Tři sestry, Visací zámek - Beatová síň slávy

(koncert)
všetky plagáty

Záznam koncertu pořádaného u příležitosti uvedení Visacího zámku a Lou Fanánka Hagena do Beatové síně slávy 2009 (anketu vyhlašuje každoročně Rádio Beat) vychází ve třech podobách. Obsah CD (24) a DVD (32 skladeb) není identický.Kapely zde dávají svoje největší kusy – Visáči např.Hrady, Známku punku, Cigára, Sestry pak Nuselský Horky, Lepší časy, Život je takovej, Modlitbu pro partu a mnoho dalších. Zazní zde také zatím poslední (a nikdy nevydaný) hit Čtvrtá sestra a skladba Lázničky, která bude součástí nového studiového alba sester, které vyjde na přelomu února a března příštího roku. Fanánek se Syny výčepu zpívá pár největších solo hitů Franty Sahuly. Vrcholem živáku je pak nesporně sestří interpretace Známky punku a hlavně Traktor a Zelená ve společném provedení obou kapel. Na vydání alba naváže OLD PUNX TOUR – koncertní tour Sester a Visáčů proběhne mezi 12.11. až 5.12. 2009. (oficiálny text distribútora)

Kulmon

Je to smutné, ale v tomto (ne) souboji vítězí na plné čáře Visáči. Tři sestry totiž už dávno nehrají punk. Skupina místo toho začala hrát pofidérní rádiový popík, kterým si sice možná získala novou základnu, ale ty pravověrné fanoušky ztratila. Nebylo by jinak možné, aby z hitovek zahráli pouze Zelenou, Život je takovej a dejme tomu Mexiko. A nezlobte se na mne, nezahrát Kovárnu, to je jako kdyby Kabáti nezahráli Žízeň. A oni by si to nedovolili. Každý se vyvíjí, někdo ale blbým směrem, který v případě Sester začal již albem Hudba z Marsu. ()

Jara.Cimrman.jr

Punková síň slávy zatím neexistuje a tak se Visači se Sestrami vnutili do té beatové. Sestry tam celkem patří a Visáči tomu trošku přizpůsobili playlist. Nic proti tomu, vždycky si rád zacvičím spartakiádu s Pixiesem, ale punkový pranýř politiků mne nebavil. Já jsem totiž fanda bičování politiků napříč politickým spektrem, ale musí se říci za co a to mi v tomto případě chybělo. Takže za vrchol koncertu považuju chvíli, kdy došlo k přirozenému prolnutí Tří zámků s Visacími sestrami a společnému zaúpění Traktoru se Zelenou. A to, že Visáči zapomněli na Známku punku, je sice smutné, ale Sestry je v tomto směru zastoupily nečekaně zdařile. ()

MM_Ramone

Pražský Visací Zámek považujem za bezkonkurenčne najlepšiu českú punkovú kapelu. Starí punkáči, ktorí zažili časy komunistickej diktatúry a v nezmenej zostave fungujú až do dnes. Jan "Hony" Haubert - spev, Michal "Pixies" Pixa - gitara, Vladimír "Savec" Šťástka - basová gitara, Ivan "Hroch" Rut - gitara a Jiří "Sweet P" Pátek - bicie nástroje. To sú Visáči. Stále ostávajú verní svojmu štýlu a názorom. Forever Punk! Old Punks Never Die! Punk´s not Dead, vy volové! Sláva!!! V roku 2009 boli uvedení do Beatovej siene slávy. Pri tejto príležitosti sa zúčastnili akcie, z ktorej vznikol oficiálny záznam ich živého vystúpenia. Súčasťou tohoto DVD je aj koncert ďalšej pražskej pub punkovej legendy Tři Sestry. **** ()

