Okem boha Hora

• Egypt El Ojo De Horus
Egypt, 2000, 10x45 min

10-dielny dokumentárny seriál o nových revolučných predstavách vývoja starovekého Egypta v oblasti filozofie a technológie. Je predpoklad, že starovekí Egypťania boli v niektorých vedeckých poznatkoch ďalej, ako sme my dnes. (oficiálny text distribútora)

Galenius

Jelikož mám rád dokumenty a nejvíc dokumenty o Egyptě, pustil jsem si tento a těšil jsem se na vědecké poznatky, které byly zmiňovany v textu distributora. Bohužel jsem postupně, jak šel děj, začal čím dál více bystřit a přemýšlet, o co tam vlastně jde. Stále jsem čekal, kdy řeknou, že nás seznamují s textem, který byl nalezen na nějakém svitku či zapsán v hrobce. Dokument však od první minuty, bez jakéhokoli úvodního slova či úvodní informace, rovnou naběhl jako agitační video, předvádějící učení nějaké sekty (jak je zde ostatně uváděn odkaz, nejspíše Školy mystérií Hórova oka či nějaké podobné). Ihned opustil většinu archeologicky doložených poznatků a začal předvádět své konstrukce, které bez jakýchkoli důkazů představuje jako fakta. Vše představované vemlouvavým, skoro až hypnotickým hlasem. Pokud bych se na tento dokument rovnou koukal jako na video, které představuje učení nějaké sekty, za své provedení by si zasloužilo 4*. Ale jako seriozní dokument to nemá nárok na více než jedinou *. ()

Desmi

Je pravda, že hned od začátku do vás dokument hrne svou "pravdu" a vy dostanete pocit (díky přednesu pana Rímského), že to vlastně ani jinak nemohlo být. Musím říct, že vysvětlení, která jsou v tomto dokumentu divákovi poskytována jsou vcelku logická, ale jejich nevšednost a neuvěřitelnost na mne někdy působila dost směšně. Nevěřím všemu, co mi zde bylo předkládáno, ale mnohému ano. Je také potřeba říci, že dokument nevychází z faktů, ale ze spekulací, a to by se stávat nemělo. ()

Leonora odpad!

Oh jéje... Já teda z mysteriózní tvorby strávím leccos, ale tohle je i na mě moc... Je to snůška hovadin Atlantidou počínaje, přes supermoderní technologie starého Egypta (magnetizování žuly) až po vyšší dimenze osvícení. Spousta z toho je nepopiratelně převzatá z nejmenovaného historicko mysteriózního románu (ano, z beletrie), zbytek odhaduji na něčí zběsilé fantazie. Celé to nemá žádný jednotný koncept, je to tématicky roztříštěné a pořád dokola se tam mele o několika málo motivech. Použití stejného dabéra jako u seriózních egyptologických dokumentů budí mylnou představu, že k nim tenhle blábol taky patří. ()

TroiMae

"Náš příběh začíná těsně před naprostou zkázou, kterou způsobila potopa světa. V té době na Zemi ještě existovala civilizace, o níž se dnes hovoří už jen v legendách jako o ATLANTIDĚ. Její obyvatelé čerpali znalosti ze zkušeností, které lidé nashromáždili během tisíců let výzkumu fungování vesmíru a procesu, kterému říkáme život. Vše se dozvíte v 10ti dílném dokumentu Okem boha Hóra." 1. díl - Škola mystérií 2. díl - Osiris, pán reinkarnace 3. díl - Sfinga, strážkyně horizontu 4. díl - Květ života 5. díl - Sakkára, krystalový komplex 6. díl - Sakkára, kvantový stroj 7. díl - Dendera, počátky astronomie 8. díl - Edfu, cesta porozumění 9. díl - Kom Ombo, brána ke svobodě 10. díl - Philae, ženský princip http://www.okemboha.mysteria.cz/index.htm Najdete na YouTube a Uloz.to ()

papaguy

Hodnotím pouze první díl: _____ Co se vizuální stránky týče, dokument se skládá z působivých obrázků z Egypta a hezky udělaných názorných počítačových simulací. České znění namluvil svým charizmatickým hlasem Pavel Rímský. _____ Co se obsahové stránky týče, nemohu si pomoci, ale mám dojem, že si tvůrci pletou pojmy a dojmy. S naprostou samozřejmostí se zde uváděna fakta vedle teorií i čirých spekulací a jsou bez hnutí brvou předkládány jako nejnovější vědecké objevy. Neříkám, že by člověk měl brát jako dogma vše, co se učil na ZŠ. Myslím si, že by člověk měl zůstat otevřen novým interpretacím. Nicméně mám za to, že seriózní pořad dokáže dodržet určité zásady a přinejmenším divákovi poodkrýt, odkud je čerpáno. Zde se mluví jakoby nic o tom, jak pyramidy fungovaly ve skutečnosti nikoliv jako hrobky, ale jako technologie na rozšiřování vědomí (to jen pro příklad za vše). Do toho se mluví o světlu a o lásce (moc bych si ale o starověkém Egyptě se svým otrokářstvím nedělal iluze; pozn.: to je můj dojem). Ale o tom, kde tvůrci dokumentu tyto převratné informace sebrali, se nedozvíme vůbec nic. Věřím, že stoupence ezoterismu, new age, UFO, Atlanťany, Plejáďany atd... tento duchovně ezoterický guláš nazývaný dokumentem potěší. A sám neříkám tak ani tak. Ale každopádně bych přivítal dodržení základních pravidel práce s prameny (leda že byly všechny tyto informace získány napojením se na kosmické civilizace vyššího řádu, a koho zajímají prameny, ať si to loudne z akáši, he?). _____ Ačkoliv po ostatních stránkách je dokument dobře proveden, celkově nepůsobí důvěryhodně, což snižuje mé výsledné hodnocení. - A zařazuje se po bok new-age hitů, jako komerční snímek Tajemství a dokumentární film CoMyJenVíme!?. ()