Marley

(festivalový názov)
  • USA Marley

Jen málo hudebníků mělo tak globální vliv jako Bob Marley. Komplexní životopisný snímek ho sleduje ze špinavých uliček rodného Kingstonu přes celosvětovou slávu, s níž se vyrovnával s proměnlivou úspěšností, až po jeho nečekaný skon po převozu ze švýcarského sanatoria. Film těží z přístupu k dříve neviděným archivním materiálům i k Marleyho spoluhráčům z kapely, jiným umělcům i rodině, která o hudebníkovi otevřeně hovoří. Atraktivita snímku spočívá nejen v citlivém zapojení dodnes oblíbené hudby, kterou Marley doslova globálně rozšířil, ale i v komplexním vykreslení jeho osobnosti. Od zájmu o rastafariánské hnutí se tak dostáváme k oblibě marihuany i žen, jak o tom svědčí jeho dvanáct dětí, z nichž některé v dokumentu rovněž hovoří. Neokázalý snímek představuje poutavý portrét mimořádně činorodého hudebníka, kterého je dobré znát nejen jako autora No Woman, No Cry. Sílu Marleyho vůle film staví nad jakékoli zavedené vnímání ikonické osobnosti. (MFF Karlovy Vary)

Atheas

No žádná sláva to není,čekal jsem více.Nebylo to vůbec svěží. Opravdu mohlo to být poutavější. Ale fotky toho frajera jsou v celém dokumentu úžasné.Po shlédnutí, mu ten neuvěřitelně pohodovej výraz tváře možná i budete závidět. ()

fisus

Člověk nemusí být fanoušek Boba Marleyho,aby ocenil tenhle dokument o člověku,který chtěl jen dělat hudbu,nezajímala ho sláva ani peníze a nikdy se nestaral o sebe,ale o lidi kolem sebe.Rozdával radost a hrál skvělou muziku!Byl symbolem svobody a míru! Nedá mi to,abych nepřipsal citát jednoho z uvaděčů v Kongresovém sále v Thermalu,který těsně před začátkem projekce poznamenal:"To je divný.Takovej nával na film o černochovi,kterej jenom hulil trávu!" Tenhle dokument není o trávě,ale jedné z největších legend a postav minulého století! ()

edie sedgwic

Dalsi zo serie hudobnikov, ktory sa toho sice vela nedozili, napriek tomu prezili svoj zivot naozaj naplno. Vyborne spracovany dokument s mnozstvom zaujimaveho materialu, ktoremu vycitam len dlzku. ()

Candy.de

Nejde jinak ohodnotit, když k tomu má člověk vztah úplně jiný, než k "obyčejnému" filmu... Na koncerty a videa Boba můžu koukat hodiny, tohle je bezvadný sestřih nádherně prožitého života, prožitého pro lidi. Měli bychom se podle něj řídit a všímat si víc lidí kolem sebe! ()

dakarin

Dokument na mě zanechal vcelku silný dojem, podařilo se shromáždit dost materiálu, který vás uvádí do Bobova života velice košatým způsobem. Od začátků v chudé vesničce přes manuální zaměstnání v USA až po období slávy a také smutný konec. Málokdo tuší, že jako míšenec byl v dětství odstrkován poctivě černými vrstevníky, paradox jména Marley po anglickém otci - do času spojováno pouze s Angličany se stalo slavným právě v osobě Boba, specifické nábožensko-filozofické pohledy na život ... a další a další... ()

stratocasta

Ó mán. Člověk si občas musí dojít po tom hektickém bombaklat dnu sednout do vyvoněného vysmátého kina a zaposlouchat se do relaxačních rytmů reaeagege... Nakonec jsem byl rád, že to dopadlo, jak to dopadlo a slečna za mnou mi stihla za těch 140 minut uplést parádní dredy. Džááá! ()

aLCaP0Ne

"Vlastne nemám žádnou touhu. Chtel bych jen jednou vec, aby se stala. Rád bych videl lidstvo žít pospolu. Černí, bíli, čínani, všíchni, chápete? To je vše" Bob Marley.. 95% ()

FreeDooM44

Nehodnotím Boba Marleyho, ale ten dokument, který měl nějaké mouchy... Dokument ve kterém toho bylo hodně řečeno a taky hodně neřečeno atd... ()

Slidger

Ikdyž tenhle styl moc nemusím, tak popravdě ten člověk byl machr. A pokud by nezemrel v pouhých 36 letech, tak bychom určitě okusili více jeho tvorby. ()

dj.coffee

Pekne natoceny dokument. Poutave vypraveni blizkych osob priblizi divakum nejen osobnost Roberta Marleyho, ale i kulturu a historii Jamaicanu. Navic doprovazeno utrzky tech nejznamejsich kousku z Bobovy tvorby. ()

thepeabody

Pro mě velmi emotivní záležitost. Je mi strašně líto, že už tu Bob není, nedokážu si představit, jak by nesl tíhu dnešní společnosti. Chjo. ()

Xstan

Pěkný dokument., autentický, s vypovědí mnohých blízkých Bobovi lidi. Hodně nových pro mně neznámých věci a délka je taky snesitelná, když jí tak dobře podkresluje spousta dobré muziky. ()

AARONN

Pro fanouška Boba je tento dokument povinnost. Není bezchybný, ale kvalitní jistě je. Robert Marley byl se všemi svými chybami muž s velkým M. Legenda. ()

thouma

Nikdy jsem nesdílel kult Boba Marleyho a nevěnoval přílišnou pozornost jeho častému zbožštění, u nás i jinde ve světě. Naopak, kýčovité ubrusy s jeho podobiznou a reggae motivy na stáncích v Asii či Střední Americe mě spíše iritovaly, protože jsem v dané zemi hledal něco autentičtějšího. Pak jsem shlédl tento film a poznal celý ten neuvěřitelný příběh neuvěřitelného člověka. Příběh, který by stěží vymyslel nějaký scénárista nebo spisovatel. A došlo mi, že Bob Marley své životní poselství i přes předčasnou smrt naplnil! Jeho odkaz je doma všude na světě, aniž by o to svým životem jakkoli prvoplánově usiloval. To všechno dokázal jen silou svého upřímného slova, sdělovaného tím nejlepším kanálem - hudbou. Tohle je příběh legendy, u kterého chvílemi až mrazí v zádech! ()

chip.era

Chvílemi mi tento dokument připomínal jednoduše přímočarý život Foresta Gumpa, který se s naprostou samozřejmostí vyskytoval u různých historických událostí. Ovšem s velkým rozdílem, že Bob Marley byl všeho přímým účastníkem, ne jen náhodným pozorovatelem. Hudebník který psal dějiny... Velice poutavý dokument. ()