, Miki Itó, Aoi Júki, Hitomi Nabatame (viac)

Persona 4: The Animation je anime zpracování úspěšné hry Shin Megami Tensei: Persona 4, která vyšla na konzoli Playstation 2 roku 2008.
Příběh začíná příjezdem Yu Narukamiho, obyčejného středoškolského studenta, do městečka Inaba, kde má strávit rok u svého strýčka. S jeho příjezdem však ve městě začne řádit sériový vrah a Yu zjistí, že má schopnost vstoupit do "televizního světa", obývaného zákeřnými Stíny a probudí v sobě sílu vyvolat Personu, která je dokáže porazit. Má tento svět nějakou spojitost s nedávnými událostmi? Co vše se ještě v údajně poklidné Inabě odehraje? Rok plný zvratů a záhad, ale také budování vztahů a přátelství, okořeněný spoustou humoru právě začíná. (ČSFD)

Corpsegrinder

Z herní série je P4 můj nejoblíbenější díl, kdy se oproti těm ostatním sešla zajímavá zápletka, příjemný prostředí japonskýho prdelákova, suprová hlavní parta a samozřejmě Nanako-chan. Díky tomu jak hra funguje by ovšem bylo těžký ten zážitek kompletně přenést i do anime, ale myslim že tady to zvládli docela dobře a odvyprávěli to se zachováním všech klíčovejch momentů. Vadilo mi možná jen trochu podivný zpracování letní části která je ve hře asi tak stokrát zábavnější. No a samozřejmě bylo fajn slyšet známý pecky z herního soundtracku, i když mě docela zklamalo že Your Affection hrálo jen dvakrát :)) ()

blackend

Výborný seriál, který musí potěšit všechny fanoušky herní série. Velmi věrné zdrojovému materiálu s rychlým spádem. Jasných 5*. Subjektivně myslím, že hlupáci, kteří vidí 1/3 a hodnotí, by se měli jít bodnout. ()

cumhead

Další adaptace skvělého JRPG. Jelikož jsem hru hrál tak budu asi trošku biased. Jak to bývá u těhle adaptací, tak spoustu kontentu se do anime nedostalo. Hra má určitě víc obsáhlé charaktery a příběh probíhá pomalu a podrobně. Při anime mi přišli nějaké věci urychlené, ale to může být jenom pocit, páč jsem zvyklej na herní průchod. Ale musím říct, že tahle adaptace se hodně povedla. Spousta kontentu, né jenom pro lidi kteří o Personě ještě neslyšeli ale taky pro těžké fanoušky. Místo toho abyste spamovali jeden "S. link", poznali jednu postavu a už sní nikdy nepromluvit. Tak anime progresuje všechny charaktery postupně s příběhem, kde dávají důležité momenty do různých situací a trošku je i změní od originálu aby to bylo více přirozené a žádná postava není vynechaná. Co se týče postav... wow. Náš protagonista Yuu (což je pěkně dementní v anglickém dabingu) má úplně skvělou osobnost. Ve hře kde vlastně za něj hrajete a všechny rozhodnutí jsou na vás, tak působí jakou hodně tichej charakter ale v adaptaci jde krásně vidět jak se mění jeho chování, a celá jeho "persona". Nanako dostavá extra kontent, a to je přesně to co všichni potřebujem. Ostatní postavy zůstávají věrný hře společně s dabéry (btw Chie je tak o 120% víc sexy) . Mluvě o dabingu, jelikož jsem zvyklej ze hry na anglický, tak jsem to zkouknul vněm a řekl bych že určitě lepší než poslouchat japonskej dabing pro Rise. A co se týče hudby, tak je hodně braná ze hry, což vůbec nevadí protože Persona jako franchise má super soundtracky. Chvilky kde tráví čas jsou detailní a zábavné ale co se týče progresu, tak mi příjde trošku zrychlený a nepřehledný. "Persony" nejsou moc vysvětlené, a tzv. "fusovaní" je zcela jiné oproti hře. Jelikož Persona je klasické tahové JRPG tak všechno probíhá klasickým vybráním skillu a poté odečtení HP. Jelikož tohle asi těžko dáte do seriálu, tak boje jsou chytře vymyšleny, a někdy tleskám producentům. Overall adaptace je 5/5, ale jako standalone anime bych řekl 4/5. Když tohle srovnám s adaptací Persony 5....tak je to zkurvenej masterpiece. ()

Subjektiv

Lhát sám sobě může člověku řádně zkazit život. Podle Persony 4 dokonce i zkrátit. Své o tom zjistí Narukami Yu, jenž společně se svými přáteli objeví cestu do země za televizní obrazovkou. V tam-světě potkávají známé z toho svého, kteří pro komfort svůj a okolí nasazují sobě masku, předstírají býti jiným než jsou. Jenže ve světě za "vysílaným obrazem" se před skutečností neschováte. Buď přijmete a uznáte svoji pravou povahu nebo vás tato roztrhá na fidloprčičky frkodrťákem. Pardon, zhmotnělou perzónou se spoustou výstupků, výrůstků a podobných vymožeností. Ještě štěstí, že tam chodí i ten Yu s kámoši, aby za hlasitého pokřikování na sobělháře: "Tak uznej, že seš takovej, za to se nemusíš stydět," mydlí odmítanou perzónu svojí přijatou a tudíž ovládanou perzónou. +++++ Alenka z králičí nory a Zazrcadlova, bohužel vážnou konkurenci nezískala. Seriál složený z dílů jednotné struktury, schématu, nálady a celkového přístupu vůbec by to nezvládl ani tehdy, kdyby jeden z nich byl dobrý. Yu a spol. v každé epizodě nejdříve tápou, kdo nese zodpovědnost za tajemná zmizení do telezemě. Sledují tzv. Půlnoční TV, v níž se dozví, kdo další bude "vtažen". Pak onu osobu sledují, občas se s ní i baví. Nakonec se vydají ji zachránit, přičemž tato přijme svoje pravé já. Nakonec se nedozví téměř nic a tak další díl mohou na začátku opět tápat. +++++ Člověk by si myslel, že 20 minut na vylíčení člověka v obrazech způsobem, aby získal zřetelné obrysy, je tak tak, ale autoři soudili jinak. Oněch 20 minut raději věnují poradám "Co teda budeme dělat?", "Kdo by to jen mohl být?", "Vypadáme při tom sledování nenápadně?" a tak všelijak podobně. Neštěstí. Seriál vyprávějící o nutnosti porozumění sobě samému osekává duše na jeden, dva povahové rysy. V anime se s něčím takovým setkáváme běžně, ale v dílku, jež psýché tematizuje? Neštěstí. +++++ Nemyslete si, že mi hubu zavřou ty souboje bizarně oschopněných zhmotnění duše. Vždyť se na ně skoro nedá koukat. Rychlý střih a rozkmitanost celého obrazu se pokoušejí zakrýt, že peněz na poctivou animaci se nedostalo a musíme se spokojit s pár objekty, jejich vzájemným posouváním, zvětšováním či rotací. Výsledkem je nepřehlednost, která díky blikání různých výbojů a plamenů působí bolení hlavy. Viděny díly 1-9, konec. ()

• Postava Aika Nakamura, která pracuje jako doručovatelka, byla vytvořena speciálně pro anime a v herní předloze se vůbec neobjevuje. Byla zde pouze letmo zmíněna. (DinoRaptor)