Pán Pip

V provincii Bougainville na ostrově Papua Nová Guinea zuří občanská válka. Jediným bělochem na ostrově je tajemný učitel Watts (Hugh Laurie), který znovu otevře školu a představí žákům Dickensovy Nadějné vyhlídky. Mladičká Matilda se ztotožní s viktoriánskou dobou popisovanou v románu a uniká tak ve své fantazii z krutého světa, ve kterém je nucená žít. Armáda tzv. Rudých kůží připravená zničit případné povstalce se blíží. Matildě se líbí Pip, proto napíše jeho jméno do písku, což odstartuje vlnu dramatických událostí. Rudé kůže se domnívají, že Pip je vůdce rebelů a chtějí ho dostat za každou cenu. Skvělý příběh o síle představivosti, kdy fikce může mít až katastrofální následky. (HBO Europe)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,714Tržby Celosvetovo $974,000▐ snaha o veľké umenie ale Andrew Adamson proste nie je ten pravý pre takýto dramatický žáner, nedokáže to predať, snaží sa aj pritvrdiť na drsnosti ale ako celok to príbehovo vyšumí do vzduchu /40%/ ()

verbal

Naordinovat Papuáncům – Novým Guineanům rozbor díla Karla Ocasníka, to je něco jako učit lidojedy, že se neohlodaná holení kost nežere rukama, nýbrž je po malých soustech okrajuje stejkovým příborem a vzít to do pracek je přípustné výhradně jen v případě, je li na menu nějaká slepice. Podivně traumatizovaný Haus, co má za manželku horskou gorilu, však nedbá, a nic netušící divák má tak velmi Nadějné vyhlídky, že se u toho buď ukouše nudou nebo umlátí smíchy při pohledu na zasněné kanibaly hrající si ve viktoriánských kostýmech na indoevropské čajochlemty. Guerille „knihomolských“ goril s kalašnikovy je pak kapku obtížné vysvětlit, že Pyp není rebelský špión, ale jen zplodina Ocasníkova nesporného talentu, aniž by se to po hodině a něco žvanivé literární diskuze s lidoopy o členství v Pykvikově klubu nakonec navíc nezvrhlo v patetický sračkol. ()

rt12

EMOCIONÁLNÍ NÁŘEZ. „Ví Bůh, že se nikdy nemusíme stydět za slzy, neboť to je déšť na oslepující prach země, který pokrývá naše tvrdá srdce. Bylo mi líp než předtím, když jsem se vyplakal – cítil jsem víc lítosti, víc jsem si uvědomoval svůj nevděk, měl jsem v sobě víc něžnosti.“ Nelze nic nového dodat, pouze bych se opakovala co je zde už napsáno v předchozích vícehvězdičkových komentářích. Pouze se chci omluvit za své kacířské řeči vůči Česku. Po zhlédnutí Mr. Pipa: nejsi vůbec zasrané, zkorumpované, vše zde dokonale funguje a jsem ráda, že tu žiju. ()

Fr

,,JE VĚRU ŽALOSTNÉ, STYDÍ-LI SE ČLOVĚK ZA DOMOV..." (Charles Dickens) /// Domov jako vošklivý místo? No nepovídej… teda vlastně jo, povídej! A tak Matilda vypráví… vo ostrově, co byl plnej mědi, o tom, jak se to celý posralo a všichni bílý (až na Bulvu) vzali do zaječích. Dlouho nic nenasvědčuje tomu, že to bude příběh drsnej. Až pozdějc se ukáže, že tyhle vypíčený místa (myslím i tu půlku Afriky…) jsou dobrý akorát k tomu, aby se před nima Evropa izolovala. A pouštěli se sem jen takovýhle zajímavý filmy, abysme věděli, že jsou furt v prdeli, ale že se kurevsky dobře naučili ovládat filmařinu – i když na druhou stranu, tohle u Andrewa Adamsona zase tolik nepřekvapí. Samozřejmě, čovek pak má mnohem větší radost, že nadějnou vyhlídku na lepší život dostal někdo, kdo si jí bude vážit (a ne jako ta spousta špíny, která se nám po Evropě válí). Užijte si Dr.House v parádní roli. Možná neuškodí vědět něco o Nadějnejch vyhlídkách, protože skrz Dickense je podáváno, že nadějný vyhlídky může mít každej. A že je správný se snažit dělat jen dobrý věci, i když se situace může zdát hrozná a zoufalá. Ano, ten příběh je poněkud delší… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej v roce 2006 napsal Lloyd Jones, číst nebudu. 2.) Miluju Dickensovi Nadějné vyhlídky. A občanský války. 3.) Thx za titule ,,fogFrog“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

emma53

Jsem ráda, když narazím na zajímavě zpracovaný film, kterým je bezesporu i Mr. Pip. Andrew Adamson si musel hodně pohrát s knižní předlohou o jiné knize. Ale výsledný dojem stál určitě za to, alespoň co se mě týká. Mr. Pip působí jako poezie s velkou dávkou fantazie, předložená na filmovém plátně, navíc z úžasně krásného přírodního prostředí provincie Bougainville. Jestliže se první polovina příběhu nese v poměrně mírném duchu, tak v druhé části nabývá trochu jiných rozměrů a Mathilda se setkává s tvrdou a krutou realitou občanské války, která v důsledku jednoho malého, nevinného činu zasáhla ten malý kousek ráje a silně se dotkne i jejího nejbližšího okolí. Mr. Pipa se bravurně zhostil nám všem známý, charismatický Hugh Laurie. Vidět ho v jiné roli, než té doktorské, mně bylo přímo potěšením. Ale kdo na mě zapůsobil opravdu mocně, byla Xzannjah, která hrála Mathildu naprosto přesvědčivě, její oči mnohdy mluvili za vše. A to nemluvím o jejích snových scénách s domorodci oblečenými ve viktoriánských kostýmech. Svým způsobem je Mr. Pip uměleckým dílem, které zřejmě zapůsobí na každého jinak, ale za sebe můžu říct, že jsem byla moc spokojená. ()

• Film bol natáčaný v Bougainville, Papue-Novej Guinei a na Novom Zélande. (Scraffy)