Stačí jedno neuvážené rozhodnutí a odpoledne se změní v drama... Je silvestrovské odpoledne a Honza (M. Stropnický), Jana (Z. Adamovská) a Zdeněk (J. Hrušínský) se rozhodnou vyjít do krasové oblasti. I přes výslovný zákaz se jeden z nich spustí do neznámé podzemní štoly. Když se dlouho nevrací, ostatní se ho vydají hledat. Jenže brzy zjistí, že na to sami nestačí. Může ho zachránit jen nejlepší záchranář Karel Nousek (J. Bartoška). Ten ale právě řeší složitou životní situaci. Miluje ženu svého kolegy (P. Svojtka) a schyluje se k řešení milostného trojúhelníku. Olga (E. Jakoubková) chce manželovi ten večer oznámit, že se s ním kvůli Nouskovi rozejde… (Česká televize)

HonzaBez

"Taková volovina, na Silvestra. Kdyby se radši vožrali, udělali by líp..." Bruno Šefranka rozhodně úplnou "volovinu" nenatočil. Ten životní paradox, kdy někdo slaví a užívá si třeba i ten "nejlepší silvestr", zatímco pro jiného jde o silvestr poslední, se mu podařilo natočit vcelku zajímavě. Ač to samozřejmě někdy trochu působí, jako byste sledovali dva (možná i tři) filmy v jednom. Onu míru absurdity asi nejlépe vystihuje scéna, kdy k místu, kde probíhá záchranná operace přichází hrstka lidí bujaře slavící příchod nového roku. Co jiného na to asi říct, než dotyčné pořádně sprdnou: "Tady jde o lidský život a vy tady takto blbnete..." Ono poselství téhle věty přitom může být (a věřím že i je) hlubší. Trošku slabší mi za to přišla ta vztahová linka filmu pojednávající o milostném trojúhelníku, v němž ten "nejlepší" záchranář a hrdina Karel je současně tím, kdo odloudil mladou krásnou Olgu (Eva Jakůbková) od rodiny. Celkově tak hodnotím jako takový slabší průměr. ()

MickeyStuma

Námět o jeskynních záchranářích zasazený do silvestrovské noci byl zpracován pro televizi a v typickém normalizačním akcentu, takže pochopitelně nemohlo chybět ani řešení krizového vztahu v typicky psychologickém podání jak ve své době bylo velice zvykem. A jak jinak, nebyl to zrovna šťastný tah, neboť to naprosto narušuje hlavní dějovou linku o záchraně mladíka uvíznutého v jeskyni. Tím se snímek stal velice unylým a v tomto směru nezajímavým. Bez toho by to byl jinak na českou normalizační tvorbu vcelku dobrý televizní dramatický film v tomto směru zcela nevídaným. ()

blackrain

Nejzajímavější místa filmu jsou ta, která se odehrávají v té jeskyni, kdy musí zashovat záchranáři, aby zachránili jeden lidský život. To ostatní řešení vztahů mě příliš nezajímalo, protože to bohužel působilo jen jako taková vata, co má vyplnit čas. Ani dramatické to nebylo. Ze vztahového trojúhelníku šlo přece vykřesat víc. Takhle to bylo takové nevyvážené. ()

honajz

Nemám rád emotivně vyděračské filmy, kde je hned po odhalení zápletky jasné, kam tvůrci směřují - a ono to tak fakt skončí. Holt život za život, plakej, diváku, protože chceme. Celé je to uměle roztahané na 70 minut, takže k onomu odhalení zápletky dojde snad až po půl hodině a do té doby sledujeme záběry jak jednoho navenek šťastného páru, tak party, která jede autobusem na Silvestra do nějaké boudy u lomu Amerika a cestou zpívá echt trampské písničky. A aby byla legrace, je tu tlustý pán s pašíkem v košíku pro štěstí. Psychologie nulová, hlavní hrdina tak čistotně spravedlivý, obětavý, bez bázně a hany, až působí jako myšlenkový konstrukt scenáristů, ne životná bytost, pár debilů, kteří lezou, kam nemají, zcela nepovedená atmosféra (ten pokus o trampské a pašíkovské ozvláštnění je sice svým způsobem sympatický, ale nepovedený, umělý a opět zcela nedůvěryhodný), a nakonec ani ta Adamovská vlastně neměla co hrát, nakolik asi měla být jakýmsi katalyzátorem "prozření". Souhlas se snorlaxovým komentářem. ()

ostravak30

Film, který se napůl zabývá dramatem u štoly a napůl manželskými problémy. Asi aby to mělo tu svou vyplňovací omáčku. Já bych se přimlouval spíše za to první. Tím spíše, když osud problém vyřeší za všechny tři. Sedmdesátiminutový filmeček nebyl příliš dramaturgicky vyvážený a scénář byl také trochu podprůměrný. ()

• Malpa, o které se ve filmu několikrát mluví, je speciální druh lezecké karabiny – lanová brzda. Základní vlastností je, že jakmile je správně nasazena na lano, v jednom směru (dolu) drží (tím pevněji, čím větší je zátěž), zatímco ve druhém směru (nahoru) ji lze po lanu volně posouvat. Principiálně jde o jednoduchý samosvorný mechanismus. (Jarek572)