Poetická černá komedie DELIKATESY je dlouho připravovaným celovečerním režijním debutem souznící autorské dvojice Jeana-Pierra Jeuneta a Marca Cara. Snímek je plodem práce skupiny nadšenců, milujících kinematografii a jako mnoho jiných před nimi toužících natočit film, jaký by sami chtěli vidět. I přes nízký rozpočet, omezující původní plány, se jim podařilo realizovat originální, vizuálně fascinující vizi, nabitou filmařskou energií a inteligencí, smyslem pro absurdní drobnokresbu, něžnou poetičností a přesnými brutálními gagy.

Příběh situují tvůrci do blíže neurčené budoucnosti, snad po nukleární katastrofě, mající ovšem četné znaky 30. a počátku 60. let (doba dětství autorů); kritici si pro označení tohoto stylu vypomohli termínem "retrofiction". Na zbořené periferii ční do noci starý činžák. Jeho majitelem je řezník, jehož krámek s delikatesami přes obecný nedostatek oplývá čas od času masem. Nájemníci-nakupující si to samozřejmě dávají do souvislosti s četnými zmizeními osob. Do domu přichází na inzerát jako domovník bývalý klaun Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího a nastolí po věčné noci nový den. Ani tajemní trogloté, žijící v kanalizaci a chystající vzpouru, nemohou už zůstat neteční k událostem nahoře, zvláště když je půvabná řezníkova dcera Julie poprosí o pomoc pro Louisona, s nímž ji spojují milostná pouta. Něžný příběh o lásce, překonávající všechny překážky, vychází z tradice francouzského filmu (poetický realismus Juliena Duviviera a Marcela Carného, "předměstské" lidové komedie Reného Claira, něžné crazy Jacquesa Tatiho). Konfrontuje ji však s brutální realitou současnosti, odraženou v estetice a emocionalitě soudobého filmu (bratři Coenové, Peter Greenaway, Terry Gilliam).

Celý Snímek vznikl v ateliéru a hrají v něm málo známí herci, jejichž tváře a stylizovanost hereckého projevu ladí s bizarní atmosférou snímku. I přes četné přiznané inspirace ("Je to trochu tak, jako by se Marcel Carné díval na Spielberga, který zrovna viděl Gilliama, a ten předtím sledoval Leoneho...") je film originální vizí, jež je pro filmové labužníky skutečnou delikatesou. (oficiálny text distribútora)

ill

Smíchejte několik neotřelých nápadů na sebevraždu, hrst bizarních charakterů, špetku dekadence, spoustu oranžových filtrů a pár nezapomenutelných scén. Tenhle excentrický francouzský kotlík není pro každého, já si však náležitě pochutnal. Bon apetit! ()

sibskyn

Šílená, zábavná ujetost prvního stupně. Já popravdě, ani moc nevím, o čem to bylo, ale to množství nápadu a vizuál, mě naprosto ohromili, že ani nepotřebuju vysvětlení tohoto díla. Jenda bizardnost, střídá druhou a je to pekelně zábavné, několikrát jsem se i pěkně nahlas zasmál. Chlap co si doma pěstuje žáby, žena co se chce zabít a pořád jí to nevychází, hraní na pilu, lidi co žijí v kanále, zatopený pokoj. Prostě šílenost, ale okouzlující a zábavná. ()

sahier

Čiernym humorom cítiť Améliu z Monmartru , retro konca druhej svetovej vojny, keď jedla nebolo a keď bolo tak len na prídel , žilo sa v zbytkoch domov , mnohí ľudia sa skrývali ,  aj tak by som mohla zaradiť obdobie v akom sa dej filmu odohráva , jednotlivé osudy sú vyhrotené na špičke noža .... pardon sekáčika na mäso ,ktorý občas končil zaseknutý inde než mal  ...keď že ani tej bravčoviny nebolo! ()

Holoch odpad!