kobejn

Povedená koncertní fůze dvou legend, obě si svou pověst zaslouží, obě si dělají vše po svém, obě šli a jdou stále svou vlastní cestou, obě jsou věrné sami sobě...obě mají pozoruhodné frontmany, kteří mají své charisma a originalitu... ovšem nesouhlasím s Kulmonem, myslím že co napsal není jen jeho subjektivní dojem, ale i nepřesné...Tři sestry nikdy nehráli čistý punk, začínali jako "pub rocková" kapela, typická pro ně byla "hospodská poetika", mnoho jejich písní by se dalo označit jako punk rock, ale nikoliv všechny, na to jsou výrazově mnohem pestřejší, hudebně i textově velmi často překračují a vykračují ze škatule punku...tudíž označit je jako punkovou kapelu je přinejmenším velmi nepřesné - jako punk bych označil jiné kapely - SPS, Šanov, E!E, NVÚ, Čertůf punk - to jsou opravdu punkové kapely. Visací zámek, dle mého, také není čistý punk, také mnohdy překračují hranice, ale rozhodně bych souhlasil s označením punk spíše pro Visáče než Sestry. Dále. Napsat, že "skupina začala hrát pofidérní rádiový popík" (míněny Sestry) to je podle mě také přinejmenším nepřesné, a řek bych, že to je až skoro křivé obvinění. Použít zde toto označení je velmi nevhodný - pofidérní rádiový popík je přesně to, co hrají pofidérní rádia, občas poslouchám takové rádio v práci, ale za celou dobu jsem v něm jedinkrát neslyšel zahrát Tři sestry, ani jejich "nejpopovější" písně, které by třeba pofidérní rádia zahrát mohly. Takže i zde se podle mě jedná o nepravdu. Tím pádem je mylné i další tvrzení, že "kterým si sice získala novou základnu, ale ty pravověrné fanoušky ztratila." Pokud vím, Tři sestry mají stálou, a spíše se rozšiřující fanouškovskou základnu, ale nikoliv kvůli tomu, že by jejich písně hrála rádia - jejich písně rádia nehrají, a Sestry to ani nepotřebují, jejich fanoušci jsou jim věrní. Znají jejich tvorbu z cédéček, kazet, internetu a především koncertů. Další argument, že "by jinak nebylo možné, aby z hitovek zahráli pouze Zelenou, Život je takovej a dejme tomu Mexiko" je rovněž absurdní a dále "a nezlobte se na mne, nezahrát Kovárnu, to je jako kdyby Kabáti nezahráli Žízeň." Hmm, takže, když Sestry nezahrajou Kovárnu, tak z toho Kulmon vyvodil, že Sestry začali hrát pofidérní rádiový popík. Opravdu velmi povedená úvaha - nesmyslná premisa a nesmyslný důsledek. Pokud nějaká kapela nezahraje na koncertě nějakou skladbu, která je pokládána za kultovní, znamená to snad automaticky, že ta kapela "začala hrát pofidérní rádiový popík?" Co to je proboha za nesmyslné nepromyšlené tvrzení? To samé, uvádět vedle Sester Kabát, neprozrazuje to už samo o jakého "pravověrného" fanouška jde? Kabát bych rozhodně vedle Tří sester nekladl, a pokud tak někdo činí, sám tím na sebe prozrazuje jakého typu je jeho "pravověrnost".Kabát je trochu jiný typ kapely než Tři sestry. Na závěr "Každý se vyvíjí, někdo ale blbým směrem, který v případě Sester začal již albem Hudba z Marsu." Hmm, co je zas tohle za podivné tvrzení? O tom jaký směr je "blbý" se nechci přít, ale tvrdit, že Hudba z Marsu byla nějakým odklonem od předchozích alb je také nepřesné - když poslouchám jejich desky jednu za druhou, nevidím a nesleduju v integritě jejich tvorby nějaké výrazné změny - tím, čím kapela začala na první desce pokračuje i na dále, jediné co kapela udělala, že si trochu rozšířila výrazový rejstřík, přesto ale za celou dobu neopustila docela svou "hospodskou poetiku", pouze neustrnula ve vývoji, a rozšířila ji o mnoho dalších podnětů a vlivů. Kulmonův komentář tak dělá jen dvě věci, uvádí zavádějící nepřesnosti o kapele Tři sestry, a mluví o tom, jakým je asi on sám "pravověrný" fanoušek, a pokud kapela přišla právě o takového fanouška, za jakého se Kulmon považuje, pak je to jedině dobře. () (menej) (viac)