Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

Ywo

Velka ludska komedia o slabostiach nas ludi, odohravajuca sa na hasicskom plese. Film mi pripomina podobenstva z obrazov H. Boscha. Skvele sklbena nova vlna s principmi klasickeho filmu. Vyborna zabava. ()

stranger

Těžko nazývat tento podle mě nejlepší český film komedií. Je to spíše dokument a je i jako dokument natočen. Forman zprostředkovává naprosto věrný obraz české společnosti. Je to jako vzít kameru a natočit běžný vesnický hasičský ples. Dialogy jsou prostě ze života, žádná snaha vytvářet vtipné dialogy. Češi potřebují více takových filmů, aby se viděli jací vlastně jsou ;-) ()

Fill16

Opravdu svižná komedie, vystihující to přesné vesnické buranství té doby. Naprosto vynikající dialogy a super sranda! Prostě bravurní Forman! ()

Bohulib

Všechno, co bych o tomto filmu chtěl napsat, už napsal někdo přede mnou.Tak snad jen, že i pro mě je to nejlepší film Miloše Formana. ()

onde

Vrchol české kinematografie. Tomuto snímku ani nejde co vytknout. Trpce zábavný od první až do poslední minuty... ()

galil

O deset let dříve Sidney Lumet všem dokázal, že v jednoduchosti je síla. Forman to pochopil a zúročil na maximum. Hoří, má panenko je zaslouženě řazeno mezi nejlepší československá díla. 100% ()

Tsigit

Scéna s hořící chalupou je neuvěřitelně smutná. Co udělat s lidma, co si nakradli a losy si nekoupili. To je sviňárna. Trapnost člověka v plné kráse ()

The_Mask

Viděno se zpožděním 43 let, a tak si říkám, že se toho na vesnici vlastně moc nezměnilo. Kdo zná, jak probíhají plesy pořádané hasiči ví o čem mluvím :). Výborný pohled, nejen na vesnickou zábavu, s mnoho ukrytýma myšlenkama. ()

embee

Jedinečný příklad toho, že geniální dílo se dá vytvořit, i když je tématem pouze obyčejný hasičský bál, i když je celý film postaven jen na dialozích někdy až groteskních postaviček jedné české vesnice, a i když k tomu všemu použijete neherce. Tak trochu nahořklý humor. K pousmání, a také k zamyšlení. ()

DCR

Při audiovizuální konzumaci tohoto excelentního dílka jsem výjimečně hrdý na to, že jsem čech, jako nikdy jindy. žádný jiný film tak zdařile nevykresluje naši náturu, malost, (ne)upřímnost, citlivost a klopýtající bezradnost v sevření celkově pokrytecké společnosti, kterou si ( ať už s bolševíkem za zády, nebo bez něho) sami vytváříme. Tehdy mladý a nadějný režisér Forman vystřelil unikátní a jedinečnou sociální fresku, která posléze získala slušivý ocelový kabátek v podobě soudružského trezoru. A aby mu proletářský srp nesčísl jeho bujné kadeře, utekl i sám otec snímku za velkou vodu, aby pro masy imperialistických psů tvořil svá vrcholná díla a nedostal v zemi svých bodrých chlebodárců údernickým kladivem přes prsty. Uplynulo mnoho tuhých ruských zim, než se klíče rozcinkaly a odemkly ze svých skrýší zapovězené skvosty české kinematografie ovážných let šedesátých, které pak doplnily kvalitativní mezeru mezi zdařilými komediemi a noramalizačnímy paskvily. ()

Vořežprut

Dlouho jsem odkládal tento film, ale článek a dokoument o Milošovi Formanovi mě přesvědčil ke shlédnutí. A ještě, že tolik sleduji televizi a čtu :-) Naprosto šíleně vtipné dilaogy, které se zaryjou do paměti. Šebánek, který se do filmu hodí jak pověstna na hrnec, spousta neherců, od kterých by se osazenstvo z žůžovoučké zahrádky mohlo učit. Třikrát bravo tomuto filmu, ale teď už je mi trochu zima, tak raději půjdu blíže k ohni:-) ()

robbez

Resumé: Češi jsou neuvěřitelně trapní a hrozně kradou. Nejlepší scény filmu jsou v jeho úvodu a závěru (debata hasičského sboru o daru a o tombole). ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018