Nuda až neuveriteľná nuda, už dávno som nevypol žiaden film, tento polhodinu pred koncom a ľutujem len to že som to nevypol skôr. Keby že to vydržím do konca dám jednu hviezdičku za vizuál. ()

Jeer

Tento film ve mě vyvolal podobné dojmy jako Město ztracených dětí. Zpočátku mě navnadil mile trhlými postavičkami a jejich stylizovaným světem, ale časem je té stylizovanosti a grotesknosti až moc a celé to panoptikum mi začné lézt na nervy. Člověk pak přestane mít chuť orientovat se ve zmateném ději a radši film vypne, jinak by se zbláznil nudou. ()

lajkus odpad!

Úchylná, pitomá blbost a to patří francouzské filmy mezi moje oblíbené, přirovnal bych to k Mulholland drive, kde taky víte hovno o čem byl film..... ()

PoprockCZ

Tento film se s Amelií vůbec nedá srovnat. Používá sice podobné velmi silné stylistické prvky (široká ohniska, časté detaily, stylizované barvy a prostředí, práce s ruchy, piktorialistické svícení...), nicméně příběh a atmosféra je úplně o něčem jiném. Amélie byla tak průlomová právě díky svému laskavému stylu vyprávění. Ač se také odehrává v podivném světě, plném podivných lidí, tak působí mile a divák se s postavami brzy ztotožní. Delikatesy jsou v tomto úplný opak: drastické, nechutné, nepříjemně ujeté, spousta postav tam je jen do počtu a celkové hororové dění vůbec nedává smysl. Je to taková směska nápadů zabalená ve zvráceném podání. Už se nedivím, že do pokračování sledování jsem se musela nutit. Hvězdičku dávám přeci jen za tu stylizaci a scénu s čajovým dýchánkem u slepé Julie. ()

danick

Ačkoli jsem delikatesy viděl hodně hodně dávno, utkvěly mi v paměti velmi velmi dobře. Z kritik zde čtu, že se jedná o absurdní hříčku. No abychom se za pár let nedivili... Nicméně náš svět je zatím takový, jaký je, maso se zatím obstarává jednoduše, sebevraždy se také páší jednoduše a v kanálech pobíhají krysy. Není to ovšem zdaleka tak vtipné a chytré jako tento film. Ano, asi je lepší si pustit Dolby surround než hračku, která dělá: "Bééééééééé" :o)) ()

Anakikin

Je to celé takové, jak bych to tak nejlíp popsal, poměrně absurdní. Ovšem nikoliv špatné! Dobré fórky, dobrý Pinon, dobré propojení hudby a děje. Prostě dobré. ()

rytířZAKO

V rámci hodiny francouzštiny by vítanou delikatesou byl asi jakýkoliv film, ale hned po úvodní dosti kruté scéně,jsem nabyl dojmu, že tento film nebude delikatesou jen proto, že nás připraví o hodinu, ale i proto, že je to velmi neobvyklý a zajímavý snímek, který nejen že nakonec splnil roli vylepšení našich jazykových skills, ale hlavně jsem poznal opravdu exotickou filmovou pochoutku, což byla vítaná zkušenost, zvláště, když se tak stalo při vyučování...:) Rozhodně se mezi vámi našli a najdou tací, kteří tuto sladkost jen tak nestráví, ale za pokus to jistě stojí...Pokud se tedy nebojíte neznámých chutí...:P ()

jarod13

Skvělá úchylárna, myslím si, že mi ani vše nedošlo a dojde to při dalším shlédnutí.......Celý film jsem přemýšlel co to je, o čem to je a jaký to má smysl...neumím na to odpovědět, ale film se mi přesto velice líbil. ()

wamaku

Vizuálně geniální Jeunetův počin, ač náplní až decentně přespříliš experimentální. Každopádně ale ukazuje člověka v tísni a člověka zamilovaného v úplně jiném světle než jakýkoli jiný film. Zvláštní, ale skvěle brutální. ()