Píše sa rok 1942, k nemeckej armáde prebieha ruský dôstojník a ohlási sa u plukovníka Berchtolda ako barón von Goldring, ktorého plukovník poznal na základe dávneho priateľského zväzku ich rodín. Prijíma baróna za svojho adoptívneho syna v nádeji, že by sa v budúcnosti mohol stať manželom jeho dcéry. Odvelí ho do južného Francúzska, kde sú Nemci nevítaní hostia a musia čeliť činnosti podzemného proti nemeckého hnutia maquistov. Goldring si postupne získava dôveru nemeckého štábu a gestapa, ale aj Moniky, dcéry majiteľky penziónu, v ktorom je ubytovaný. Vzniká medzi nimi priateľstvo. (RTVS)

TV spot

Marthos

Skvost. Příběh, zasazený do válečných let a odehrávající se na okupovaném francouzském území a později také v Itálii, která je svědkem zkázy Třetí říše, je nadmíru atraktivní a jeho filmové zpracování náleží ke špičkovým dílům soudobé slovenské kinematografie. Napětí, nečekané dějové zvraty, přestřelky, přitažlivá prostředí, výborně napsané postavy a jejich osudy. A co víc, v hlavních rolích se objevili ti nejlepší z nejlepších – od charismatického Štefana Kvietika, který sbírá divácké sympatie každým svým pohledem i činem, přes uhrančivého Romančíka, jehož proradný gestapák Müller je vskutku démonickým zjevem, Dibarboru, který byl bezpochyby populárním komediálním hercem, ale čas od času dokázal zabrnkat i na vážnější strunu svého nezpochybnitelného talentu, Budského, Hubu, dojemného Mistríka, Michaelliho až ke Karolu Machatovi ve skvěle střižené figurce závislého morfinisty. Nudit se nelze ani v nejmenším. ()

xaver

Na motivy ukrajinského spisovatele natočili Slováci třídílný špionážní seriál z II. sv. války ve skromných slovenských poměrech, ale myslím, že ani Rusové, specialisti na takovéto filmy by to nenatočili lépe. Na tu dobu hvězdné herecké obsazení s vynikajícími hereckými výkony hlavních protagonistů. Jozef Budský, Štefan Kvietik, Mikuláš Huba, Elo Romančík, František Dibarbora, Ivan Mistrík, Oľga Zöllnerová, co jméno to pojem v tehdejším slovenském divadelním a filmovém světě, co jméno to skvělý herecký výkon. Děj se velmi věrně drží románové předlohy, což jistě ocení zejména diváci, který román četli před shlédnutím seriálu. Jedině za 5. ()

PatoP

Škoda, že to má iba 3 diely, v knihe je toho oveľa viac, kľudne by to vydalo na takých 6-7 častí. Keď som čítal knihu, myslel som si, že Moniku hrala Emília Vášáryová, ale Oľga Zollnerová bola tiež v pohode. V netradične zápornej roli šéfa gestapa ma prekvapil Elo Romančík, no a Štefan Kvietik ako mladý herec aj tu dokázal, že je pánom svojho remesla. ()

Autogram

Slovenský film podľa ukrajinskej predlohy z nemeckého prostredia v zapadnutom francúzskom mestečku, kombinácia zvláštna a veľmi vydarená. Kvietik ako dvojitý agent, o ktorom môžeme stále pochybovať, ale stále viac ma presviedčal svojím konaním. Nemci sa zdajú občas pribrzdení, ale aj oni prichystajú niekoľko slušných pascí. Už po druhej časti neváham s hodnotením a tretia by ho mohla ešte vylepšiť. (19.11.2016) Záverečné odhalenie je rýchle a silné, ale nevytiahlo to na päť hviezd. Niektorým obratom v deji akoby chýbali predchádzajúce udalosti, ktoré sa do trojdielneho filmu nezmestili. Ale aj tak je to nadpriemerný počin, ktorý som rád videl. (28.11.2016) ()

Snorlax

První díl mi připravil horkou chvilku, jak mám nefandit wehrmachtu, když jeden z vysokých důstojníků je nejsympatičtější slovenský herec František Dibarbora a druhý jeden ze tří nejhezčích slovenských herců Štefan Kvietik? Ale jak pravila Zdena Frýbová, sex stranou. Výborný a napínavý příběh neohlodal ani zub času. Špičkové herecké výkony mě utvrdily, že jsme ve Francii a pak v Itálii ke konci války. Jen bych si posteskla. Na Slovensku je tolik atraktivních hereček, není mi tedy zcela jasné, proč zrovna krasavici Monique hrála unylá šedá myš. Ale to je jen malé nedopatření v jinak znamenitém výběru při obsazování ostatních postav. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Bratislave a na zámku v Smoleniciach (pri Trnave). (dyfur)